User menu

Event News

Announcing the postponement of the 35th World Championship and 40th anniversary celebration

2021 looked optimistically hopeful to see a more normal time throughout the world.

WBTF planned to return to Italy for our 35th World Championship and 40th anniversary celebration.  Our baton twirling family has been looking forward to reuniting again on the world stage. We miss our friends and the excitement of watching and experiencing the fabulous head-to-head competition of our sport’s best athletes.   

Unfortunately, once again, due to COVID-19, our hopes and dreams must be put on hold.  The WBTF Board of Directors met on January 30th and sadly, made the decision to postpone the Championship scheduled for August 2021 until a later time.      

We know the hearts of our athletes, coaches, and leadership are broken. Before the official vote, three very thorough scientific and medical reports were presented to the board. Based on the data, the decision was overwhelmingly conclusive to postpone.

Having to make the decision to delay again was extremely difficult, but ultimately the right call was made. 

We understand the significant impact this decision has on our sport and athletes.  We are firm in our moral and ethical obligation to keep everyone safe from harm to the extent within our control.

While we are still finding our way through these uncertain times, WBTF is committed to providing opportunities for athletes and professionals through virtual technology keeping our sport alive through this pandemic even when we are forced to remain apart.  Thanks to the internet and the ways we can remain connected we will survive and look ahead to the bright future of our sport.!

The decision for the future date of the 35th World Championship and 40th Anniversary Celebration will be made sometime later, yet to be determined.

Stay well and stay positive!

 

Sandi Wiemers, President 

WORLD BATON TWIRLING FEDERATION                                                                                                                                                                                                                    On behalf of the WBTF Board of Directors  

#wbtfbaton

IBTF Website

Please go to the IBTF website for the most up-to-date information regarding the 2019 Grand Prix. This includes updated set systems, and day-by-day results.

2018 World Championship Official Site

The official site of the 2018 World Championship is live at www.worldbaton2018.com.

Tickets are now on sale and the website also includes hotel information, venue plan and more information about the competition in Kissimmee, Florida, USA.

The site will continue to be updated as the event approaches - visit the site regularly!

2018 European Cup Official Site

The official site of the 2018 European Cup is live at www.eurotwirl2018.com.

The website includes information about the event: Venue, Hotels, Practice, Tickets, Schedule and more.

The site will continue to be updated as the event approaches - please visit the site regularly!

2017 European Championship Official Site

The official site of the 2017 European Championships is live at www.eurotwirl2017.com. The site is available in Italian and English.

The website also includes hotel information, transfers and information about the competition venue plan.

The site will continue to be updated as the event approaches - please visit the site regularly!

2016 World Championship Official Site

The official site of the 2016 World Championships is live at www.worldbaton2016.com.

Tickets are now on sale and the website also includes hotel information, venue plan and information about Helsingborg.

The site will continue to be updated as the event approaches - visit the site regularly!

2015 International Cup Official Site

The official site of the 2015 International Championships is now live at http://www.worldbaton2015.com.

The site will continue to be updated as the event approaches - please visit the site regularly!

2015 European Championships Official Site

The official site of the 2015 European Championships is now live at http://www.eurotwirl2015.com.

The site will continue to be updated as the event approaches - please visit the site regularly!

2014 European Cup Official Site

The official site of the 2014 European Cup is now live at http://www.europeancup2014.eu.

Tickets are now on sale and the website also includes hotel information, venue plan and information about Würzburg.

The site will continue to be updated as the event approaches - visit the site regularly!

2014 World Championship Official Site

The official site of the 2014 World Championships is now live at www.worldbaton2014.com.

Tickets are now on sale and the website also includes hotel information, venue plan and information about Nottingham.

The site will continue to be updated as the event approaches - visit the site regularly!

WBTF is offering a session of Freestyle Evaluations for Athletes

WBTF is offering Freestyle evaluations as well!  Athletes can film themselves performing their Freestyle Program, submit that video, and have it evaluated and scored by certified WBTF Master Judges.

  • Wear appropriate clothing for freestyle
  • Be in a setting in which you can be viewed with the entire body and baton in the screen
  • Video should be filmed in landscape
  • Video should be in the highest resolution available on your device – 1080p or 4k is the best, 720 is the minimum resolution to use
  • Make sure the volume of the Freestyle music is audible

 

WBTF is offering a session of Freestyle Evaluations for Athletes

WBTF is offering Freestyle evaluations as well!  Athletes can film themselves performing their Freestyle Program, submit that video, and have it evaluated and scored by certified WBTF Master Judges.

  • Wear appropriate clothing for freestyle
  • Be in a setting in which you can be viewed with the entire body and baton in the screen
  • Video should be filmed in landscape
  • Video should be in the highest resolution available on your device – 1080p or 4k is the best, 720 is the minimum resolution to use
  • Make sure the volume of the Freestyle music is audible

 

WBTF Board Representative Spotlight on Motokai Tsuchiya, Board Representative of the Baton Twirling Associaton of Japan

WBTF Board Representative Spotlight – 2021

WBTF wishes to spotlight our member representatives to the Board of Directors during the next few months.  We thank each of them for sharing a little information about themselves and what their goals are for the future in baton twirling.

Name: *
Motoaki Tsuchiya

Country & Name of Federation:
Baton Twirling Association of Japan

1. When and how did you get involved in baton twirling? *
In 1979.  My younger sister was taking baton lessons, and I used to take her to her classes.

2. What leadership positions have you been part of in your country? *
Board representative, Japan.  Deputy Executive Director of BTAJ. Director of International Relations, BTAJ. 

3. How long have you represented your federation in the WBTF? *
1980-1984: a World athlete representing Japan
1988- 2018: the official liaison/interpreter for the Japanese Association
2012- present: WBTF Sport Administrator
2019- present: a board representative, Japan

4. What do you believe is your strongest asset as the WBTF representative of your federation? *
I was a World athlete for Japan, from the 1st until the 5th WBTF World Championships.  I hope my experiences of being an athlete would add extra sights to the management of the National and the International Federations.

5. What do you envision for baton twirling in your country in 10 years? *
Our sport would be recognized as a true sport in Japan, so that our athletes would receive proper recognitions in the society, which they truly deserve.

6. Do you have an occupation outside of baton twirling? *
I work as an interpreter/translator, as well as a lecturer at a college.

7. Tell us a little about yourself … (i.e. family, pets, hobbies, awards, interests, etc.) *
My wife, June and I have two children; a 7 years old Luke (was an abandoned cat) and a 5 years old Timothy (flat-coated retriever).  They are so lovely, but can be very naughty when we are not watching.

8. What is one thing that no one in WBTF knows about you. *
At the 5th WBTF World Championship in Calgary, Canada in 1984, my sister Yasuko also represented for Japan as a senior woman's athlete.  That was Japan's first brother/sister athletes competing together in the same championship.

 

WBTF is having a Spring Sale !

To purchase our great selection of educational videos and webinars,

please visit the WBTF Vimeo On Demand page.

https://vimeo.com/wbtf/vod_pages

WBTF is offering another session of Short Program Evaluations for Athletes

The WBTF is offering another session of online Short Program evaluations. Athletes can film themselves performing their Short Program, submit that video, and have it evaluated and scored by certified WBTF Master Judges.

  • Videos will be accepted from May 1 – May 15, 2021
  • Complete the registration form, submit payment, and upload your video:
  • Wear appropriate clothing for short program
  • Be in a setting in which you can be viewed with the entire body and baton in the screen
  • Video should be filmed in landscape
  • Video should be in the highest resolution available on your device – 1080p or 4k is the best, 720 is the minimum resolution to use
  • Make sure the volume of the Short Program music is audible

WBTF Board Representative Spotlight on Andrey Kokoulin, General Secretary of Russian Federation of Sport Choreography.

WBTF Board Representative Spotlight – 2021

WBTF wishes to spotlight our member representatives to the Board of Directors during the next few months.  We thank each of them for sharing a little information about themselves and what their goals are for the future in baton twirling.

Name: *
Andrey Kokoulin

Country & Name of Federation:
Russia:   Russian Federation of Sport Choreography

1. When and how did you get involved in baton twirling? *
2007. Through the Internet. In 2008 we became a member of NBTA. In 2011 a member of WBTF.

2. What leadership positions have you been part of in your country? *
General Secretary of Russian Federation of Sport Choreography. President of Russian Cheer Union (Member of ICU). Leader of the comission of artistic sports in The Committee of Non-Olympic Sports of Russia (member of Olympic Committee of Russia). President of All Russia Dance organization (member of IDO).

3. How long have you represented your federation in the WBTF? *
Since 2011up today

4. What do you believe is your strongest asset as the WBTF representative of your federation? *
We have BT as a sport, recognized by Ministry of Sport. Also we are accreditated by Ministry of Sport.

5. What do you envision for baton twirling in your country in 10 years? *
Continiously grow numbers of athletes, couchers, clubs, competitions.

6. Do you have an occupation outside of baton twirling? *
Yes. In cheer sport

7. Tell us a little about yourself … (i.e. family, pets, hobbies, awards, interests, etc.) *
Kokoulin Andrey

Born 01.06.1963
Have three children
Speak English
Place of living - Russia Moscow
Four universities educations\ Graduated from:
• University of Physical and nuclear energetic
• Scientist research in nuclear energy 
• Diplomatic academy
• University of Physical Culture and Sport (dance sport and cheer)

• 1983-1992 active sport athlete
• President of All-Russian Union of Artistic Sport association
• President in Dance Sport Club CSKA Moscow
• Was a doctor in Russian University of Physical Culture and Sport
• Publisher of the magazine “World Dance”
• Founder and organizer of World Dance olympiads 2004-2019. In 2019 36000 participants from 30 countries.
• Was an organizer more than 170 dance, cheer, rope skipping, twirling and other sport events: includes European and World championships,
• Organizer of ECU league competitions since 2012
• President of All Russian Dance Organization
• President of Russian cheer & cheerleading Union
• Official licensed judge of IDO
• General Secretary in Russian Sport Choreography Federation
• Vice president of International Dance Organization
• International Cheer Union representative in Russia 
• Board member of European Cheer Union
• Vice-president of International Rope Skipping Organization (IRSO)
• Chairmen of artistic sport commission in Non-Olympic sport committee of Russia.
• President of "Russian Federation of rope skipping" (RFRS).
• President of «Football Skating Federation of Russia» (FSFR).
• President of «Russian Dodgeball Federation» (RDBF).

8. What is one thing that no one in WBTF knows about you. *
"To win the battle one should win in small things" - my general rulle

 

WBTF Board Representative Spotlight on Rahel Janka Mezosi, President HTF - Hungarian Twirling Federation

WBTF Board Representative Spotlight – 2021

WBTF wishes to spotlight our member representatives to the Board of Directors during the next few months.  We thank each of them for sharing a little information about themselves and what their goals are for the future in baton twirling.

Name: *
Rahel Janka Mezosi

Country & Name of Federation:  Hungarian Twirling Federation

1. When and how did you get involved in baton twirling? *
I was 6 when I started this beautiful sport. I was an athlete for 14 years, judge for 11 years (chief judge is only for 3,5 years), and today I am coach. Baton twirling is more than a sport in my life.

2. What leadership positions have you been part of in your country? *
I am the president of Hungarian Twirling Federation.

3. How long have you represented your federation in the WBTF? *
Since 2019.

4. What do you believe is your strongest asset as the WBTF representative of your federation? *                                                                                                                               I think my open approach and my kindness.

5. What do you envision for baton twirling in your country in 10 years? *
I hope we will have more and more athletes and an amazing development. I hope in 800-1000 athletes,  wonderful success.

6. Do you have an occupation outside of baton twirling? *
Yes, I am a personal assistant of a famous hairdresser.

7. Tell us a little about yourself … (i.e. family, pets, hobbies, awards, interests, etc.) *
I live in Budapest with my partner and my dog. I like to walk and hike with them. Usually I read some interesting book about brain control, etc.

8. What is one thing that no one in WBTF knows about you. *
There are countless such things, but so many people doesn’t know about me that I hate the odd numbers but my favourite number is 17.

 

WBTF Board Representative Spotlight on Amelie Nilsson, President SBTF - Sweden

WBTF Board Representative Spotlight – 2021

WBTF wishes to spotlight our member representatives to the Board of Directors during the next few months.  We thank each of them for sharing a little information about themselves and what their goals are for the future in baton twirling.

The Spotlight is on Amelie Nilsson, President SBTF - Sweden:  Svenska Drillförbundet SDF

Country & Name of Federation:

SWEDEN- SWEDISH BATON TWIRILING FEDERATION

1. When and how did you get involved in baton twirling? *
I started as active many years ago in 1984 when I was part of Helsingborgs Drumcorps twirling section. We did many tours and performances around Europe for many years until about 1994. A few years after that I startes my own Twirlingassociation that is still active today as a part of our top elite in Sweden.

2. What leadership positions have you been part of in your country? *
I have been leader of twirling association, leader of Technical Commission in Sweden and now President for Sweden

3. How long have you represented your federation in the WBTF? *
Since 2017

4. What do you believe is your strongest asset as the WBTF representative of your federation? *
In Sweden we have done a great job the last few years of working together with all our committees. To communicate is my and our strength in our federation to bring out the best of Sweden for the WBTF

5. What do you envision for baton twirling in your country in 10 years? *
I envision that we have a strong section with majorettes as well as we have today with our acticve within our gymnastic twirling section. I also envision and hope that we have a strong regrowth to build our sport on for the future of Baton Twirling in Sweden.

6. Do you have an occupation outside of baton twirling? *
I work within the corporation of Circle K

7. Tell us a little about yourself … (i.e. family, pets, hobbies, awards, interests, etc.) *
I live in Helsingborg in the south of Sweden where we arranged Eurotwirl in 2013 and World Championships in 2016. I live with my family, husband Stephan, two children Filippa 8 years and Alexander 12 years and our dog Kajsa. We live really close to the sea and love to hang out on the beach in the summer. We also love to go skiing in the Alps in winter times. I have also always had a big interest beside twirling with horses and has a lot of experience in this sport as well.

8. What is one thing that no one in WBTF knows about you. *
I´m a really good skier :)

 

2020-21 WBTF POLICIES & PROCEDURES MANUAL

Each file is important to the overall procedures of the WBTF.

The latest editions of each section will be uploaded as they are completed for 2020-2021.

Please check back periodically.    Thank you.

Team Genesis and the Story Behind the Perfect 100 Team

A Team Gets a 100…….The Story of ‘IMAGINE’ by Team Genesis.

What does it take to get a ‘100' at an international competition and be heralded as the best team EVER Chiharu Tachibana, coaching staff member of Genesis gives you the details!

The brilliant choreography of Seishi Inagaki is MUCH MORE than great twirling…….learn the behind-the-song details and how Genesis brought it to life and made an arena full of spectators rise to its feet in tears.  This is a MUST-SEE learning experience that will enrich your viewing of this incredible team.

 

To purchase this video or any other in our TwirlNations LIbrary, visit the WBTF TwirlNations On Demand page.

 

WBTF Board Representative Spotlight on Joanne Moser, President CBTF - Canada

WBTF Board Representative Spotlight – 2021

WBTF wishes to spotlight our member representatives to the Board of Directors during the next few months.  We thank each of them for sharing a little information about themselves and what their goals are for the future in baton twirling.

The Spotlight is on Joanne Moser, President CBTF - Canada:

Country & Name of Federation:

CANADA- CANADIAN BATON TWIRILING FEDERATION

1. When and how did you get involved in baton twirling? *
My daughter began taking lessons from Maureen Johnson in 1999. I started out as a parent volunteer.

2. What leadership positions have you been part of in your country? *

I was the national First Vice President and am now the President.

3. How long have you represented your federation in the WBTF? *
7 years

 

4. What do you believe is your strongest asset as the WBTF representative of your federation? *
I am a confident public speaker, I have a strong business background, and I am always looking for opportunities to give my knowledge to and volunteer for the WBTF to improve its ongoing operations and finances.

5. What do you envision for baton twirling in your country in 10 years? *
My vision for baton twirling in Canada is to have the sport be active in every province and gain national sport recognition in the next 10 years.

 

6. Do you have an occupation outside of baton twirling? *
I am a litigation lawyer plus I am the chairperson of two administrative tribunals.

7. Tell us a little about yourself … (i.e. family, pets, hobbies, awards, interests, etc.) *
I have two children who competed nationally and internationally in baton twirling. I take baton twirling lessons from Maureen Johnson. I am a WBTF Master Judge and a CBTF Judge. I also train in Olympic style boxing. In 2017 I was designated Queen’s Counsel, in recognition of my contributions to the legal profession and the community.

 

8. What is one thing that no one in WBTF knows about you. *
The secret will be out now - I have an irrational fear of bridges!

 

 

Elite Two Baton

Famed international baton ’superstar’, Seishi Inagaki, is known for creating the ‘best in the business’.

This Two Baton video will show you how to reach the pinnacle level of the discipline through a process of ‘building blocks’. The material he shares is slick, mesmerizing, powerful, and just plain AWESOME! When you see his students and you ask, “How did they DO that?”, by viewing his tutorial you will then KNOW!

 

To purchase this video or any other in our TwirlNations LIbrary, visit the WBTF TwirlNations On Demand page.

 

WBTF Board Representative Spotlight on Marina Mihelcic, President CTF - Croatia

WBTF Board Representative Spotlight – 2021

WBTF wishes to spotlight our member representatives to the Board of Directors during the next few months.  We thank each of them for sharing a little information about themselves and what their goals are for the future in baton twirling.

The Spotlight is on Marina Mihelcic, President of CTF Croatia:

Country & Name of Federation:

CROATIA- CROATIEN TWIRLING FEDERATION

1. When and how did you get involved in baton twirling? *

I was a dancer, start with majorettes, and then get in love in twirling. That happened 2001 in Spain.

2. What leadership positions have you been part of in your country? *

President

3. How long have you represented your federation in the WBTF? *

Since 2011

4. What do you believe is your strongest asset as the WBTF representative of your federation? *

That I really want  my federation to make progress in WBTF and help to have one big WORLD ORGANIZATION

5. What do you envision for baton twirling in your country in 10 years? *

I hope we will improve and have twirlers on high levels.

6. Do you have an occupation outside of baton twirling? *

I am a dance teacher and I have my own studio

7. Tell us a little about yourself … (i.e. family, pets, hobbies, awards, interests, etc.) *

I have a husband, son and daughter, 3 grandchildren. One is twirler. I have 6 dogs, my hobby is writing stories, I get an award for work with young people, and twirling as a sport, and I get an award as a coach for dancing. I like to make shows, what I am very often doing.

8. What is one thing that no one in WBTF knows about you. *

That I studied to be veterinarian.

2021 WORLD BATON TWIRLING DAY APRIL 10TH

World Baton Twirling Day

World Baton Twirling Day aims to increase awareness and participation in our beloved sport of Baton Twirling world-wide, by celebrating annually on April 10! This year, more than ever, we encourage everyone to stand together, wherever you are, and support the rest of our baton twirling family around the world during this difficult time by celebrating with us all!

2021 APRIL 10TH CELEBRATIONS

Whether you are twirling for the first time, you are an x-professional, or anything in-between, get everyone involved with expressing themselves during these uncertain times and spread the love together with all baton twirlers in 2021.

The music and routine choreography will be available on the IBTF website soon! Our WBTF Athletes' Commission founded World Baton Twirling Day in 2017 and this year we're celebrating its’ 5th birthday. With its increasing success each year in bringing all baton twirlers together and putting our sport on the world-stage, the IBTF is honored to be hosting this year’s information and updates to continue the celebrations into the future of baton twirling. Follow their Instagram and Facebook and join the newsletter for the latest news.

How to participate:

1. Spread the word now and begin making your creative plans to video your routine
2. Play the World Baton Twirling Day music and learn the routine choreography so we are all twirling together - adjust the choreography as needed to suit your own skill, creativity and environment.
3. Add your own beginning (32counts) & ending (16counts) choreography to show your own style - express yourself!
4. Perform and video your routine in any fun or creative way you choose.
5. Wait until April 10th to post your video on social media and remember to use the hashtag #worldbatontwirlingday
6. Celebrate on Saturday April 10th!

We look forward to celebrating our 5th annual day with our baton twirling family around the world and making April 10th a day to remember by lighting up social media with our fun performance videos and remember to tell your local media about our global movement too!

 

European Cup of Baton Twirling - Dublin, Ireland

Complete results of all events from the 2016 WBTF European Cup of Baton Twirling competition, held in Dublin, Ireland.

Women's Solo
Men's Solo
Women's 2-Baton
Men's 2-Baton
Women's 3-Baton
Men's 3-Baton


Women's Freestyle
Men's Freestyle
Pair
Team
Group

Women's Solo

B Junior 1
Place FINAL  
1 Ruby QUINN SCOTLAND
2 Drew FINNIE SCOTLAND
3 Michaela JANČÍKOVÁ CZECH REPUBLIC
4 Sofie FOSSE-IVERSEN NORWAY
5 Isla HAMMOND SCOTLAND
6 Laura BARELLI SWITZERLAND
6 Sarah HAYDEN IRELAND
8 Edith SOLER SPAIN
9 Andrea ŠALOV CROATIA
10 Eléonore FOUQUET FRANCE
 
  SEMI-FINAL  
11 Aaleisha-Lea MATTHEWS ENGLAND
12 Ysabella POWER ENGLAND
13 Maïna MASNY FRANCE
14 Megan OMAHONEY IRELAND
15 Mya VAUGHAN ENGLAND
 
  PRELIMINARY  
16 Arianna BACCIOCCHI ITALY
17 Nika VAUDA-LORENČIČ SLOVENIA
18 Arianna MAZZOLENI ITALY
19 Giada RIGON ITALY
20 Mia KRUGER IRELAND
21 Fiona ROMANO SWITZERLAND
22 Lisa NIKOLIC FRANCE
23 Lana BONARDO SWITZERLAND
24 Diana MARZIN GERMANY
25 Lídia SANTIAGO SPAIN
26 Chayenne ROMBOUTS THE NETHERLANDS
27 Chelomy WILLEMS THE NETHERLANDS
NS *withdrawn* -
 
A Junior 1
Place FINAL  
1 Tyra JOHNSTON SCOTLAND
2 Abbie DAVIDSON SCOTLAND
3 Soraya MARTÍNEZ SPAIN
4 Mariagrazia FEROLDI ITALY
5 Pauline HENDRIJCKX BELGIUM
6 Arianna BACCHELLA ITALY
7 Giulia MINARDI ITALY
8 María CAMPANALS SPAIN
9 Candice DREAU FRANCE
10 Kyra KIEVIT THE NETHERLANDS
 
Elite Junior 1
Place FINAL  
1 Eva BERANOVÁ CZECH REPUBLIC
2 Aurora ENA ITALY
3 Stella PALLANZA ITALY
4 Sara FACCHETTI ITALY

 

B Junior 2
Place FINAL  
1 Eglantine HURET FRANCE
2 Hanna PERSSON SWEDEN
3 Anastasia ADAM GERMANY
4 Greta CONTADINI ITALY
5 Alba MARTÍNEZ SPAIN
6 Anna TRNKOVÁ CZECH REPUBLIC
6 Hanna SOL ROKKE NORWAY
8 Špela KOVAČIČ SLOVENIA
9 Iulia PLATON SPAIN
10 Maruša ŽNIDARŠIČ SLOVENIA
 
  SEMI-FINAL  
11 Martina CANNAVO' ITALY
12 Jessica MCDONALD IRELAND
13 Breanna BLACK SCOTLAND
14 Nina FILLIGER SWITZERLAND
15 Leah SMYTH IRELAND
 
  PRELIMINARY  
16 Alexandra FOUQUET FRANCE
17 Tessa RANDIN SWITZERLAND
18 Miloslava BRYNYCHOVÁ CZECH REPUBLIC
19 Rebecca THOMAS SCOTLAND
20 Lucrezia BARCHIESI ITALY
21 Anna QUEROL SPAIN
22 Urška PELKO SLOVENIA
23 Chloe FISHER ENGLAND
24 Margrete BAKKE KRISTENSEN NORWAY
25 Claire FITZGERALD IRELAND
26 Ashleigh HAMILTON SCOTLAND
27 Cartla Marie SOLANS FRANCE
28 Emily CHALLENOR ENGLAND
29 Tina PUŠKARIĆ CROATIA
30 Arina HAAS GERMANY
31 Rosie ATTWELL ENGLAND
32 Jennifer MARKVART GERMANY
33 Kristýna BAŠTÝŘOVÁ CZECH REPUBLIC
 
A Junior 2
Place FINAL  
1 Amalie SKEIDE SANDVIK NORWAY
2 Marina LICINI SWITZERLAND
3 Patrícia MÓRAS SPAIN
4 Nora BAKKE KRISTENSEN NORWAY
5 Núria TIBARI SPAIN
6 Romane BLOT FRANCE
7 Ilènia SÁNCHEZ SPAIN
8 Sophie SANGELY FRANCE
9 Carolann MCDONALD IRELAND
10 Elena BITTO ITALY
 
  SEMI-FINAL  
11 Megan KERR SCOTLAND
12 Winona LEPICIER FRANCE
13 Aimee SWEENEY IRELAND
14 Leah MCVIE ENGLAND
15 Giorgia MUSCA ITALY
 
  PRELIMINARY  
16 Urša HORVAT SLOVENIA
17 Alida VAN WJINGAARDEN NORWAY
18 Alice RATTI ITALY
19 Jessica HOWARD IRELAND
20 Jana SCHNABEL GERMANY
21 Kelsey ROMBOUTS THE NETHERLANDS
NS Suleika SCHNOCKS THE NETHERLANDS
 
Elite Junior 2
Place FINAL  
1 Klara LABATUT FRANCE
2 Kristen DUPUIS FRANCE
3 Marine LABATUT FRANCE
4 Nele EPPERLEIN GERMANY
5 Paula LÓPEZ SPAIN
6 Beatrice GABRIELE ITALY
7 Arianna CONTI ITALY
8 Simona MEINI ITALY

 

B Senior
Place FINAL  
1 Veronika KADLECOVÁ CZECH REPUBLIC
2 Aurélie AUBRY SWITZERLAND
3 Manon GIRARDIN FRANCE
4 Chloe HAYDEN IRELAND
5 Sofia ROLLAND NORWAY
6 Tara BYRNE IRELAND
7 Nathalie GÖLLNER GERMANY
8 Elena RIVADOSSI ITALY
9 Eva QUEROL SPAIN
10 Georgia BLOOM ENGLAND
 
  SEMI-FINAL  
11 Sofia CIABURRI ITALY
12 Lisa LEIKANGER NORWAY
13 Chloe MITCHELL ENGLAND
14 Martina GRAN ARNONE NORWAY
15 Shantelle EASTON SCOTLAND
 
  PRELIMINARY  
16 Emma ROBERTSON SCOTLAND
17 Francesca BERNARDONI ITALY
18 Caitlin JILBERT ENGLAND
19 Ellen KÜHNLE GERMANY
20 Daniela KOPŘIVOVÁ CZECH REPUBLIC
21 Fruzsina NAGY HUNGARY
22 Tereza KREJČÍKOVÁ CZECH REPUBLIC
23 Kayleigh GIFFORD IRELAND
 
A Senior
Place FINAL  
1 Tifanny PORTELA SWITZERLAND
2 Pauline MOULINIER FRANCE
3 Malaurie DUCROT FRANCE
4 Amalie BERGSAAS NORWAY
5 Sigrid SLETTVOLL NORWAY
6 Nuša DETIČEK SLOVENIA
7 Chloe STEVENS SCOTLAND
8 Elisa MOCCI ITALY
9 Rayssa SUARDI ITALY
10 Victoria FIVELSTAD NORWAY
 
  PRELIMINARY  
11 Lana ŽABČIČ SLOVENIA
12 Neca KENDA SLOVENIA
13 Justine VOUGNON FRANCE
14 Patrizia BOTTE ITALY
15 Shauna STEPHENSON ENGLAND
16 Megan STEWART SCOTLAND
17 Nerine GIJSMAN THE NETHERLANDS
18 Daphne LANCEL THE NETHERLANDS
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Marine SERRAVALLE FRANCE
2 Alexandra GANEA ITALY
3 Manon BRIANCON FRANCE
4 Giulia BERTOTTO ITALY
5 Lisa FAVRE FRANCE

 

B Adult
Place FINAL  
1 Adrijana JURIĆ CROATIA
2 Fany DEVLIEGER FRANCE
3 Melissa RALPH ENGLAND
4 Katie JACKSON ENGLAND
5 Clare GUY ENGLAND
6 Jane NG IRELAND
7 Clémence GAILLARD FRANCE
8 Lisa LOMBARD FRANCE
 
A Adult
Place FINAL  
1 Maiken STEFFENSEN NORWAY
2 Clémentine MAJUREL FRANCE
3 Zoe DAVIDSON SCOTLAND
4 Alice LUVIE' ITALY
5 Maxine BROWN ENGLAND
6 Sara MONELLI ITALY
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 Anaelle LEROUX FRANCE

Return to top.

Men's Solo

B Junior
Place FINAL  
1 Simone RUSSO ITALY
2 Albert JAMÁS SPAIN
2 Oriol CARRERAS SPAIN
4 Tyler COOLEY ENGLAND
 
A Junior
Place FINAL  
1 Benjamin ILIČIĆ CROATIA
 
Elite Junior
None

 

B Senior
Place FINAL  
1 Tom SUEUR FRANCE
 
A Senior
Place FINAL  
1 Keane MAHER IRELAND
2 Romain PALISSON FRANCE
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Roberto LICINI SWITZERLAND
2 Bixente DEVLIEGER FRANCE
3 Thomas BOUSQUET FRANCE

Return to top.

Women's 2-Baton

B Junior 1
Place FINAL  
1 Tyra JOHNSTON SCOTLAND
2 Abbie DAVIDSON SCOTLAND
3 Ruby QUINN SCOTLAND
4 Maisie ION ENGLAND
5 Silya MAKHLOUFI FRANCE
6 Aaleisha-Lea MATTHEWS ENGLAND
7 Emma CALLAGHAN IRELAND
8 Aimee MURPHY IRELAND
9 Eva IRIE FRANCE
10 Ysabella POWER ENGLAND
 
  PRELIMINARY  
11 Candice DREAU FRANCE
12 Ellie RYAN IRELAND
13 Ambre LECOULTRE SWITZERLAND
14 Martina CAPELLUPO ITALY
 
A Junior 1
None
 
Elite Junior 1
Place FINAL  
1 Eva BERANOVÁ CZECH REPUBLIC

 

B Junior 2
Place FINAL  
1 Luisa WEIß GERMANY
2 Léna MASNY FRANCE
3 Megan KERR SCOTLAND
4 Marina LICINI SWITZERLAND
5 Aimee SWEENEY IRELAND
6 Lina BO STORLYKKEN NORWAY
7 Hanna PERSSON SWEDEN
8 Live VALDERHAUG NORWAY
9 Halle THOMSON SCOTLAND
10 Anna TRNKOVÁ CZECH REPUBLIC
 
  SEMI-FINAL  
11 Kristýna BAŠTÝŘOVÁ CZECH REPUBLIC
12 Sára ŠMÍDOVÁ CZECH REPUBLIC
13 Ambra MARINO ITALY
14 Chiara STURNIOLO ITALY
15 Emma SMITH SCOTLAND
 
  PRELIMINARY  
16 Aisha HALFORD ENGLAND
17 Laura JONES ENGLAND
18 Hana PIŠEK SLOVENIA
19 Elisa ARSI' ITALY
20 Ellie NOLAN IRELAND
21 Shana NOVAIS-LEITE-PEREIRA-SILVA FRANCE
22 Jessica MCDONALD IRELAND
23 Hannah BARRETT ENGLAND
24 Lya YAHMI FRANCE
25 Elvira OOMEN THE NETHERLANDS
 
A Junior 2
Place FINAL  
1 Eilidh FRANCIS SCOTLAND
2 Kristen DUPUIS FRANCE
3 Núria TIBARI SPAIN
4 Martina CANNAVO' ITALY
5 Altea RIGON ITALY
6 Giada CROSARA ITALY
7 Iselin FIVELSTAD NORWAY
 
Elite Junior 2
Place FINAL  
1 Federica CAPRINI ITALY
2 Francesca BOTTE ITALY
 
  PRELIMINARY  
NS Alessia BONADEO ITALY

 

B Senior
Place FINAL  
1 Tifanny PORTELA SWITZERLAND
2 Laura EPPERLEIN GERMANY
3 Veronika KADLECOVÁ CZECH REPUBLIC
4 Chloe-Jane PHILLIPS ENGLAND
5 Lisa LEIKANGER NORWAY
6 Ceejay QUINN IRELAND
7 Emma ROBERTSON SCOTLAND
8 Maria LIODDEN NORWAY
9 Alice PETERSSON SWEDEN
10 Léa GUISOLAN SWITZERLAND
 
  SEMI-FINAL  
11 Léa GUISOLAN SWITZERLAND
12 Giulia CASELLA ITALY
13 Hedda KARLSEN NORWAY
14 Crystal CLAY ENGLAND
15 Tereza KREJČÍKOVÁ CZECH REPUBLIC
 
  PRELIMINARY  
16 Brittany COLEY ENGLAND
17 Tara BYRNE IRELAND
18 Chloe HAYDEN IRELAND
19 Sanna WIIK SWEDEN
20 Paola SECCAMANI ITALY
21 Kim-Annika MOHR GERMANY
 
A Senior
Place FINAL  
1 Amalie BERGSAAS NORWAY
2 Chloe STEVENS SCOTLAND
3 Megan STEWART SCOTLAND
4 Victoria FIVELSTAD NORWAY
5 Daphne LANCEL THE NETHERLANDS
6 Elena BELLISARIO ITALY
 
Elite Senior
None

 

B Adult
Place FINAL  
1 Maiken STEFFENSEN NORWAY
2 Erica GREBNER SWEDEN
3 Katie JACKSON ENGLAND
4 Zoe DAVIDSON SCOTLAND
5 Jane NG IRELAND
6 Clare GUY ENGLAND
7 Aida ENGVALL SWEDEN
8 Sharon POYOL FRANCE
9 Sara MONELLI ITALY
 
A Adult
None
 
Elite Adult
None

Return to top.

Men's 2-Baton

B Junior
Place FINAL  
1 Leon HEINE GERMANY
2 Valentin DOMINIAK FRANCE
 
A Junior
None
 
Elite Junior
None

 

B Senior
None
 
A Senior
Place FINAL  
1 Keane MAHER IRELAND
2 Roberto LICINI SWITZERLAND
3 Nathan BOUCHEMAL FRANCE
4 Romain PALISSON FRANCE
 
Elite Senior
None

Return to top.

Women's 3-Baton

B Junior 1
None
 
A Junior 1
None
 
Elite Junior 1
None

 

B Junior 2
Place FINAL  
1 Halle THOMSON SCOTLAND
2 Caitlin BIRCHAM ENGLAND
 
A Junior 2
None
 
Elite Junior 2
None

 

B Senior
Place FINAL  
1 Chloe MITCHELL ENGLAND
2 Shantelle EASTON SCOTLAND
3 Georgia BLOOM ENGLAND
 
A Senior
Place FINAL  
1 Lea GUISOLAN SWITZERLAND
 
Elite Senior
None

 

B Adult
Place FINAL  
None
 
A Adult
None
 
Elite Adult
None

Return to top.

Men's 3-Baton

B Junior
None
 
A Junior
None
 
Elite Junior
None

 

B Senior
None
 
A Senior
Place FINAL  
1 Keane MAHER IRELAND
 
Elite Senior
None

Return to top.

Women's Freestyle

B Junior
Place FINAL  
1 Stella PALLANZA ITALY
2 Giulia TATTI SWITZERLAND
3 Milla Jian HAUGEN NORWAY
4 Ruby QUINN SCOTLAND
4 Sara FACCHETTI ITALY
6 Bertille MARQUER FRANCE
7 Anna TRNKOVÁ CZECH REPUBLIC
8 Sarah HAYDEN IRELAND
9 Hanna SOL ROKKE NORWAY
10 Isla HAMMOND SCOTLAND
 
  SEMI-FINAL  
11 Edith SOLER SPAIN
12 Alba MARTÍNEZ SPAIN
13 Callie ROBERTSON SCOTLAND
14 Alice RATTI ITALY
15 Lina HATMI FRANCE
16 Cécile PICHON FRANCE
17 Mathilde MAAKESTAD NORWAY
18 Arina HAAS GERMANY
19 Ophélie BRANDT SWITZERLAND
20 Maruša ŽNIDARŠIČ SLOVENIA
 
  PRELIMINARY  
21 Jessica MCDONALD IRELAND
22 Chloe FISHER ENGLAND
23 Leah SMYTH IRELAND
24 Nika VAUDA-LORENČIČ SLOVENIA
25 Anastasia ADAM GERMANY
26 Elena KORMANJEC CROATIA
27 Laura JONES ENGLAND
28 Iulia PLATON SPAIN
29 Kitti WEISZ HUNGARY
30 Emily CHALLENOR ENGLAND
31 Eline CLAESSEN BELGIUM
32 Matilda LILJEGREN SWEDEN
33 Kitti KLEITHÁL HUNGARY
34 Ana SOARES OLIVEIRA SWITZERLAND
35 Kyra VAN AERT THE NETHERLANDS
36 Glorija SOLDO CROATIA
37 Elvira OOMEN THE NETHERLANDS
38 Ebba JOHANSSON SWEDEN
39 Mirta BAJT CROATIA
 
A Junior
Place FINAL  
1 Malou DUC MAUGE FRANCE
2 Tyra JOHNSTON SCOTLAND
3 Ilènia SÁNCHEZ SPAIN
4 Jessica ATENCIA FRANCE
5 Marina BERROCAL SPAIN
6 Megan KERR SCOTLAND
7 Elena BITTO ITALY
8 Mariagrazia FEROLDI ITALY
9 Carolann MCDONALD IRELAND
10 Anais MARIE LUCE FRANCE
 
  SEMI-FINAL  
11 Pauline HENDRIJCKX BELGIUM
12 Luisa WEIß GERMANY
12 Margrete BAKKE KRISTENSEN NORWAY
14 Anna COMINO SPAIN
15 Jana SCHNABEL GERMANY
16 Giorgia MUSCA ITALY
17 Breanna BLACK SCOTLAND
18 Urša HORVAT SLOVENIA
19 Jessica HOWARD IRELAND
20 Aimee SWEENEY IRELAND
 
  PRELIMINARY  
21 Tuva NILSEN NORWAY
22 Leah MCVIE ENGLAND
23 Sofie FOSSE-IVERSEN NORWAY
24 Noemi BALASCIO SWITZERLAND
25 Febe BOES BELGIUM
26 Aisha HALFORD ENGLAND
27 Urška PELKO SLOVENIA
28 Victoria WIECZOREK SWEDEN
29 Letizia PRIORE SWITZERLAND
30 Nina DÜLLMANN GERMANY
31 Kelsey ROMBOUTS THE NETHERLANDS
32 Margot CAELEN BELGIUM
33 Signe HÅRD AF SEGERSTAD SWEDEN
34 Hannah MALONE ENGLAND
35 Andrea ŠALOV CROATIA
36 Kyra KIEVIT THE NETHERLANDS
37 Ella RIDEMAR SWEDEN
38 Tina PUŠKARIĆ CROATIA
 
Elite Junior
Place FINAL  
1 Anissa NORDINE FRANCE
2 Soraya MARTÍNEZ SPAIN
3 Romane MONFORT FRANCE
4 Patricia MÓRAS SPAIN
5 Emma LEXTRAIT FRANCE
6 Miriam VILLAN ITALY
 
  PRELIMINARY  
7 Núria TIBARI SPAIN
8 Aurora ENA ITALY
9 Sophia SAUTER GERMANY
10 Francesca BOTTE ITALY
11 Nele EPPERLEIN GERMANY

 

B Senior
Place FINAL  
1 Martina ARSI' ITALY
2 Veronika KADLECOVA CZECH REP
3 Ariana BRAMATI ITALY
4 Eva QUEROL SPAIN
5 Andrea THOMASSON NORWAY
6 Shauna STEPHENSON ENGLAND
 
  SEMI-FINAL  
7 Mila CROOK ENGLAND
8 Ellen KÜHNLE GERMANY
9 Manon GOFFINET FRANCE
10 Martina GRAN ARNONE NORWAY
11 Crystal CLAY ENGLAND
12 Sarah GROß GERMANY
13 Angéla PÜSÖK HUNGARY
14 Marjorie JACQUES FRANCE
15 Louise BORG SWEDEN
 
  PRELIMINARY  
16 Mathilde AYER FRANCE
17 Emma ROBERTSON SCOTLAND
18 Sara LESINGER CROATIA
19 Denisa SKOHOUTILOVÁ CZECH REPUBLIC
20 Sara ROSENGREN SWEDEN
21 Nathalie GÖLLNER GERMANY
22 Kayleigh GIFFORD IRELAND
23 Jo-Ann KOORNEEF THE NETHERLANDS
24 Tereza KREJČÍKOVÁ CZECH REPUBLIC
25 Laia CARRERAS SPAIN
26 Adrijana JURIĆ CROATIA
 
A Senior
Place FINAL  
1 Núria GUERRA SPAIN
2 Alexandra GANEA ITALY
3 Giulia MANTOVAN ITALY
4 Anais RUIZ FRANCE
5 Karoline AMELFOT TVEIT NORWAY
6 Marine SERRAVALLE FRANCE
 
  SEMI-FINAL  
7 Manon BOUCHEMAL FRANCE
8 Sigrid SLETTVOLL NORWAY
9 Andrea LUCAS SPAIN
10 Lana ŽABČIČ SLOVENIA
11 Holly BROOKER ENGLAND
12 Giulia BERTOTTO ITALY
13 Ann-Kristin HILDENHAGEN GERMANY
14 Aurélie AUBRY SWITZERLAND
15 Chloe HAYDEN IRELAND
 
  PRELIMINARY  
16 Maxine BROWN ENGLAND
17 Neca KENDA SLOVENIA
18 Shantelle EASTON SCOTLAND
19 Noemí PELL SPAIN
20 Léa GUISOLAN SWITZERLAND
21 Nerine GIJSMAN THE NETHERLANDS
22 Sabrina DEAK GERMANY
23 Sammie MCGUIRE ENGLAND
24 Daphne LANCEL THE NETHERLANDS
25 Laura EPPERLEIN GERMANY
26 Erica GREBNER SWEDEN
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Martina VERGANI ITALY
2 Elisa GREGORI ITALY
3 Widet TIBARI SPAIN
4 Andrea NAVARRO SPAIN
5 Clara NORDINE FRANCE
6 Giorgia FERRARESE ITALY
 
  PRELIMINARY  
7 Elodie POCCINI FRANCE
8 Nerea ORTEGA SPAIN
9 Sara PEČKAJ SLOVENIA
10 Maud FLEURET FRANCE
11 Nuša DETIČEK SLOVENIA

Return to top.

Men's Freestyle

B Junior
None
 
A Junior
None
 
Elite Junior
Place FINAL  
1 Alexandre BLAIS FRANCE
2 Noa CHATELIER FRANCE
3 Óscar RICO SPAIN
4 Evan BRAQUEHAIS FRANCE

 

B Senior
None
 
A Senior
None
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Nathan BOUCHEMAL FRANCE
2 Alan BLIN FRANCE
3 Maxime CRAVIC FRANCE
4 Marc HIERRO SPAIN

Return to top.

Pair

Junior
Place FINAL  
1 BOTTE Francesca & GABRIELE Beatrice ITALY
2 GIANNONE Andréa & PARDINI Clara FRANCE
3 FRANCIS Eilidh & KERR Megan SCOTLAND
4 GÜETO Aura & MARAVER Andrea SPAIN
5 SCHNABEL Jana & WEIß Luisa GERMANY
6 SOL-ROKKE Hanna & BAKKE-KRISTENSEN Margrete NORWAY
 
  PRELIMINARY  
7 BALASCIO Noemi & PRIORE Letizia SWITZERLAND
8 HAYDEN Sarah & SWEENEY Aimee IRELAND
9 KÄLLQVIST Tindra & FRIDÉN Elin SWEDEN
10 SOLDO Glorija & KORMANJEC Elena CROATIA
11 VAUGHAN Mya & ATTWELL Rosie ENGLAND
12 CLAESSEN Lize & LOWEL Jana BELGIUM
13 DARUOVÁ Tereza & NĚMCOVÁ Viktorie CZECH REPUBLIC
 
Senior
Place FINAL  
1 FLEURET Maud & BOYER Mindy FRANCE
2 BRAMATI Arianna & SIDOTI-OLIVO Davide ITALY
3 LICINI Marina & PORTELA Tifanny SWITZERLAND
4 COLOMER Anna & ORTEGA Nerea SPAIN
5 HAYDEN Chloe & HOWARD Jessica IRELAND
6 GRAN-ARNONE Martina & AMELFOT-TVEIT Karoline NORWAY
 
  PRELIMINARY  
7 GROß Sarah & HILDENHAGEN Ann-Kristin GERMANY
8 HOLM Fanny & PETERSSON Alice SWEDEN
9 ILIČIĆ Bernard & JURIĆ Adrijana CROATIA
10 COLEY Brittany & BIRCHAM Caitlin ENGLAND
11 LEMMENS Dorien & LEMMENS Riet BELGIUM
12 SKOHOUTILOVÁ Denisa & KARPÍŠKOVÁ Dora CZECH REPUBLIC
13 ROMBOUTS Kelsey & LANCEL Daphne THE NETHERLANDS

Return to top.

Team

Junior
Place FINAL  
1 Els Alfacs SPAIN
2 Saint Hilaire FRANCE
3 La Rochelle FRANCE
4 L'Hospitalet SPAIN
5 Cigliano ITALY
6 Vigevano ITALY
7 Fana NORWAY
7 TTSG Niedereschach GERMANY
9 Dumfries Baton Twirlers SCOTLAND
10 Bellinzona SWITZERLAND
 
  PRELIMINARY  
11 Twirling Team TPG BELGIUM
12 Zed IRELAND
13 Little Butterflies SWITZERLAND
14 Harmony ENGLAND
15 Nybro SWEDEN
15 One More Time IRELAND
17 Maleficent SCOTLAND
18 Fristad SWEDEN
19 All Stars ENGLAND
20 Viking NORWAY
21 TSV Korbach GERMANY
22 Czech Republic - Team CZECH REPUBLIC
22 Netherlands - Team NETHERLANDS
 
Senior
Place FINAL  
1 Cigliano - Sangano ITALY
2 Andresy FRANCE
3 Blanes SPAIN
4 Villepinte FRANCE
5 Collegno ITALY
6 Edinburgh Twirling Academy SCOTLAND
 
  PRELIMINARY  
7 Dardas Diamonds SCOTLAND
8 TV 1886 Langenselbold GERMANY
9 Fusion ENGLAND
10 Kalmar SWEDEN
11 Bjuv SWEDEN
12 The Walking Dead IRELAND
13 Stix ENGLAND
14 Croatia CROATIA

Return to top.

Group

Junior
Place FINAL  
1 Norway Group NORWAY
2 Riverdance IRELAND
3 The Big Top SCOTLAND
4 Dardas Diamonds SCOTLAND
5 Revolting Children IRELAND
 
Senior
Place FINAL  
1 Cigliano - Sangano ITALY
2 AG Grenade - Ouistreham FRANCE
3 CarnEvil IRELAND
4 Unity ENGLAND

Return to top.

AttachmentSize
PDF icon 2018 European Cup Solo Women Junior 1 B.pdf29.48 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Women Junior 1 A.pdf25.27 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Women Junior 1 Elite.pdf22.16 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Women Junior 2 B.pdf31.44 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Women Junior 2 A.pdf37.1 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Women Junior 2 Elite.pdf23.87 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Women Senior B.pdf29.55 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Women Senior A.pdf47.34 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Women Senior Elite.pdf22.22 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Women Adult B.pdf26.12 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Women Adult A.pdf14.8 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Women Adult Elite.pdf12.58 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Men B Junior.pdf13.72 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Men A Junior.pdf42.36 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Men B Senior.pdf12.25 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Men A Senior.pdf20.48 KB
PDF icon 2018 European Cup Solo Men Elite Senior.pdf13.75 KB
PDF icon 2018 European Cup 2 Baton Women B Junior 1.pdf14.99 KB
PDF icon 2018 European Cup 2 Baton Women Elite Junior 1.pdf13.52 KB
PDF icon 2018 European Cup 2 Baton Women B Junior 2.pdf30.24 KB
PDF icon 2018 European Cup 2 Baton Women A Junior 2.pdf14.46 KB
PDF icon 2018 European Cup 2 Baton Women Elite Junior 2.pdf12.7 KB
PDF icon 2018 European Cup 2 Baton Women B Senior.pdf41.09 KB
PDF icon 2018 European Cup 2 Baton Women A Senior.pdf14.57 KB
PDF icon 2018 European Cup 2 Baton Women B Adult.pdf14.48 KB
PDF icon 2018 European Cup 2 Baton Men B Junior.pdf12.77 KB
PDF icon 2018 European Cup 2 Baton Men A Senior.pdf13.71 KB
PDF icon 2018 European Cup 3 Baton Women B Junior 2.pdf12.8 KB
PDF icon 2018 European Cup 3 Baton Women B Senior.pdf13.05 KB
PDF icon 2018 European Cup 3 Baton Women A Senior.pdf12.65 KB
PDF icon 2018 European Cup 3 Baton Men B Senior.pdf12.32 KB
PDF icon 2018 European Cup Freestyle Women B Junior.pdf63.11 KB
PDF icon 2018 European Cup Freestyle Women A Junior.pdf41.29 KB
PDF icon 2018 European Cup Freestyle Women Elite Junior.pdf23.99 KB
PDF icon 2018 European Cup Freestyle Women B Senior.pdf49.93 KB
PDF icon 2018 European Cup Freestyle Women A Senior.pdf38.32 KB
PDF icon 2018 European Cup Freestyle Women Elite Senior.pdf34.67 KB
PDF icon 2018 European Cup Freestyle Men Elite Junior.pdf22.07 KB
PDF icon 2018 European Cup Freestyle Men Elite Senior.pdf21.59 KB
PDF icon 2018 European Cup Pair Junior.pdf31.29 KB
PDF icon 2018 European Cup Pair Senior.pdf35.98 KB
PDF icon 2018 European Cup Team Junior.pdf24.44 KB
PDF icon 2018 European Cup Team Senior.pdf23.68 KB
PDF icon 2018 European Cup Group Junior.pdf22.06 KB
PDF icon 2018 European Cup Group Senior.pdf21.12 KB

WBTF Board Representative Spotlight on Karen Cammer, President USTA United States of America

WBTF Board Representative Spotlight – 2021

WBTF wishes to spotlight our member representatives to the Board of Directors during the next few months.  We thank each of them for sharing a little information about themselves and what their goals are for the future in baton twirling.

The Spotlight is on Karen Cammer, President of USTA United States of America 

Country & Name of Federation:
USA- United States Twirling Association


1. When and how did you get involved in baton twirling? *
1958 my parents registered me for a program in my hometown of Huntington, NY

2. What leadership positions have you been part of in your country? *
2016-Present President U.S. Twirling Association 2019-Present National Board of Director, Amateur Athletic Union, USA(AAU) 2019-Present AAU Chair Law & Legislation 2019-Present AAU Chair of National Board of Appeals 2000-2008 Executive Director for the U.S. Twirling Association. 2008-Present AAU Metropolitan-NY District Sport Director for Baton Twirling Director of local, state, regional, national and international competitions for over 40 years Advisory Chair of the USTA Public Relations Commission. Member of the USTA National Board 6 years as Secretary/Treasurer President of the Northeast Regional Council (13 NE States), 40+ years. NY State Council President. NJ State Council President. Member/Chair of National Commissions: Presidents, Councils & Contests, Dance Twirl, Events. Director U.S. National Championship 10+ years. Director U.S. Team Trials for World Championships Team Director U.S. Pre Trials and International Cup Qualifiers Director International Open Contest hosting 20 countries in Hawaii. NGB Representative for the Sport of Baton, National Congress of State Games USA Tour Assistant Director to the World Cup and International Cup Championships. Honorary Lifetime Board Member of the New York Baton Council.

3. How long have you represented your federation in the WBTF? *
This is my 5th year representing the USA to the WBTF

4. What do you believe is your strongest asset as the WBTF representative of your federation? *
I believe the fact that I have been a member of the U.S. Twirling Association since its beginning in 1958 in addition to my serving in its governance and operations at the highest level gives me a strong foundation in understanding all aspects of the sport on both the domestic and international levels.

5. What do you envision for baton twirling in your country in 10 years? *
The U.S. Twirling Association for 63 years has continued to work toward a constant set of goals; strengthening its governance, training and events for the betterment of her athletes and professionals; to be a strong, healthy and financially stable sport federation with an extremely high standard of excellence and international respect.

6. Do you have an occupation outside of baton twirling? *
I am the Chief Financial Officer of one of the USA's largest youth basketball organizations which is a 501c3, I am the Chief Operating Officer for a 3-court sports facility and am a partner in a sports management consultant company.

7. Tell us a little about yourself … (i.e.: family, pets, hobbies, awards, interests, etc.) *
I am the mother of two great kids and grandmother to two wonderful grandchildren. I still live in my hometown (in my family's home). I love to read. I believe every day is a gift and an opportunity to learn something and be a better human being. For me, girlfriends are a life line and my closest friends are all because of my lifetime in baton twirling.

8. What is one thing that no one in WBTF knows about you. *
I think we all deserve to have at least one thing about our self that no one else knows...wink, wink!

2017 Pan-Pacific Cup - Stockton, California, USA

Complete results of all events from the inaugural 2017 Pan-Pacific Cup competition, held in Stockton, California, USA.

 

Women's Solo

Open Juvenile
Place FINAL  
1 Nikita NOBERT Canada
2 Yuna MINAMINO Japan
3 Mihiro UE Japan
4 Jaida JOBE USA
5 Olivia NASH USA
6 Julianna NASH USA
7 Julia SAWIN USA
8 Marissa BIELENY Canada
9 Krystlynn URQUIDES USA
10 Ava SKOLRUD USA
 
  PRELIMINARY  
11 Kansas CRAWFORD USA
12 Niina HAYASHIDA Japan
13 Harlie PETERSON USA
14 Marie KERSHAW USA
15 Sofia CONTRERAS USA
16 Lindzey NOCHE USA
17 Grazi D'ACQUISTO USA
18 Mahiro ONO Japan
19 Rowan DYKSTRA USA
20 Sabrina GOUKER USA
21 Sophia GONZALEZ USA
22 Alexis ENOS USA
23 Sumire TAKEYA USA
24 Thea SEELY USA
25 LaVeda CHAN USA
26 Jaeda RODRIGUEZ USA
27 Emily SALINAS USA
28 Nahtalei ASCENCIO USA
29 Sydnie MCEWAN Australia
30 Maddison PAGE Australia
31 Alina URQUIDES USA
32 Emma SAWIN USA
33 Sarah DEMING USA
34 Kiara HORSNELL Australia
35 Maya YAMAGISHI USA
36 Niamh MCKENNA USA
37 Abigail WOOTEN USA
38 Alexia SARA Australia
39 Chloe WOOTEN USA
40 Kimika SHIMAZAKI USA
41 Eiley MCCARDEL USA
42 Mari-Frances BISCHOFF USA
43 Sienna YOUNG USA
 
Elite Juvenile
Not offered

 

Open Junior1
Place FINAL  
1 Haruna KONDO Japan
2 Marissa PIERCE USA
3 Misaki MORI Japan
4 Brianna MIDDLETON Canada
5 Brooke MAURO Canada
5 Clara LIGHTHEART Canada
7 Urara MATSUI Japan
8 Alyssa HENDRY Canada
9 Erika DIGIOVANNI USA
10 Mackenzie RAYBURN USA
 
  PRELIMINARY  
11 Katie LIMB USA
12 Valerie MCQUADE USA
13 Baylee PINE USA
14 Madeline STIEHL USA
15 Hannah OUNSWORTH Canada
16 Aziza PERALTA USA
17 Olivia BERRIGAN Canada
18 Jenna FIORANTE Canada
19 Cynthia ZHAN USA
20 Emily LEWALL Canada
21 Emma MUNDAY Canada
22 Amelia HORNUNG Canada
23 Mihana SUENAGA Japan
24 Miyah KAILEY Canada
25 Cassie DAVIDSON USA
26 Kira GEREIN Canada
27 Chloe PELLE Australia
28 Rileigh DUCK Canada
29 Autumn ALTMAN Canada
30 Rourke WUNDER-BUHR Canada
31 Nanase SATOYOSHI Japan
32 Bridget MALONEY Canada
33 Taryn HEIN Canada
34 Amy HORTON Canada
35 Kaitlyn PFEIFER Canada
36 Megumi ONO Japan
37 Melissa MCLEAN USA
38 Katelyn BIER USA
39 Akane SUGIMOTO Japan
40 Siena FRENCH Australia
41 Clare MCCARTY USA
42 Elizabeth MILLER USA
43 Nina HAWLEY USA
44 Jacey CALLAHAN USA
45 Arielle MILLER USA
46 Caoimhe MCKENNA USA
47 Macey KAMMHOLZ Australia
48 Hana YAMAGUCHI USA
49 Zoe YAMAGUCHI USA
50 Ruby SAVAGE Australia
51 Briana EWALT USA
NS Madison WYATT USA
NS Olivia BEAVERS USA
NS Zaynah CEBALLOS USA
 
Open Junior2
Place FINAL  
1 Julia ARCIOLA USA
2 Amanda TRUJILLO USA
3 Jessica JORDAN USA
4 Selah JOHNSON USA
5 Sumire MORIMOTO Japan
6 Samantha DRIGGS USA
7 Alexandra SPENIK USA
8 Meghan SCHULZ Canada
9 Channing PERRETT USA
10 Nanami KISHISHITA Japan
 
  PRELIMINARY  
11 Jenna FRIEDMAN USA
12 Emily MATHEWSON Canada
13 Jazzlyn WINDJACK Canada
14 Melina MORALES USA
15 Jesenia MARTINEZ USA
16 Maria TOBIN Canada
17 Savannah GILMORE USA
18 Mikayla MCDONALD Canada
19 Megan KIRZINGER Canada
20 Samantha STEIMER USA
21 Chloe MALLOY USA
22 Jillian PIROZZI USA
23 Destiny LEBRUN USA
24 Maggie SALTER USA
25 Misaki YAMAZAKI Japan
26 Ruby DRIEDGER Canada
27 Makenzie ELLIOTT USA
28 Kaitlin SAECHAO USA
29 Ava STUGLIN Canada
30 Amanda PRUETT USA
31 Jaleya GLADNEY USA
32 Madison WELBURN USA
33 Keriann HOLLIS USA
34 Ti-Anna HORSLEY Australia
35 Hannah HODGE USA
36 Kira FOX USA
37 Jasmin SEHL Australia
38 Alyssa SIMPSON Australia
NS Kylie KEENE USA
NS Lyndsey RUDOLPH Canada
 
Elite Junior
Place FINAL  
1 Sophia BARDEN USA
2 Yuka KARINO Japan
3 Ally DUDA USA
4 Mayu KURIMOTO Japan
5 Laney PUHALLA USA
6 Kana YAMADA Japan
7 Mao KOBAYASHI Japan
8 Rena SAKAI Japan
9 Ichigo TAKEUCHI Japan
10 Jui ONO Japan
 
  PRELIMINARY  
11 Riko TANAKA Japan
12 Amina EGAG Canada
13 Akari NAKATANI Japan
14 Emily PERKINS USA
15 Ami TASAKI Japan
16 Grace WENNERBERG USA
17 Aya ITO Japan
18 Yuna SHIMBORI Japan
19 Hiina SAITO Japan
20 Sophie LIGHTHEART Canada
21 Emily HARMON USA
22 Emily VANG USA
23 Ayaka SEINO Japan
24 Hana MATSUI Japan
25 Haana OHYAMA Japan
26 Leah MAYER USA
27 Danielle SKINNER Canada
28 Cadence DOOMS USA
29 Josie D'ACQUISTO USA
30 Marin SUZUKI Japan
31 Rhiannon CABUTOTAN USA
NS Mikaela DEVALL USA

 

Open Senior
Place FINAL  
1 Cassidy TSE USA
2 Emi SHINSHI Japan
3 JaZee GRIFFITH USA
4 Kaitlyn TURNBULL USA
5 Emily TUTNICK USA
6 Jennifer STICKNEY USA
 
  PRELIMINARY  
7 Megan BRADLEY USA
8 Hilary DENISON USA
9 Carlie ANDERSEN USA
10 Ami HAWLEY USA
11 Cheyenne GRIFFITH USA
12 Audrey CARLSON USA
13 Grace MCDONALD Australia
14 Mami KANAYAMA Japan
15 Teisha ANDERSON Australia
16 Ashley WYATT USA
NS Ashley SNEED USA
NS Brianne TURNBULL USA
NS Cheyenne MYERS USA
NS Erika CARLSON USA
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Lexi DUDA USA
2 Julee STEWART Canada
3 Miyu HAYAKAWA Japan
4 Himawari KUSHIMA Japan
5 Natsuha ARAKAWA Japan
6 Jasmine RUNGE Canada
 
  PRELIMINARY  
7 Akino ARAI Japan
8 Yuka OKITA Japan
9 Moe ONISHI Japan
10 Suzuho MAEYAMA Japan
11 Madison EIS USA
12 Yuika AKITA Japan
13 Yuki HOMMA Japan
14 Kana HATTORI Japan
NS Adaline BEBO USA

 

Open Adult
Place FINAL  
1 Kyoka KURIMOTO Japan
2 Kristin SPARKS USA
3 Abbey McNAB Australia
4 Lou WILLIS USA
5 Shawna SPENCER Canada
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 Jenny HANNAH USA
2 Yuka OSUGI Japan
3 Wakako MIZUKOSHI Japan

Return to top.

Men's Solo

Open Juvenile
Place FINAL  
1 Sorato UENOBO Japan
 
Elite Juvenile
Not offered

 

Open Junior
Place FINAL  
1 Kazuki ICHIMURA Japan
2 Tristan GARDNER USA
3 Sota ARAKAWA Japan
4 Austin ARELLANES USA
 
  PRELIMINARY  
NS Dallas MYERS USA
 
Elite Junior
Place FINAL  
1 Kai SHIMIZU Japan
2 Hisanori ARAI Japan
3 Jo SAITO Japan
4 Cody CARTER USA

 

Open Senior
Place FINAL  
1 Austin PETERSON USA
 
Elite Senior
None

 

Open Adult
Place FINAL  
1 Kyler JUMP USA
2 Kurtis HUBBELL USA
 
Elite Adult
None

Return to top.

Women's 2Baton

Open Juvenile
Place FINAL  
1 Marissa BIELENY Canada
2 Nikita NOBERT Canada
3 Niina HAYASHIDA Japan
4 Yuna MINAMINO Japan
5 Olivia NASH USA
6 Julia SAWIN USA
7 Jaida JOBE USA
8 Krystlynn URQUIDES USA
9 Harlie PETERSON USA
10 Julianna NASH USA
 
  PRELIMINARY  
11 Sabrina GOUKER USA
12 Sofia CONTRERAS USA
13 Alexis ENOS USA
14 Marie KERSHAW USA
15 Maddison PAGE Australia
16 Rowan DYKSTRA USA
17 Sydnie MCEWAN Australia
18 Grazi D'ACQUISTO USA
19 Sophia GONZALEZ USA
20 Abigail WOOTEN USA
21 Eiley MCCARDEL USA
22 Kansas CRAWFORD USA
23 Chloe WOOTEN USA
24 Jaeda RODRIGUEZ USA
 
Elite Juvenile
Not offered

 

Open Junior1
Place FINAL  
1 Brianna MIDDLETON Canada
2 Marissa PIERCE USA
3 Danielle SKINNER Canada
4 Baylee PINE USA
5 Alyssa HENDRY Canada
6 Cadence DOOMS USA
7 Hannah OUNSWORTH Canada
8 Clara LIGHTHEART Canada
9 Amelia HORNUNG Canada
10 Kira GEREIN Canada
 
  PRELIMINARY  
11 Amy HORTON Canada
12 Brooke MAURO Canada
13 Josie D'ACQUISTO USA
14 Miyah KAILEY Canada
15 Megumi ONO Japan
16 Emma MUNDAY Canada
17 Bridget MALONEY Canada
18 Emily LEWALL Canada
19 Tahlia DUNNE Australia
20 Leah MAYER USA
21 Cynthia ZHAN USA
22 Madeline STIEHL USA
23 Taryn HEIN Canada
24 Rileigh DUCK Canada
25 Chloe PELLE Australia
26 Cassie DAVIDSON USA
27 Rourke WUNDER-BUHR Canada
28 Akane SUGIMOTO Japan
29 Jenna FIORANTE Canada
30 Autumn ALTMAN Canada
31 Summer IRONS Australia
32 Zoe YAMAGUCHI USA
33 Macey KAMMHOLZ Australia
34 Olivia BERRIGAN Canada
35 Ruby SAVAGE Australia
36 Melissa MCLEAN USA
37 Analysse MORALES USA
38 Hana YAMAGUCHI USA
39 Arielle MILLER USA
40 Briana EWALT USA
NS Katelyn BIER USA
 
Open Junior2
Place FINAL  
1 Amanda TRUJILLO USA
2 Jessica JORDAN USA
2 Julia ARCIOLA USA
4 Sophie LIGHTHEART Canada
5 Alexandra SPENIK USA
6 Selah JOHNSON USA
7 Jenna FRIEDMAN USA
8 Emily VANG USA
9 Amina EGAG Canada
9 Chloe MALLOY USA
 
  PRELIMINARY  
11 Mikayla MCDONALD Canada
12 Meghan SCHULZ Canada
13 Channing PERRETT USA
14 Amanda PRUETT USA
15 Emily MATHEWSON Canada
16 Maggie SALTER USA
17 Jazzlyn WINDJACK Canada
18 Samantha DRIGGS USA
19 Megan KIRZINGER Canada
20 Ruby DRIEDGER Canada
21 Keriann HOLLIS USA
22 Ava STUGLIN Canada
23 Kira FOX USA
24 Bernadette SCHIAVI Australia
25 Misaki YAMAZAKI Japan
26 Makenzie ELLIOTT USA
27 Maria TOBIN Canada
28 Kaitlin SAECHAO USA
29 Ti-Anna HORSLEY Australia
30 Alyssa SIMPSON Australia
31 Jaleya GLADNEY USA
32 Jasmin SEHL Australia
33 Chiara FRENCH Australia
NS Allison DUTRA USA
 
Elite Junior
Place FINAL  
1 Mayu KURIMOTO Japan
2 Sophia BARDEN USA
3 Laney PUHALLA USA
4 Emily PERKINS USA
5 Ally DUDA USA
6 Hiina SAITO Japan
 
  PRELIMINARY  
7 Grace WENNERBERG USA

 

Open Senior
Place FINAL  
1 Julee STEWART Canada
2 Riko NAMIKI Japan
3 JaZee GRIFFITH USA
4 Cassidy TSE USA
5 Emily TUTNICK USA
6 Hilary DENISON USA
 
  PRELIMINARY  
7 Ami HAWLEY USA
8 Audrey CARLSON USA
9 Megan BRADLEY USA
10 Cheyenne GRIFFITH USA
11 Carlie ANDERSEN USA
12 Mami KANAYAMA Japan
13 Teisha ANDERSON Australia
NS Ashley SNEED USA
NS Brianne TURNBULL USA
NS Jade MCVAY USA
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Lexi DUDA USA
2 Himawari KUSHIMA Japan
3 Jasmine RUNGE Canada
4 Madison EIS USA
5 Yuki HOMMA Japan
6 Emi SHINSHI Japan
 
  PRELIMINARY  
7 Moe ONISHI Japan
NS Adaline BEBO USA

 

Open Adult
Place FINAL  
1 Kristin SPARKS USA
2 Nicole ARTSETOS Australia
3 Shawna SPENCER Canada
4 Jennifer KOTZUR USA
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 Miumi FUKAYA Japan
2 Yuka OSUGI Japan
3 Jenny HANNAH USA
4 Megumi ITO Japan

Return to top.

Men's 2Baton

Open Juvenile
Place FINAL  
1 Sorato UENOBO Japan
 
Elite Juvenile
Not offered

 

Open Junior
Place FINAL  
1 Brandon ENNIS USA
2 Kazuki ICHIMURA Japan
3 Sota ARAKAWA Japan
4 Tristan GARDNER USA
 
Elite Junior
Place FINAL  
1 Jo SAITO Japan
2 Cody CARTER USA

 

Open Senior
None
 
Elite Senior
None

 

Open Adult
Place FINAL  
1 Kyler JUMP USA
 
Elite Adult
1 Kurtis HUBBELL USA

Return to top.

Women's 3Baton

Open Junior
Place FINAL  
1 Brianna MIDDLETON Canada
2 Amanda TRUJILLO USA
3 Riko TANAKA Japan
4 Marissa PIERCE USA
5 Misaki MORI Japan
6 Amina EGAG Canada
7 Emily PERKINS USA
8 Danielle SKINNER Canada
9 Alexandra SPENIK USA
10 Samantha STEIMER USA
 
  PRELIMINARY  
11 Mikayla MCDONALD Canada
12 Jenna FRIEDMAN USA
13 Jazzlyn WINDJACK Canada
14 Emily VANG USA
15 Cadence DOOMS USA
16 Meghan SCHULZ Canada
17 Maggie CHRUDIMSKY USA
18 Miyah KAILEY Canada
19 Emily LEWALL Canada
20 Channing PERRETT USA
21 Ruby DRIEDGER Canada
22 Brooke MAURO Canada
23 Savannah GILMORE USA
24 Rourke WUNDER-BUHR Canada
25 Emily MATHEWSON Canada
Elite Junior
Place FINAL  
1 Julia ARCIOLA USA

 

Open Senior
Place FINAL  
1 Julee STEWART Canada
2 Jasmine RUNGE Canada
3 Cassidy TSE USA
4 Emily TUTNICK USA
5 Hilary DENISON USA
6 Audrey CARLSON USA
 
  PRELIMINARY  
7 Cheyenne GRIFFITH USA
8 Megan BRADLEY USA
9 Ami HAWLEY USA
NS Ashley SNEED USA
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Emi SHINSHI Japan

 

Open Adult
Place FINAL  
1 Megan EKSTROM USA
2 Lou WILLIS USA
3 Jennifer KOTZUR USA
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 Miumi FUKAYA Japan

Return to top.

Men's 3Baton

Open Junior
Place FINAL  
1 Souta ARAKAWA Japan
2 Tristan GARDNER USA
 
Elite Junior
Place FINAL  
1 Hisanori ARAI Japan
2 Cody CARTER USA
3 Jo SAITO Japan

 

Open Senior
None
 
Elite Senior
None

 

Open Adult
Place FINAL  
1 Kyler JUMP USA
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 Kurtis HUBBELL USA

Return to top.

Women's Artistic Twirl

Open Juvenile
Place FINAL  
1 Nikita NOBERT Canada
2 Julia SAWIN USA
3 Jaida JOBE USA
4 Marissa BIELENY Canada
5 Julianna NASH USA
6 Olivia NASH USA
7 Mihiro UE Japan
8 Krystlynn URQUIDES USA
9 Harlie PETERSON USA
10 Lavina BAIRD USA
 
  PRELIMINARY  
11 Kiara HORSNELL Australia
12 Ava SKOLRUD USA
13 Lindzey NOCHE USA
14 Marie KERSHAW USA
15 Grazi D'ACQUISTO USA
16 Kansas CRAWFORD USA
17 Maddison PAGE Australia
18 Sydnie MCEWAN Australia
19 Emma SAWIN USA
20 Rowan DYKSTRA USA
21 Niamh MCKENNA USA
22 Sabrina GOUKER USA
23 Jaeda RODRIGUEZ USA
24 Maya YAMAGISHI USA
25 Alexia SARA Australia
26 Sienna YOUNG USA
27 Alexis ENOS USA
28 Eiley MCCARDEL USA
29 Abigail WOOTEN USA
30 LaVeda CHAN USA
31 Sarah DEMING USA
32 Sumire TAKEYA USA
33 Kimika SHIMAZAKI USA
34 Mari-Frances BISCHOFF USA
35 Chloe WOOTEN USA
 
Elite Juvenile
Not offered

 

Open Junior1
Place FINAL  
1 Brianna MIDDLETON Canada
2 Katie LIMB USA
3 Haruna KONDO Japan
4 Clara LIGHTHEART Canada
5 Mackenzie RAYBURN USA
6 Rileigh DUCK Canada
7 Brooke MAURO Canada
8 Jenna FIORANTE Canada
9 Madeline STIEHL USA
10 Kaitlyn PFEIFER Canada
 
  PRELIMINARY  
11 Hannah OUNSWORTH Canada
12 Nanase SATOYOSHI Japan
13 Alyssa HENDRY Canada
14 Emma MUNDAY Canada
15 Erika DIGIOVANNI USA
16 Josie D'ACQUISTO USA
17 Amy HORTON Canada
18 Valerie MCQUADE USA
19 Cynthia ZHAN USA
20 Olivia BERRIGAN Canada
21 Taryn HEIN Canada
22 Rourke WUNDER-BUHR Canada
23 Cadence DOOMS USA
24 Cassie DAVIDSON USA
25 Bridget MALONEY Canada
26 Emily LEWALL Canada
27 Urara MATSUI Japan
28 Melissa MCLEAN USA
29 Miyah KAILEY Canada
30 Chloe PELLE Australia
31 Aziza PERALTA USA
32 Amelia HORNUNG Canada
33 Clare MCCARTY USA
34 Katelyn BIER USA
35 Elizabeth MILLER USA
36 Nina HAWLEY USA
37 Jacey CALLAHAN USA
38 Autumn ALTMAN Canada
39 Kira GEREIN Canada
40 Ruby SAVAGE Australia
41 Briana EWALT USA
42 Caoimhe MCKENNA USA
NS Madison WYATT USA
NS Olivia BEAVERS USA
 
Open Junior2
Place FINAL  
1 Julia ARCIOLA USA
2 Emily MATHEWSON Canada
3 Selah JOHNSON USA
4 Meghan SCHULZ Canada
5 Sumire MORIMOTO Japan
6 Jenna FRIEDMAN USA
7 Mikayla MCDONALD Canada
8 Megan KIRZINGER Canada
9 McKenzie GOMEZ USA
10 Samantha DRIGGS USA
 
  PRELIMINARY  
11 Maggie SALTER USA
12 Jillian PIROZZI USA
13 Samantha STEIMER USA
14 Chloe ROSS Australia
15 Jesenia MARTINEZ USA
16 Ruby DRIEDGER Canada
17 Kaitlin SAECHAO USA
18 Maria TOBIN Canada
19 Brianna HORSNELL Australia
20 Makenzie ELLIOTT USA
21 Destiny LEBRUN USA
22 Alyssa SIMPSON Australia
23 Jazzlyn WINDJACK Canada
24 Savannah GILMORE USA
25 Misaki MIZUKOSHI Japan
26 Kira FOX USA
27 Madison WELBURN USA
28 Ava STUGLIN Canada
29 Isabella FRENCH Australia
30 Mia MCDONALD Australia
31 Jaleya GLADNEY USA
32 Jasmin SEHL Australia
33 Hannah HODGE USA
NS Kylie KEENE USA
NS Lyndsey RUDOLPH Canada
 
Elite Junior
Place FINAL  
1 Sophia BARDEN USA
2 Mao KOBAYASHI Japan
3 Laney PUHALLA USA
4 Jui ONO Japan
5 Mayu KURIMOTO Japan
6 Ally DUDA USA
7 Yuka KARINO Japan
8 Amanda TRUJILLO USA
9 Rena SAKAI Japan
10 Akari NAKATANI Japan
 
  PRELIMINARY  
11 Ami TASAKI Japan
12 Sophie LIGHTHEART Canada
13 Emily VANG USA
14 Amina EGAG Canada
15 Emily PERKINS USA
16 Ichigo TAKEUCHI Japan
17 Ayaka SEINO Japan
18 Danielle SKINNER Canada
19 Grace WENNERBERG USA
20 Emily HARMON USA
21 Leah MAYER USA
22 Yuna SHIMBORI Japan
NS Mikaela DEVALL USA

 

Open Senior
Place FINAL  
1 Cassidy TSE USA
2 Jennifer STICKNEY USA
3 Kaitlyn TURNBULL USA
4 Carlie ANDERSEN USA
5 Megan BRADLEY USA
6 Ami HAWLEY USA
 
  PRELIMINARY  
7 Grace MCDONALD Australia
8 Hilary DENISON USA
9 Hinako MINAMI Japan
10 Teisha ANDERSON Australia
NS Ashley SNEED USA
NS Cheyenne MYERS USA
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Julee STEWART Canada
2 Himawari KUSHIMA Japan
3 Miyu HAYAKAWA Japan
4 Akino ARAI Japan
5 Kana HATTORI Japan
6 Madison EIS USA
 
  PRELIMINARY  
7 Hikari KINOSHITA Japan
8 Jasmine RUNGE Canada
NS Adaline BEBO USA

 

Open Adult
Place FINAL  
1 Francine STEVENS Australia
2 Julie FIX USA
3 Shawna SPENCER Canada
4 Jennifer KOTZUR USA
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 Jenny HANNAH USA
2 Kozue NISHIMATSU Japan
3 Aoi ITO Japan
4 Wakako MIZUKOSHI Japan

Return to top.

Men's Artistic Twirl

Open Juvenile
None
 
Elite Juvenile
Not offered

 

Open Junior
Place FINAL  
1 Hisanori ARAI Japan
2 Brandon ENNIS USA
3 Austin ARELLANES USA
 
  PRELIMINARY  
NS Dallas MYERS USA
 
Elite Junior
Place FINAL  
1 Jo SAITO Japan
2 Kai SHIMIZU Japan

 

Open Senior
Place FINAL  
1 Austin PETERSON USA
 
Elite Senior
None

 

Open Adult
Place FINAL  
1 Kyler JUMP USA
 
Elite Adult
None

Return to top.

Artistic Pair

Open Juvenile
Place FINAL  
1 SAWIN/JOBE USA
2 NASH/NASH USA
3 PAGE/MCEWAN Australia
4 WALKER/FRENCH Australia
5 SHIMAZAKI/BISCHOFF USA
6 WOOTEN/WOOTEN USA
 
  PRELIMINARY  
7 YAMAGISHI/TAKEYA USA
 
Elite Juvenile
Not offered

 

Open Junior
Place FINAL  
1 FRIEDMAN/LIMB USA
2 HARMON/DRIGGS USA
3 MALONEY/OUNSWORTH Canada
4 MALLOY/ARCIOLA USA
5 MATHEWSON/MCDONALD Canada
6 FIORANTE/HENDRY Canada
7 DOOMS/D'ACQUISTO USA
8 LEWALL/MAURO Canada
9 HEIN/MUNDAY Canada
10 DRIEDGER/WINDJACK Canada
 
  PRELIMINARY  
11 ZHAN/GLADNEY USA
12 ENNIS/MORALES USA
13 BERRIGAN/TOBIN Canada
14 CHRUDIMSKY/GOMEZ USA
15 HOLLIS/LEBRUN USA
16 SALTER/GARDNER USA
17 FRENCH/SCHIAVI Australia
18 FRENCH/DUNNE Australia
19 HORSLEY/ROSS Australia
20 HORSNELL/HORSNELL Australia
21 IRONS/MCDONALD Australia
22 MCCARTY/BIER USA
23 YAMAGUCHI/YAMAGUCHI USA
24 MILLER/MILLER USA
25 ROSS/SIMPSON Australia
26 SAVAGE/SARA Australia
 
Elite Junior
Place FINAL  
1 EGAG/LIGHTHEART Canada
2 MATSUI/OYAMA Japan
3 SUZUKI/ITO Japan
4 CABUTOTAN/FLORES USA

 

Open Senior
Place FINAL  
1 GRIFFITH/GRIFFITH USA
2 TURNBULL/TURNBULL USA
3 DENISON/PETERSON USA
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 RUNGE/STEWART Canada
2 ARAKAWA/YAMADA Japan
3 NAMIKI/TANAKA Japan
4 OKITA/AKITA Japan
5 MAEYAMA/SAITO Japan

 

Open Adult
Place FINAL  
1 EIS/JUMP USA
2 UEMURA/ITO Japan
3 McNAB/STEVENS, Australia
4 WEEKES/ARTSETOS Australia
5 WILLIS/WYATT, USA
 
Elite Adult
None

Return to top.

Team

Open
Place FINAL  
1 Sagami Women's University Senior High School Japan
2 Connect 8 Canada
3 Kellys The Tree USA
4 Bexley Stars Australia
5 Queensland Sapphires Australia
6 Sunny Coast Australia
 
  PRELIMINARY  
7 K&K Krew USA
8 Revolution Stars USA
9 Revolution Up USA
10 Porterville Twirlerettes USA
 
Elite
Place FINAL  
1 Hisae Baton Studio Japan
2 Yokohama Little Majorettes Japan
3 Revolution Edge USA

Return to top.

Group

Junior
Place FINAL  
1 New Southern Stars Australia
2 Buckeye Cuties USA

Return to top.

AttachmentSize
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Solo Open Juvenile.pdf27.81 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Solo Open Junior1.pdf28.14 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Solo Open Junior2.pdf18.49 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Solo Open Senior.pdf15.21 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Solo Open Adult.pdf13.76 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Solo Elite Junior.pdf16.2 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Solo Elite Senior.pdf15.08 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Solo Elite Adult.pdf12.9 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Solo Open Juvenile.pdf19.11 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Solo Open Junior.pdf13.37 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Solo Open Senior.pdf19.36 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Solo Open Adult.pdf19.83 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Solo Elite Junior.pdf12.93 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 2Baton Open Juvenile.pdf16.35 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 2Baton Open Junior1.pdf18.87 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 2Baton Open Junior2.pdf18.33 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 2Baton Open Senior.pdf15.33 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 2Baton Open Adult.pdf13.35 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 2Baton Elite Junior.pdf13.92 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 2Baton Elite Senior.pdf14.39 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 2Baton Elite Adult.pdf13.29 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men 2Baton Open Juvenile.pdf12.24 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men 2Baton Open Junior.pdf13.64 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men 2Baton Open Adult.pdf12.12 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men 2Baton Elite Junior.pdf12.44 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men 2Baton Elite Adult.pdf12.4 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 3Baton Open Junior.pdf16.36 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 3Baton Open Senior.pdf14.67 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 3Baton Open Adult.pdf12.9 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 3Baton Elite Junior.pdf12.33 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 3Baton Elite Senior.pdf12.04 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women 3Baton Elite Adult.pdf12.22 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men 3Baton Open Junior.pdf12.68 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men 3Baton Open Adult.pdf12.13 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men 3Baton Elite Junior.pdf20.7 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men 3Baton Elite Adult.pdf12.42 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Artistic Twirl Open Juvenile.pdf27.59 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Artistic Twirl Open Junior1.pdf19.03 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Artistic Twirl Open Junior2.pdf18.3 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Artistic Twirl Open Senior.pdf14.92 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Artistic Twirl Open Adult.pdf13.44 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Artistic Twirl Elite Junior.pdf15.63 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Artistic Twirl Elite Senior.pdf14.45 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Women Artistic Twirl Elite Adult.pdf13.23 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Artistic Twirl Open Junior.pdf13.06 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Artistic Twirl Open Senior.pdf12.17 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Artistic Twirl Elite Junior.pdf12.3 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Artistic Twirl Open Adult.pdf12.06 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Artistic Pair Open Juvenile.pdf22.35 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Artistic Pair Open Junior.pdf24.71 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Artistic Pair Open Senior.pdf12.64 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Artistic Pair Open Adult.pdf13.7 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Artistic Pair Elite Junior.pdf13.35 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Artistic Pair Elite Senior.pdf13.36 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Team Open.pdf14.33 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Team Elite.pdf12.64 KB
PDF icon 2017 Pan-Pacific Cup Men Group.pdf11.24 KB

Video: Junior Short Program - Demonstration

This film has been produced to show the start and finish position for each element. The video has been done twice to show the grand jeté and illusion on both the right and left leg.

The aim of the video for the Junior Short Program is only to demonstrate the starting position of each required element. The written description of the required element is the only correct interpretation.

Please note the following clarifications and corrections to video: 

  1. Required Element No 5: Tendu L is count 8. Count 1: close the right foot into the 5th position relevé LF front.
  2. Required Element 6: CONTACT MATERIAL has been changed effective September 1 2019. The description of the new element and video is available: Revised Short Program Element 6.
  3. Required Element No 7: REVERSE ILLUSION: The athlete's arms should end in a low V at the end of the reverse illusion.

 

2020 Pan-Pacific Cup - Red Deer, Alberta, Canada

Complete results of all events from the 2020 Pan-Pacific Cup competition, held in Stockton, California, USA.

 

Women's Solo

Open Juvenile 9-11
Place FINAL  
1 Gracyn HOLLEY USA
2 Delilah GALLO USA
3 Kyla BREWER USA
4 Leighton PASCHAL USA
5 Sophia GOMEZ-KNIGHT USA
6 Hana HIKICHI JPN
7 Samara HUMENIUK CAN
8 Danika MCILWAINE CAN
9 Maya MORRISON CAN
10 Olivia DAVISON CAN
 
  PRELIMINARY  
11 Noelle PLETT CAN
12 Emma DAVIDSON CAN
13 Natalie BOYD CAN
14 Paige BOYD CAN
15 Mia ZAREMBA AUS
16 Keely GUST CAN
17 Emma VANDERZWAN CAN
18 Isabella DOWLING AUS
19 Cadence WITCHER CAN
20 Mia SAWIN USA
21 Zoe BOYD CAN
22 Gracelyn LEWIS CAN
23 Emma PETTEN CAN
24 Natasha TARRANT CAN
25 Abigail HOWSE CAN
26 Eva MCGLYNN AUS
27 Palin LENTZ CAN
28 Allison TARRANT CAN
29 Sarah SCOTT CAN
30 Madison COOK CAN
31 Leah STOCKALL CAN
32 Calli RASHKE CAN
33 Zoey BEEMER CAN
 
Elite Juvenile
Not offered

 

Open Junior 12-14
Place FINAL  
1 Abby GIBBES CAN
2 Olivia NASH USA
3 Jenaya WAGNER CAN
4 Kalista KAHLER USA
5 Julianna NASH USA
6 Paige EPP CAN
7 Marissa BIELENY CAN
8 Adason LAMBERT USA
9 Kansas CRAWFORD USA
10 Grazi D'ACQUISTO USA
 
  PRELIMINARY  
11 Elise MILLER CAN
12 Amelia SEPKE CAN
13 Lavina BAIRD USA
14 Kensey EPP CAN
15 Allison QUO CAN
16 Ava PAUL CAN
17 Ava SKOLRUD USA
18 Emma BARTON CAN
19 Shiho MASUDA JPN
20 Annie CRAIG CAN
21 Emma SAWIN USA
22 Jayde PLETT CAN
23 Sabrina GOUKER USA
24 Rachel Mae BARROS CAN
25 Annabelle PORTER CAN
26 Avery SWITZER CAN
27 Jenna SIDOR CAN
28 Rowan DYKSTRA USA
29 Ava LAMBERT CAN
30 Kalista JOHNSON USA
31 Maddison PAGE AUS
32 Amelia WATSON CAN
33 Marla EDGECOMB USA
34 Kendall GRIFFIN USA
35 Macey LEISER CAN
36 Jensen LEVERS CAN
37 Isabella EVANS CAN
38 Kiara HORSNELL AUS
39 Erika DOBSON CAN
40 Kimika SHIMAZAKI USA
41 Alexandra MALEY CAN
42 Hanne ROHRMANN CAN
43 Victoria PAPP CAN
44 Jada KHAN CAN
45 Ella TYRIE AUS
46 Olivia WEBSTER CAN
47 Svea THORSTEINSON CAN
48 Kylie PANGMAN CAN
49 Ceana BLAKENEY AUS
50 Charlotte AMOS AUS
51 Juliana BARBO CAN
52 Amy NIELSEN CAN
53 Zoe STAMP CAN
54 Jayden TOTH CAN
55 Anna Mae ARCHER USA
56 Sophia FREMIT CAN
57 Mari-Frances BISCHOFF USA
58 Eavan KONDI CAN
59 Alanna MACZA CAN
60 Reegan DRURY CAN
61 Sierra WEBSTER CAN
62 Kaitlyn GRUSZECKI CAN
63 Isabella BASSETT CAN
64 Jessica BAYNES CAN
65 Abigail O'BRIEN CAN
66 Mallory SINNER CAN
67 Alyssa CAMPBELL CAN
NS Abbey MCDONNELL CAN
 
Elite Junior 12-14
Place FINAL  
1 Julia SAWIN USA
2 Jaida JOBE USA
3 Nikita NOBERT CAN
4 Natsuki AOKI JPN

 

Open Junior 15-17
Place FINAL  
1 Brooke MAURO CAN
2 Morgan DIXON CAN
3 Emily LEWALL CAN
4 Alanna HOPKINS USA
5 Graham STANLEY USA
6 Alexie RICHARD CAN
7 Anna WIEDEMANN CAN
8 Renae EDMUNDS AUS
9 Brooke CARRIER CAN
10 Valerie MCQUADE USA
 
  PRELIMINARY  
11 Amy HORTON CAN
12 Amelia HORNUNG CAN
13 Zara YOKOYAMA USA
14 Emily SMITH CAN
15 Hannah COOPER CAN
16 Julia LEONARD USA
17 Melissa MCLEAN USA
18 Sophia DEGUARA USA
19 Malina SEREDINSKI CAN
20 Feisaun CHOY CAN
21 Chloe RYAN AUS
22 Kayley WHITE CAN
23 Sophia-Grace GAMMEL CAN
24 Jules YEE CAN
25 Madeline ROBERTSON CAN
26 Claire ZEEB CAN
27 Julia HIGHEAGLE USA
28 Taylor-Claire WARNER USA
29 Abby SENSABAUGH CAN
30 Kathleen PELLERIN CAN
31 Isabella THOMPSON-HILL CAN
32 Kaitlin LARIO CAN
33 Mai RUSSELL CAN
34 Rainee SIGNOR USA
35 Samantha GILSON USA
36 Madison ABAR CAN
37 Michaela SANDERSON CAN
38 Rea KOJIMA JPN
39 Alissa REED CAN
NS Halle DRESEN CAN
NS Klara WHITEOAK CAN
 
Elite Junior 15-17
Place FINAL  
1 Sakura KONISHI JPN
2 Teina KAWAHARA JPN
3 Danielle SKINNER CAN
4 Brianna MIDDLETON CAN
5 Clara LIGHTHEART CAN
6 Leah MAYER USA
 
  PRELIMINARY  
7 Sarah DOHERTY CAN
8 Alyssa HENDRY CAN
9 Cadence DOOMS USA
10 Madeline STIEHL USA
11 Josie D'ACQUISTO USA
12 Erika DIGIOVANNI USA
NS Baylee PINE USA

 

Open Senior 18-21
Place FINAL  
1 Kendall PATTON CAN
2 Emily TUTNICK USA
3 Jenna FRIEDMAN USA
4 Cassidy NORMAN CAN
5 Amy ROBERTSON AUS
6 Lillian SIGO USA
 
  PRELIMINARY  
NS Alexandra SPENIK USA
NS Jessica FEENSTRA CAN
 
Elite Senior 18-21
Place FINAL  
1 Fuka KATO JPN
2 Grace WENNERBERG USA
3 Riria SHINOTANI JPN
4 Suzuno KITAMURA JPN
5 Julia ARCIOLA USA
6 Cassidy DOHERTY CAN
 
  PRELIMINARY  
7 Mayu WATANABE JPN
8 Natsumi NUNOME JPN
NS Jessica JORDAN USA

 

Open Adult 22+
Place FINAL  
1 Lou WILLIS USA
2 Isabelle KOZERA CAN
3 Shawna SPENCER CAN
4 Alyssa CRISPIN CAN
 
  PRELIMINARY  
NS Larissa ROBERTS CAN
 
Elite Adult 22+
Place FINAL  
1 Julee STEWART CAN
2 Himawari KUSHIMA JPN

Return to top.

Men's Solo

Open Juvenile 9-11
Place FINAL  
1 Sora KUSHIMA JPN
 
Elite Juvenile 9-11
Not offered

 

Open Junior 12-17
Place FINAL  
1 Matthew JACOB CAN
 
Elite Junior 12-17
None

 

Open Senior 18+
Place FINAL  
1 Austin ARELLANES USA
 
Elite Senior 18+
None

Return to top.

Women's 2Baton

Open Juvenile 9-11
Place FINAL  
1 Gracyn HOLLEY USA
2 Kyla BREWER USA
3 Delilah GALLO USA
4 Danika MCILWAINE CAN
5 Hana HIKICHI JPN
6 Elise BAIRD USA
7 Sophia GOMEZ-KNIGHT USA
8 Maya MORRISON CAN
9 Paige BOYD CAN
10 Emma VANDERZWAN CAN
 
  PRELIMINARY  
11 Zoe BOYD CAN
12 Keely GUST CAN
13 Leighton PASCHAL USA
14 Mia SAWIN USA
15 Samara HUMENIUK CAN
16 Olivia DAVISON CAN
17 Cadence WITCHER CAN
18 Noelle PLETT CAN
19 Emma DAVIDSON CAN
20 Mia ZAREMBA AUS
21 Gracelyn LEWIS CAN
22 Natasha TARRANT CAN
23 Natalie BOYD CAN
24 Abigail HOWSE CAN
25 Calli RASHKE CAN
26 Isabella DOWLING AUS
27 Emma PETTEN CAN
28 Allison TARRANT CAN
29 Zoey BEEMER CAN
NS Eva MCGLYNN AUS
 
Elite Juvenile
Not offered

 

Open Junior 12-14
Place FINAL  
1 Olivia NASH USA
2 Marissa BIELENY CAN
3 Nikita NOBERT CAN
4 Paige EPP CAN
5 Julianna NASH USA
6 Jenaya WAGNER CAN
7 Kansas CRAWFORD USA
8 Adason LAMBERT USA
9 Kensey EPP CAN
10 Grazi D'ACQUISTO USA
 
  PRELIMINARY  
11 Julia SAWIN USA
12 Kalista KAHLER USA
13 Elise MILLER CAN
14 Abby GIBBES CAN
15 Amelia SEPKE CAN
16 Amelia WATSON CAN
17 Mito MATSUBARA JPN
18 Annabelle PORTER CAN
19 Marla EDGECOMB USA
20 Emma SAWIN USA
21 Allison QUO CAN
22 Isabella EVANS CAN
23 Emma BARTON CAN
24 Rowan DYKSTRA USA
25 Annie CRAIG CAN
26 Maddison PAGE AUS
27 Ava PAUL CAN
28 Sabrina GOUKER USA
29 Jayde PLETT CAN
30 Rachel Mae BARROS CAN
31 Kalista JOHNSON USA
32 Kimika SHIMAZAKI USA
33 Macey LEISER CAN
34 Juliana BARBO CAN
35 Ava SKOLRUD USA
36 Avery SWITZER CAN
37 Hanne ROHRMANN CAN
38 Svea THORSTEINSON CAN
39 Jenna SIDOR CAN
40 Ceana BLAKENEY AUS
41 Erika DOBSON CAN
42 Kiara HORSNELL AUS
43 Aoi SAWADA JPN
44 Alexandra MALEY CAN
45 Jayden TOTH CAN
46 Kendall GRIFFIN USA
47 Jada KHAN CAN
48 Zoe STAMP CAN
49 Amy NIELSEN CAN
50 Kylie PANGMAN CAN
51 Eavan KONDI CAN
52 Jensen LEVERS CAN
53 Victoria PAPP CAN
54 Alanna MACZA CAN
55 Mari-Frances BISCHOFF USA
56 Sophia FREMIT CAN
57 Ava LAMBERT CAN
58 Jessica BAYNES CAN
59 Ella TYRIE AUS
60 Olivia WEBSTER CAN
61 Kaitlyn GRUSZECKI CAN
62 Isabella BASSETT CAN
63 Mallory SINNER CAN
64 Abigail O'BRIEN CAN
65 Charlotte AMOS AUS
66 Alyssa CAMPBELL CAN
NS Abbey MCDONNELL CAN
 
Elite Junior 12-14
Place FINAL  
1 Jaida JOBE USA

 

Open Junior 15-17
Place FINAL  
1 Brooke MAURO CAN
2 Emily LEWALL CAN
3 Clara LIGHTHEART CAN
4 Anna WIEDEMANN CAN
5 Morgan DIXON CAN
6 Graham STANLEY USA
7 Emily SMITH CAN
8 Josie D'ACQUISTO USA
9 Amelia HORNUNG CAN
10 Alanna HOPKINS USA
 
  PRELIMINARY  
11 Alyssa HENDRY CAN
12 Hannah COOPER CAN
13 Amy HORTON CAN
14 Brooke CARRIER CAN
15 Alexie RICHARD CAN
16 Leah MAYER USA
17 Renae EDMUNDS AUS
18 Malina SEREDINSKI CAN
19 Melissa MCLEAN USA
20 Kayley WHITE CAN
21 Taylor-Claire WARNER USA
22 Isabella THOMPSON-HILL CAN
23 Julia LEONARD USA
24 Rea KOJIMA JPN
25 Jules YEE CAN
26 Abby SENSABAUGH CAN
27 Rainee SIGNOR USA
28 Feiyunn CHOY CAN
29 Kathleen PELLERIN CAN
30 Feisaun CHOY CAN
31 Kaitlin LARIO CAN
32 Chloe RYAN AUS
33 Madison ABAR CAN
34 Sophia-Grace GAMMEL CAN
35 Madeline ROBERTSON CAN
36 Claire ZEEB CAN
37 Samantha GILSON USA
38 Mai RUSSELL CAN
39 Alissa REED CAN
NS Baylee PINE USA
NS Halle DRESEN CAN
NS Valerie MCQUADE USA
 
Elite Junior 15-17
Place FINAL  
1 Sarah DOHERTY CAN
2 Brianna MIDDLETON CAN
3 Cadence DOOMS USA
4 Danielle SKINNER CAN
5 Madeline STIEHL USA

 

Open Senior 18-21
Place FINAL  
1 Cassidy DOHERTY CAN
2 Ibuki ARIMA JPN
3 Alexandra SPENIK USA
4 Emily TUTNICK USA
5 Jenna FRIEDMAN USA
6 Kendall PATTON CAN
 
  PRELIMINARY  
7 Cassidy NORMAN CAN
8 Lillian SIGO USA
NS Jazzlyn WINDJACK CAN
NS Jessica JORDAN USA
 
Elite Senior 18-21
Place FINAL  
1 Julia ARCIOLA USA
2 Grace WENNERBERG USA
3 Fuka KATO JPN
4 Mayu WATANABE JPN

 

Open Adult 22+
Place FINAL  
1 Lou WILLIS USA
2 Shawna SPENCER CAN
3 Alyssa CRISPIN CAN
4 Isabelle KOZERA CAN
 
Elite Adult 22+
Place FINAL  
1 Julee STEWART CAN
2 Himawari KUSHIMA JPN

Return to top.

Men's 2Baton

Open Juvenile 9-11
Place FINAL  
1 Sora KUSHIMA JPN
 
Elite Juvenile 9-11
Not offered

 

Open Junior 12-17
Place FINAL  
1 Matthew JACOB CAN
 
Elite Junior 12-17
None

 

Open Senior 18+
Place FINAL  
1 Austin ARELLANES USA
 
Elite Senior 18+
None

Return to top.

Women's 3Baton

Open Juvenile 9-11
Place FINAL  
1 Gracyn HOLLEY USA
 
Elite Juvenile 9-11
Not offered

 

Open Junior 12-14
Place FINAL  
1 Paige EPP CAN
2 Nikita NOBERT CAN
3 Kensey EPP CAN
4 Marla EDGECOMB USA
5 Olivia NASH USA
6 Jaida JOBE USA
 
  PRELIMINARY  
7 Marissa BIELENY CAN
8 Adason LAMBERT USA
9 Abby GIBBES CAN
10 Kansas CRAWFORD USA
11 Mito MATSUBARA JPN
12 Amelia SEPKE CAN
13 Ava PAUL CAN
14 Allison QUO CAN
15 Zoe STAMP CAN
Elite Junior 12-14
None

 

Open Junior 15-17
Place FINAL  
1 Emily LEWALL CAN
2 Brooke MAURO CAN
3 Morgan DIXON CAN
4 Alexie RICHARD CAN
5 Graham STANLEY USA
6 Clara LIGHTHEART CAN
 
  PRELIMINARY  
7 Brooke CARRIER CAN
8 Malina SEREDINSKI CAN
9 Anna WIEDEMANN CAN
10 Kayley WHITE CAN
11 Alyssa HENDRY CAN
12 Emily SMITH CAN
13 Hannah COOPER CAN
14 Claire ZEEB CAN
15 Melissa MCLEAN USA
16 Taylor-Claire WARNER USA
17 Abby SENSABAUGH CAN
18 Sophia-Grace GAMMEL CAN
19 Feisaun CHOY CAN
Elite Junior 15-17
Place FINAL  
1 Sarah DOHERTY CAN
2 Brianna MIDDLETON CAN
3 Danielle SKINNER CAN
4 Cadence DOOMS USA

 

Open Senior 18-21
Place FINAL  
1 Emily TUTNICK USA
2 Kendall PATTON CAN
3 Jenna FRIEDMAN USA
 
Elite Senior 18-21
Place FINAL  
1 Suzuno KITAMURA JPN
2 Nanaka WAKASUGI JPN
3 Alexandra SPENIK USA
4 Julia ARCIOLA USA
5 Cassidy DOHERTY CAN
6 Natsumi NUNOME JPN

 

Open Adult 22+
Place FINAL  
1 Lou WILLIS USA
2 Alyssa CRISPIN CAN
3 Shawna SPENCER CAN
 
Elite Adult 22+
Place FINAL  
1 Julee STEWART CAN
2 Megan EKSTROM USA

Return to top.

Men's 3Baton

Open Juvenile 9-11
None
 
Elite Juvenile 9-11
Not offered

 

Open Junior 12-17
None
Elite Junior 12-17
None

 

Open Senior 18+
None
 
Elite Senior 18+
None

Return to top.

Women's Artistic Twirl

Open Juvenile 9-11
Place FINAL  
1 Kyla BREWER USA
2 Gracyn HOLLEY USA
3 Delilah GALLO USA
4 Leighton PASCHAL USA
5 Keely GUST CAN
6 Sophia GOMEZ-KNIGHT USA
7 Samara HUMENIUK CAN
8 Mia SAWIN USA
9 Olivia DAVISON CAN
10 Danika MCILWAINE CAN
 
  PRELIMINARY  
11 Maya MORRISON CAN
12 Isabella DOWLING AUS
13 Mia ZAREMBA AUS
14 Emma PETTEN CAN
15 Natalie BOYD CAN
16 Paige BOYD CAN
17 Cadence WITCHER CAN
18 Gracelyn LEWIS CAN
19 Zoe BOYD CAN
20 Eva MCGLYNN AUS
21 Palin LENTZ CAN
22 Zoey BEEMER CAN
23 Calli RASHKE CAN
 
Elite Juvenile 9-11
Not offered

 

Open Junior 12-14
Place FINAL  
1 Marissa BIELENY CAN
2 Julianna NASH USA
3 Abby GIBBES CAN
4 Olivia NASH USA
5 Rachel Mae BARROS CAN
6 Jenaya WAGNER CAN
7 Paige EPP CAN
8 Emma SAWIN USA
9 Lavina BAIRD USA
10 Kansas CRAWFORD USA
 
  PRELIMINARY  
11 Lavina BAIRD USA
12 Isabella EVANS CAN
13 Elise MILLER CAN
14 Amelia SEPKE CAN
15 Kensey EPP CAN
16 Annabelle PORTER CAN
17 Amelia WATSON CAN
18 Annie CRAIG CAN
19 Emma BARTON CAN
20 Sabrina GOUKER USA
21 Ava PAUL CAN
22 Adason LAMBERT USA
23 Avery SWITZER CAN
24 Grazi D'ACQUISTO USA
25 Ava LAMBERT CAN
26 Allison QUO CAN
27 Jensen LEVERS CAN
28 Shiho MASUDA JPN
29 Kalista JOHNSON USA
30 Alexandra MALEY CAN
31 Svea THORSTEINSON CAN
32 Sierra WEBSTER CAN
33 Olivia WEBSTER CAN
34 Jenna SIDOR CAN
35 Macey LEISER CAN
36 Maddison PAGE AUS
37 Hanne ROHRMANN CAN
38 Kylie PANGMAN CAN
39 Kiara HORSNELL AUS
40 Juliana BARBO CAN
41 Jada KHAN CAN
42 Erika DOBSON CAN
43 Kendall GRIFFIN USA
44 Kimika SHIMAZAKI USA
45 Ella TYRIE AUS
46 Ava SKOLRUD USA
47 Charlotte AMOS AUS
48 Ceana BLAKENEY AUS
49 Jessica BAYNES CAN
50 Anna Mae ARCHER USA
51 Zoe STAMP CAN
52 Mari-Frances BISCHOFF USA
53 Reegan DRURY CAN
NS Abbey MCDONNELL CAN
 
Elite Junior 12-14
Place FINAL  
1 Nikita NOBERT CAN
2 Kalista KAHLER USA
3 Julia SAWIN USA
4 Jaida JOBE USA

 

Open Junior 15-17
Place FINAL  
1 Brianna MIDDLETON CAN
2 Brooke MAURO CAN
3 Sarah DOHERTY CAN
4 Morgan DIXON CAN
5 Alexie RICHARD CAN
6 Graham STANLEY USA
7 Renae EDMUNDS AUS
8 Julia LEONARD USA
9 Amelia HORNUNG CAN
10 Zara YOKOYAMA USA
 
  PRELIMINARY  
11 Amy HORTON CAN
12 Valerie MCQUADE USA
13 Anna WIEDEMANN CAN
14 Emily SMITH CAN
15 Jules YEE CAN
16 Feisaun CHOY CAN
17 Malina SEREDINSKI CAN
18 Sophia DEGUARA USA
19 Brooke CARRIER CAN
20 Kayley WHITE CAN
21 Isabella THOMPSON-HILL CAN
22 Emily LEWALL CAN
23 Hannah COOPER CAN
24 Chloe RYAN AUS
25 Taylor-Claire WARNER USA
26 Madeline ROBERTSON CAN
27 Melissa MCLEAN USA
28 Willow CURRAN-MORTON CAN
29 Julia HIGHEAGLE USA
30 Abby SENSABAUGH CAN
31 Kaitlin LARIO CAN
32 Feiyunn CHOY CAN
33 Madison ABAR CAN
34 Klara WHITEOAK CAN
35 Sophia-Grace GAMMEL CAN
36 Claire ZEEB CAN
37 Kathleen PELLERIN CAN
38 Michaela SANDERSON CAN
NS Halle DRESEN CAN
 
Elite Junior 15-17
Place FINAL  
1 Danielle SKINNER CAN
2 Teina KAWAHARA JPN
3 Leah MAYER USA
4 Josie D'ACQUISTO USA
5 Cadence DOOMS USA
6 Madeline STIEHL USA
 
  PRELIMINARY  
7 Alyssa HENDRY CAN
8 Clara LIGHTHEART CAN
9 Erika DIGIOVANNI USA

 

Open Senior 18-21
Place FINAL  
1 Ibuki ARIMA JPN
2 Cassidy DOHERTY CAN
3 Emily TUTNICK USA
4 Jenna FRIEDMAN USA
5 Kendall PATTON CAN
6 Cassidy NORMAN CAN
 
  PRELIMINARY  
7 Amy ROBERTSON AUS
8 Lillian SIGO USA
9 Brianna HORSNELL AUS
10 Jessica FEENSTRA CAN
NS Jazzlyn WINDJACK CAN
 
Elite Senior 18-21
Place FINAL  
1 Julia ARCIOLA USA
2 Grace WENNERBERG USA
3 Riria SHINOTANI JPN
4 Nanaka WAKASUGI JPN

 

Open Adult 22+
Place FINAL  
1 Julie FIX USA
2 Shawna SPENCER CAN
3 Lou WILLIS USA
4 Isabelle KOZERA CAN
5 Alyssa CRISPIN CAN
 
  PRELIMINARY  
NS Larissa ROBERTS CAN
 
Elite Adult 22+
Place FINAL  
1 Julee STEWART CAN
2 Himawari KUSHIMA JPN

Return to top.

Men's Artistic Twirl

Open Juvenile 9-11
None
 
Elite Juvenile 9-11
Not offered

 

Open Junior 12-17
Place FINAL  
1 Matthew JACOB CAN
Elite Junior 12-17
None

 

Open Junior 12-17
Place FINAL  
1 Austin ARELLANES USA
 
Elite Senior 18+
None

Return to top.

Artistic Pair

Open Juvenile 9-11
Place FINAL  
1 MCGLYNN/ZAREMBA AUS
2 BOYD/PETTEN CAN
3 LENTZ/WITCHER CAN
4 COOK/STOCKALL CAN
 
Elite Juvenile 9-11
Not offered

 

Open Junior 12-14
Place FINAL  
1 LEWALL/MAURO CAN
2 DIXON/GIBBES CAN
3 MIDDLETON/RICHARD CAN
4 NOBERT/WAGNER CAN
5 HORNUNG/HORTON CAN
6 MALEY/SEPKE CAN
 
  PRELIMINARY  
7 MILLER/PORTER CAN
8 LAMBERT/WATSON CAN
9 AMOS/TYRIE AUS
10 EDMUNDS/RYAN AUS
11 HORSNELL/PAGE AUS
12 GOMEZ-KNIGHT/GRIFFIN USA
13 CHOY/CHOY CAN
14 WEBSTER/WEBSTER CAN
15 D'ACQUISTO/SAWIN USA
16 GILSON/SIGNOR USA
17 BISCHOFF/SHIMAZAKI USA
18 KOJIMA /SAWADA JPN
19 CAMPBELL/TARRANT CAN
 
Elite Junior 12-14
Place FINAL  
1 DEGUARA/DIGIOVANNI USA
2 JOBE/SAWIN USA
3 D'ACQUISTO/DOOMS USA

 

Open Senior 18-21
Place FINAL  
1 DOHERTY/DOHERTY CAN
2 CURRAN-MORTON/CURRAN-MORTON CAN
3 BLAKENEY/ROBERTSON AUS
 
Elite Senior 18-21
None

 

Open Adult
Place FINAL  
1 EKSTROM/FIX USA
2 CRISPIN/KOZERA CAN
 
Elite Adult 22+
None

Return to top.

Team

Open
Place FINAL  
1 Seven Rings CAN
2 Next Revolution USA
3 The Call CAN
4 Tango CAN
5 Sunny Coast Australia AUS
 
Elite
Place FINAL  
1 Revolution USA

Return to top.

Group

Junior
Place FINAL  
1 Sagami Junior High School JPN
2 Sagami Senior High School JPN

Return to top.

AttachmentSize
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 01 Open Women Solo Juv 9-11.pdf18 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 02 Open Women Solo Jr 12-14.pdf21.86 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 03 Open Women Solo Jr 15-17.pdf18.82 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 04 Open Women Solo Sr 18-21.pdf14.34 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 05 Open Women Solo Ad 22+.pdf21.5 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 06 Open Men Solo Juv 9-11.pdf12.22 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 07 Open Men Solo Jr 12-17.pdf12.24 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 08 Open Men Solo Sr 18+.pdf12.42 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 09 Elite Women Solo Jr 12-14.pdf13.35 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 10 Elite Women Solo Jr 15-17.pdf15.21 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 11 Elite Women Solo Sr 18-21.pdf14.67 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 12 Elite Women Solo Ad 22+.pdf12.7 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 21 Open Women 2Baton Juv 9-11.pdf25.43 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 22 Open Women 2Baton Jr 12-14.pdf31.08 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 23 Open Women 2Baton Jr 15-17.pdf28.13 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 24 Open Women 2Baton Sr 18-21.pdf23.67 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 25 Open Women 2Baton Ad 22+.pdf13.48 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 29 Elite Women 2Baton Jr 12-14.pdf12.31 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 30 Elite Women 2Baton Jr 15-17.pdf21.75 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 31 Elite Women 2Baton Sr 18-21.pdf22.02 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 32 Elite Women 2Baton Ad 22+.pdf12.81 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 26 Open Men 2Baton Juv 9-11.pdf12.34 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 27 Open Men 2Baton Jr 12-17.pdf12.34 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 28 Open Men 2Baton Sr 18+.pdf20.21 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 41 Open Women 3Baton Juv 9-11.pdf12.52 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 42 Open Women 3Baton Jr 12-14.pdf15.34 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 43 Open Women 3Baton Jr 15-17.pdf15.64 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 44 Open Women 3Baton Sr 18-21.pdf13.39 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 45 Open Women 3Baton Ad 22+.pdf13.08 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 46 Elite Women 3Baton Jr 15-17.pdf13.63 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 47 Elite Women 3Baton Sr 18-21.pdf14.66 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 48 Elite Women 3Baton Ad 22+.pdf12.78 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 51 Open Women Art Twirl Juv 9-11_Final.pdf24.94 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 52 Open Women Art Twirl Jr 12-14_Final.pdf19.16 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 53 Open Women Art Twirl Jr 15-17_Final.pdf18.42 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 54 Open Women Art Twirl Sr 18-21_Final.pdf14.92 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 55 Open Women Art Twirl Ad 22+_Final.pdf22.06 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 56 Open Men Art Twirl Jr 12-17_Final.pdf12.09 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 57 Open Men Art Twirl Sr 18+_Final.pdf12.62 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 58 Elite Women Art Twirl Jr 12-14_Final.pdf13.49 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 59 Elite Women Art Twirl Jr 15-17_Final.pdf22.99 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 60 Elite Women Art Twirl Sr 18-21_Final.pdf21.84 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 61 Elite Women Art Twirl Ad 22+_Final.pdf20.25 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 71 Open Art Pair Juv.pdf21.17 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 72 Open Art Pair Jr.pdf14.77 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 73 Open Art Pair Sr.pdf20.55 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 74 Open Art Pair Ad.pdf19.62 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 75 Elite Art Pair Jr.pdf12.75 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 81 Open Team.pdf19.5 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 82 Elite Team.pdf17.29 KB
PDF icon 2020 Pan-Pacific Cup 83 Open Art Group.pdf11.2 KB

2019 European Championship - Mouilleron-le-Captif, Vendee, France

Complete results of all events from the 2019 WBTF European Championship competition, held in Mouilleron-le-Captif, Vendee, France.

Women's Freestyle
Men's Freestyle
Pair
Team
Group

 

Women's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 Méline LESAGE France 70.6016
2 Anais DIAS France 67.8298
3 Anissa NORDINE France 67.0703
4 Andréa GIANNONE France 64.3048
5 Alessia IGNELZI Italy 61.6657
6 Aurora ENA Italy 59.5000
7 Marina LICINI Switzerland 58.6798
8 María CAMPANALS Spain 57.7500
9 Patrícia MORAS Spain 57.4376
10 Asia FALCONE Italy 56.9454
 
  SEMI-FINAL    
11 Maia MACLENNAN Scotland 40.4063
12 Sofie FOSSE-IVERSEN Norway 41.7188
13 Marina BERROCAL Spain 42.5625
14 Ilènia SÁNCHEZ Spain 39.0938
15 Febe BOES Belgium 39.5625
16 Miriam VILLAN Italy 33.7500
17 Lara SOLAZZO Switzerland 37.9688
18 Abbie DAVIDSON Scotland 35.1563
19 Tyra JOHNSTON Scotland 33.6563
20 Giulia TATTI Switzerland 34.8750
 
  PRELIMINARY    
21 Nérèa FRAGA Switzerland 37.5938
22 Margrete KRISTENSEN Norway 33.1875
23 Felicia SJÖSTRAND Sweden 32.7188
24 Filippa Benedicte Midtun HOMME Norway 32.4375
25 Luisa WEISS Germany 30.9375
26 Aimee SWEENEY Ireland 33.2813
27 Isla HAMMOND Scotland 30.3750
28 Megan OMAHONEY Ireland 28.7813
29 Sarah HAYDEN Ireland 26.6250
30 Kristina KJERSTAD Norway 25.0313
31 Mya VAUGHAN England 25.0313
32 Mia KRUGER Ireland 22.0313
33 Aisha HALFORD England 18.6563
34 Hannah MALONE England 17.7188
35 Erica SASSLER Sweden 18.3750
36 Pauline HENDRIJCKX Belgium 0.0000
36 Katerina SIUGIIAINEN Russia 0.0000
 
Senior
Place FINAL    
1 Anais CRAVIC France 78.1063
2 Alexia DESSY France 75.1875
3 Elisa GREGORI Italy 73.9438
4 Paula MEGÍA Spain 72.2438
5 Chiara COLAFRANCESCO Italy 68.6188
6 Mindy BOYER France 68.1813
7 Maella GOBE France 65.9250
8 Maša KOVAĆ Slovenia 64.8875
9 Živa KOVAĆ Slovenia 64.8438
10 Anna ZAFRA Spain 61.2125
 
  SEMI-FINAL    
11 Eva MLAKAR Slovenia 48.0750
12 Giorgia VETTORE Italy 44.7000
13 Sara FAVERATO Italy 46.7250
14 Cindy BOTER The Netherlands 45.6750
15 Maiken STEFFENSEN Norway 42.3750
16 Amalie Skeide SANDVIK Norway 42.3000
17 Núria TIBARI Spain 40.8000
18 Camilla Myklebust SKOG Norway 39.3750
19 Paula LÓPEZ Spain 36.8250
20 Mandy DERKSEN The Netherlands 34.1250
 
  PRELIMINARY    
21 Tifanny PORTELA Switzerland 37.0500
22 Nele EPPERLEIN Germany 35.1750
23 Kelsey SMITS The Netherlands 35.7000
24 Chloe STEVENS Scotland 31.9500
25 Megan STEWART Scotland 31.5000
26 Jessica HOWARD Ireland 30.9000
27 Kayleigh SMITH England 27.2250
28 Erica GREBNER Sweden 28.2750
29 Hanna PERSSON Sweden 26.4750
30 Sara PERSSON Sweden 25.1250
31 Sophie WOLFISBERG Switzerland 25.5000
32 Nienke BERNHARD The Netherlands 22.2000
33 Savannah REZAI Sweden 25.7250
34 Sammie MCGUIRE England 21.9000
35 Sigrid SLETTVOLL Norway 17.8500

Return to top.

Men's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 Rémi JUSSON France 61.3203
2 Cristian Giacomo MATTURRO Italy 60.5000
3 Esteban FAYARD France 57.8984
4 Alexandre BLAIS France 56.7751
5 Gabriele CRISI Italy 47.9063
6 Óscar RICO Spain 45.7501
 
  PRELIMINARY    
7 Eric QUERAL Spain 32.2500
8 Albert JAMÁS Spain 29.6250
 
Senior
Place FINAL    
1 Raphael HERCOUET France 80.7000
2 Noam GOMES France 76.6625
3 Luca FASANO Italy 68.2813
4 Davide SIDOTI OLIVO Italy 65.6500
5 Clément BUISINE France 62.6250
6 Roberto LICINI Switzerland 60.1813
 
  PRELIMINARY    
7 Tim UDOVIČ Slovenia 45.9750
8 Marc HIERRO Spain 42.1500
9 Sjors HUISMAN The Netherlands 39.3750
10 David ACCENSI Spain 40.7250
11 Richard SPAAN The Netherlands 35.8500
12 Eddie ENGLID Sweden 34.1250

Return to top.

Pair

Junior
Place FINAL    
1 ITALY-FALCONE/MARTINAZZOLI Italy 67.2500
2 FRANCE-GIANNONE/PARDINI France 65.0000
3 SPAIN-MORAS/SÁNCHEZ Spain 59.0000
4 NORWAY-FOSSE-IVERSEN/KRISTENSEN Norway 48.5000
5 SCOTLAND-DAVIDSON/JOHNSTON Scotland 45.0000
6 SWITZERLAND-FRAGA/SOLAZZO Switzerland 44.0000
 
  PRELIMINARY    
7 GERMANY-SCHNABEL/WEISS Germany 37.2500
8 SLOVENIA-LEDINEK LOZEJ/MASK Slovenia 32.0000
9 IRELAND-HAYDEN/SWEENEY Ireland 31.7500
10 SWEDEN-FRIDÉN/KÄLLQVIST Sweden 30.1250
11 BELGIUM-BOES/HENDRIJCKX Belgium 0.0000
 
Senior
Place FINAL    
1 FRANCE-PEAN/SELLIER France 82.6000
2 ITALY-COLAFRANCESCO/FASANO Italy 76.4000
3 SPAIN-NAVARRO/ZAFRA Spain 55.6000
4 SWITZERLAND-LICINI/PORTELA Switzerland 53.0000
5 NETHERLANDS-DERKSEN/HUISMAN The Netherlands 50.4000
6 SCOTLAND-STEWART/STEVENS Scotland 46.8000
 
  PRELIMINARY    
7 SWEDEN-ENGLID/PERSSON Sweden 45.6000
8 NORWAY-SANDVIK/SKOG Norway 41.0000

Return to top.

Team

Place FINAL    
1 France France 79.0000
2 Italy Italy 61.5714
3 Spain Spain 58.4286
4 Switzerland Switzerland 54.4286
5 Scotland Scotland 48.0000
6 Norway Norway 41.3571
 
  PRELIMINARY    
7 Ireland Ireland 41.5000

Return to top.

Artistic Group

Place FINAL  
1 Italy Italy
2 France France
3 Norway Norway
4 Ireland Ireland
5 Scotland Scotland

Return to top.

2017 European Championship - Busto Arsizio, Italy

Complete results of all events from the 2017 WBTF European Championship competition, held in Busto Arsizio, Italy.

Women's Freestyle
Men's Freestyle
Pair
Team
Group

 

Women's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 Mindy BOYER FRANCE 69,3516
2 Giorgia VETTORE ITALY 66,8595
3 Paula MEGIA SPAIN 65,2815
4 Sara FAVERATO ITALY 62,2580
5 Eva MLAKAR SLOVENIA 61,3047
6 Anna ZAFRA SPAIN 60,4846
7 Manon ROUSSEL FRANCE 59,8674
8 Marika OTTAVIANO ITALY 59,5938
9 Mélanie DI CARLO FRANCE 59,2109
10 Alessia IGNELZI ITALY 56,6094
 
  SEMI-FINAL    
11 Maella GOBE FRANCE 57,9611
12 Paula LOPEZ SPAIN 56,8750
13 Daša HAREJ SLOVENIA 52,7890
14 Nuša DETIČEK SLOVENIA 52,4298
15 Marina LICINI SWITZERLAND 51,8126
16 Yaël GUASCH CAZALLA SWITZERLAND 50,5938
17 Aura GÜETO SPAIN 47,0158
18 Nele EPPERLEIN GERMANY 46,6721
19 Amalie Skeide SANDVIK NORWAY 45,2345
20 Nora Bakke KRISTENSEN NORWAY 40,5471
 
  PRELIMINARY    
21 Abbie DAVIDSON SCOTLAND 45,8828
22 Hana ČESNIK SLOVENIA 45,0471
23 Tyra JOHNSTON SCOTLAND 44,3438
24 Wilma BORGSHAMMAR SWEDEN 44,1173
24 Hanna PERSSON SWEDEN 44,1173
 
Senior
Place FINAL    
1 Justine HOARAU FRANCE 76,4552
2 Alexia DESSY FRANCE 75,9980
3 Maïlys CAMUS FRANCE 74,7418
4 Chiara COLAFRANCESC ITALY 72,7105
5 Ilaria INTERLIGI ITALY 71,4396
6 Elisa MATOZZO ITALY 70,4855
7 Živa KOVAČ SLOVENIA 68,9688
8 Cindy BOTER NETHERLANDS 65,2886
9 Elena PAGANI ITALY 64,7511
10 Maša KOVAČ SLOVENIA 64,6480
 
  SEMI-FINAL    
11 Kiera JOHNSTON SCOTLAND 63,5438
12 Margaux BRIERE FRANCE 57,9875
13 Marina MOLINA SPAIN 54,8625
14 Alessandra OSTINI SWITZERLAND 52,7896
15 Stefanie WILLEMSEN NETHERLANDS 52,1708
16 Nuria GUERRA SPAIN 51,4750
17 Samira GIJSMAN NETHERLANDS 51,0250
18 Ouidad ET TIBARI SPAIN 49,0417
19 Tifanny PORTELA SWITZERLAND 47,9730
20 Mandy DERKSEN NETHERLANDS 42,9458
 
  PRELIMINARY    
21 Camilla Myklebust SKOG NORWAY 47,4063
22 Kirsty DUNCAN ENGLAND 47,2583
23 Chloe STEVENS SCOTLAND 47,1896
24 Oda Kristine MÅKESTAD NORWAY 46,6167

Return to top.

Men's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 Noam GOMES FRANCE 67,9220
2 Clément BUISINE FRANCE 62,5938
3 Esteban FAYARD FRANCE 55,3908
4 Cristian MATTURRO ITALY 51,5313
5 Connor WATTERSON ENGLAND 44,8516
6 Eddie ENGLID SWEDEN 36,7735
 
  PRELIMINARY    
7 Gabriele CRISI ITALY 32,2423
 
Senior
Place FINAL    
1 Raphaël HERCOUET FRANCE 78,3958
2 Luca FASANO ITALY 77,1021
3 Tommy DELPORTE FRANCE 72,8230
4 Tihomir BENDELJA CROATIA 70,5417
5 Salvatore ADERNO' ITALY 67,3563
6 Davide SIDOTI OLIVO ITALY 65,0230
 
  PRELIMINARY    
7 Nathan BOUCHEMAL FRANCE 60,5730
8 Marc HIERRO SPAIN 58,0271
9 Roberto LICINI SWITZERLAND 56,6521
10 Sjors HUISMAN NETHERLANDS 55,4125
11 Mathias Langeseth ELIAS NORWAY 52,8980
12 David ACCENSI SPAIN 50,1021
13 Tim UDOVIČ SLOVENIA 48,4125
14 Richard SPAAN NETHERLANDS 36,0688

Return to top.

Pair

Junior
Place FINAL    
1 FRANCE FRANCE 66,6667
2 ITALY ITALY 61,6667
3 SPAIN SPAIN 54,3333
4 GERMANY GERMANY 45,6667
5 SWITZERLAND SWITZERLAND 45,3333
6 NORWAY NORWAY 41,0000
 
  PRELIMINARY    
7 NETHERLANDS NETHERLANDS 40,6667
8 SLOVENIA SLOVENIA 37,3333
9 IRELAND IRELAND 32,8333
10 SWEDEN SWEDEN 31,3333
11 SCOTLAND SCOTLAND 22,3333
 
Senior
Place FINAL    
1 ITALY ITALY 65,8000
2 FRANCE FRANCE 65,2000
3 SLOVENIA SLOVENIA 63,6000
4 SPAIN SPAIN 53,2000
5 NETHERLANDS NETHERLANDS 50,4000
6 NORWAY NORWAY 48,6000
 
  PRELIMINARY    
7 SWITZERLAND SWITZERLAND 45,0000
8 SWEDEN SWEDEN 41,4000
9 GERMANY GERMANY 41,0800
10 SCOTLAND SCOTLAND 39,4000
11 IRELAND IRELAND 31,0000

Return to top.

Team

Place FINAL    
1 ITALY ITALY 72,2500
2 FRANCE FRANCE 69,2500
3 NETHERLANDS NETHERLANDS 52,000
4 SCOTLAND SCOTLAND 50,5000
5 SWITZERLAND SWIZTERLAND 38,7500
6 IRELAND IRELAND 38,000
 
  PRELIMINARY    
7 NORWAY NORWAY 31,5000
8 SWEDEN SWEDEN 30,5000
9 CROATIA CROATIA 24,2500

Return to top.

Artistic Group

Place FINAL  
1 ITALY ITALY
2 FRANCE FRANCE
3 SWITZERLAND SWITZERLAND
4 SCOTLAND SCOTLAND

Return to top.

2016 European Cup and Freestyle Grand Prix - Mouilleron le Captif, France

Complete results of all events from the 2016 WBTF European Cup and Freestyle Grand Prix competition, held in Mouilleron le Captif, France.

Women's Solo
Men's Solo
Women's 2-Baton
Men's 2-Baton

Women's Freestyle
Men's Freestyle
Pair
Team
Group
Artistic Group

Women's Solo

B Junior
Place FINAL  
1 MAIA MACLENNAN Scotland
2 MEGAN KERR Scotland
3 CHLOE GIRARD France
4 CAROLANN MCDONALD Ireland
5 TYRA JOHNSTON Scotland
6 LEAH MCVIE England
7 LUCIJA POLANČEC Slovenia
8 MELISSA DONA' Italy
9 TARA BYRNE Ireland
10 WINONA LEPICIER France
 
  SEMI-FINAL  
11 ELISA MOCCI Italy
12 NUŠA DETIČEK Slovenia
13 MAREN KARLSEN Norway
14 MAŠA TROBIŠ Slovenia
15 SIGRID SLETTVOLL Norway
 
  PRELIMINARY  
16 ALICIA ALVAREZ Spain
17 MACHA MARIA STOLIARTCHOUK Switzerland
18 JENNIFER MARKWART Germany
19 ELENA BITTO Italy
20 RAQUEL SUECA Spain
21 HANNA PERSSON Sweden
22 AIMEE SWEENEY Ireland
23 NICOLE KROMM Germany
24 ANASTASIA ADAM Germany
25 MILLA JIAN HAUGEN Norway
26 AURIANE AUBRY Switzerland
27 CÉLIA TIRVAUDEY Switzerland
28 MORGANE SARDA France
29 AISHA HALFORD England
30 ERICA SASSLER Sweden
31 ROSIE ATTWELL England
32 KSENIA MACHEHINA Russia
 
A Junior
Place FINAL  
1 TIFANNY PORTELA Switzerland
2 EVA MLAKAR Slovenia
3 GAIA LOCATELLI Italy
4 DAŠA HAREJ Slovenia
5 EILIDH FRANCIS Scotland
6 MARINA LICINI Switzerland
7 SORAYA MARTINEZ Spain
8 MARINE LABATUT France
9 VALENTINA FERRETTI Italy
10 YAËL GUASCH CAZALLA Switzerland
 
  SEMI-FINAL  
11 AXELLE LE PICARD France
12 ALYSSIA BOUECHE France
13 ANDREA NAVARRO Spain
14 SOFIA ROLLAND Norway
15 HANA ČESNIK Slovenia
 
  PRELIMINARY  
16 BEATRICE GABRIELE Italy
17 PATRICIA MORAS Spain
18 ALIDA VANWJINGAARDEN Norway
19 SAROYA ECKER Netherland
20 NELE EPPERLEIN Germany
21 HENRIETTE AMELN Norway
22 SARAH GROSS Germany
23 ALEA SIEVERS Germany
NS ANTONELA GRGIĆ Croatia
 
Elite Junior
Place FINAL  
1 GIORGIA VETTORE Italy
2 ANNA ZAFRA Spain
3 LISY GEFFRE France
4 MARIKA OTTAVIANO Italy
5 NOEMIE DREAU France
6 GIULIA BERTOTTO Italy
7 MINDY BOYER France

 

B Senior
Place FINAL  
1 LOUISE COLEMAN Scotland
2 GIORGIA NURIOTTI Italy
2 NATHALIE GOELLNER Germany
4 GRACE BILAU France
5 EVA BUISINE France
6 SERENA AIMONE CESCHIN Italy
7 GEORGIA BLOOM England
8 ALEXANDRA COTTET Switzerland
9 AURÉLIE AUBRY Switzerland
10 KAYLEIGH GIFFORD Ireland
 
  PRELIMINARY  
11 CHLOE HAYDEN Ireland
12 MELISSA BOWLING England
13 ISABELLA GODEJŠA Slovenia
14 CRISTINA BERTOLA Italy
15 LOUANE HUGLI Switzerland
16 ELLEN VINCE England
17 NICOLE MCHUGH Ireland
18 FIONA GOMES France
 
A Senior
Place FINAL  
1 LUCIE TALON France
2 MANON BOUCHEMAL France
3 JESSICA WHITBOURN England
4 MAIKEN STEFFENSEN Norway
5 ANNA COBOS Spain
6 AMY WHEELER-SMITH England
7 PATRIZIA BOTTE Italy
8 MOÏRA ARDUINI Switzerland
9 NECA KENDA Slovenia
10 SILVIA SALEMME Italy
 
  PRELIMINARY  
11 GIULIA ACTIS Italy
12 NERINE GIJSMAN Netherland
13 LAURA EPPERLEIN Germany
14 LISA LEIKANGER Norway
15 LÉA GUISOLAN Switzerland
16 MANDY DERKSEN Netherland
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 DANA VAITILINGOM France
2 MAŠA KOVAČ Slovenia
3 CARLA NORDINE France
4 ILARIA POLENGHI Italy
5 GRETA FARUMI Italy
6 ELODIE POCHINI France
7 VIVIANA BARONI Italy

 

B Adult
Place FINAL  
1 SARA WAHLBERG Sweden
2 CYNTHIA BACH France
3 AMELIE POUILLAUDE France
4 LORIANA FALLONE France
5 KATIE JACKSON England
6 SILVIA SANTANTONIO Italy
7 DIANA STAHL Germany
8 EDEL COOKE Ireland
9 EMILY BEAN England
10 MELISSA RALPH England
 
A Adult
Place FINAL  
1 SANDRA DOYLE Ireland
2 CINDY FONT France
3 KRISTINA ILIĆ Slovenia
4 MAEVA BUTLINGAIRE France
5 ANN-KRISTIN HILDENHAGEN Germany
5 CLEMENTINE MAJUREL France
7 ADRIJANA JURIĆ Croatia
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 STEFANIE WILLEMSEN Netherland
2 SONIA PIRES France
3 ŽIVA KOVAČ Slovenia
4 MARJORIE BONDAREWICZ France
5 GWENDOLINE BEAUDOUIN France

Return to top.

Men's Solo

B Junior
Place FINAL  
1 LUCAS BLOSSIER France
2 OSCAR RICO Spain
3 TOM SUEUR France
 
A Junior
Place FINAL  
1 BIXENTE DEVLIEGER France
2 LAURENT DALEAU France
3 CONNOR WATTERSON England
4 MAXENCE GUILLEMIN France
5 BENJAMIN ILIČIĆ Croatia
6 GABRIELE CRISI Italy
 
Elite Junior
Place FINAL  
1 NOAM GOMES France
2 ESTEBAN FAYARD France

 

B Senior
None
 
A Senior
Place FINAL  
1 TIM UDOVIČ Slovenia
2 THOMAS PETIT France
3 KEANE MAHER Ireland
4 BERNARD BARAČ Croatia
5 GAETAN CHRETIEN France
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 JASON CIERP France
2 SJORS HUISMAN Netherland

 

B Adult
None
 
A Adult
Place FINAL  
1 COLIN WALLS England
2 DAVID DOYNE Ireland
 
Elite Adult
None

Return to top.

Women's 2-Baton

B Junior
Place FINAL  
1 EILIDH FRANCIS Scotland
2 MAIA MACLENNAN Scotland
3 HOLLY DAKIN Scotland
4 TIFANNY PORTELA Switzerland
5 LUISA WEISS Germany
6 TARA BYRNE Ireland
7 AMA SEIWA ADJEI France
8 HANNA PERSSON Sweden
9 ALICE PETERSSON Sweden
10 MARTINA CANNAVO' Italy
 
  SEMI-FINAL  
11 SARAH GROSS Germany
12 CEEJAY QUINN Ireland
13 NICOLE KROMM Germany
14 LEAH MCVIE England
15 SHAUNA O'DONOHOE Ireland
 
  PRELIMINARY  
16 CHLOE FISHER England
17 LISA STRID Sweden
18 SOPHIE WOLFISBERG Switzerland
19 AURIANE AUBRY Switzerland
20 ALESSIA BONADEO Italy
21 SHAUNA STEPHENSON England
22 SOFIA ROCCHETTI Italy
23 ARLINA LETONJA Slovenia
 
A Junior
Place FINAL  
1 VALENTINA DAL MAS Italy
2 DAŠA HAREJ Slovenia
3 GIORGIA VETTORE Italy
4 KRISTEN DUPUIS France
5 GLORIA PIANTELLI Italy
6 SARA PERSSON Sweden
7 JOËLLE MEYRAT Switzerland
 
Elite Junior
None

 

B Senior
Place FINAL  
1 LOUISE COLEMAN Scotland
2 MAIKEN STEFFENSEN Norway
3 VIVIANA BARONI Italy
4 MARIA RIDELL Sweden
5 CRYSTAL CLAY England
6 LAURA ARZEL Switzerland
7 ELIN WAHLBERG Sweden
8 KAYLEIGH GIFFORD Ireland
9 MELISSA BOWLING England
10 ELLEN VINCE England
 
  PRELIMINARY  
11 ALISEA CATALANI Italy
 
A Senior
Place FINAL  
1 JESSICA WHITBOURN England
2 AMY WHEELER-SMITH England
3 ALESSANDRA PALEARI Italy
4 ELENA BOTTO Italy
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 DANA VAITILINGOM France
2 LENA KERDO France
3 ANNA COLOMER Spain

 

B Adult
Place FINAL  
1 KATIE JACKSON England
2 CYNTHIA BACH France
3 ELSA PEREIRA France
4 EMILY BEAN England
 
A Adult
Place FINAL  
1 ŽIVA KOVAČ Slovenia
2 SANDRA DOYLE Ireland
3 ERICA GREBNER Sweden
4 SARA WAHLBERG Sweden
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 SONIA PIRES France
2 TANIA BOULAHROUF France
3 AMELIE CHAUTARD France

Return to top.

Men's 2-Baton

B Junior
None
 
A Junior
Place FINAL  
1 NATHAN BOUCHEMAL France
2 CONNOR WATTERSON England
 
Elite Junior
None

 

B Senior
None
 
A Senior
Place FINAL  
1 MAXIME CRAVIC France
2 TIM UDOVIČ Slovenia
3 KEANE MAHER Ireland
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 JASON CIERP France

 

B Adult
None
 
A Adult
Place FINAL  
1 COLIN WALLS England
2 DAVID DOYNE Ireland
 
Elite Adult
None

Return to top.

Women's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 MANON ROUSSEL France 53.1094
2 PAULA MEGIA Spain 51.4219
3 MAËLLA GOBÉ France 49.4063
4 MARIKA OTTAVIANO Italy 48.0938
5 ČESNIK HANA Slovenia 45.9844
6 VALENTINA DAL MAS Italy 44.0157
7 NURIA GUERRA Spain 40.8751
8 GAIA LOCATELLI Italy 40.7344
9 MÉLANIE DI CARLO France 40.6876
10 MAIA MACLENNAN Scotland 36.9844
 
  SEMI-FINAL    
11 NURIA TIBARI Spain 36.1875
12 CAROLANN MCDONALD Ireland 31.4063
13 SOPHIA SAUTER Germany 30.1875
14 YAËL GUASCH CAZALLA Switzerland 30.0000
15 KAYLEIGH SMITH England 29.5313
16 KAROLINE AAMELFOT TVEIT Norway 29.4375
17 COURTNEY THORPE Scotland 28.3125
18 NUŠA DETIČEK Slovenia 27.0000
19 SABRINA DEAK Germany 25.5938
20 SYNNØVE RODAL Norway 20.0625
 
  PRELIMINARY    
21 JESSICA HOWARD Ireland 23.1563
22 ABBIE DAVIDSON Scotland 22.8750
23 KATHRYN MILLIGAN England 22.7813
24 SAVANNAH REZAI Sweden 21.8438
25 SAROYA ECKER Netherland 21.6563
26 JORNA KNUDSEN Norway 21.3750
27 TILDA GIDMARK Sweden 20.2500
28 AIMEE SWEENEY Ireland 19.7813
29 CÉLIA TIRVAUDEY Switzerland 18.9375
30 ESME TARGAR England 18.7500
31 HANNA PERSSON Sweden 18.5625
32 FEBE BOES Belgium 16.7813
33 LINDSAY LEURS Belgium 14.1563
34 MACHA MARIA STOLIARTCHOUK Switzerland 13.7813
35 EVA BECKERS Belgium 13.3125
36 EVI BEIRNAERT Netherland 12.5625
37 SARAH GROSS Germany 11.9063
38 KSENIA MACHEHINA Russia 10.1250
 
Senior
Place FINAL    
1 MARGAUX BRIERE France 49.9219
2 CHIARA COLAFRANCESCO Italy 49.1251
3 MARINA JANKOVIC France 48.6563
4 CÉLIA GUILLEUX France 45.6094
5 ELENA PAGANI Italy 44.0626
6 GIULIA DAMILANO Italy 41.7188
7 KIERA JOHNSTON Scotland 40.0313
8 RAQUEL POMARES Spain 38.5313
9 OUIDAD TIBARI Spain 37.9688
10 STEFANIE WILLEMSEN Netherland 36.8438
 
  SEMI-FINAL    
11 KIARA AGRAMUNT Spain 33.9375
12 SANDRA DOYLE Ireland 33.5625
13 SAMIRA GIJSMAN Netherland 32.7188
14 ROMINA MARKSTEINER Germany 30.8438
15 SOPHIA WEINMANN Germany 29.3438
16 LOUISE COLEMAN Scotland 28.6875
17 ANN-KRISTIN HILDENHAGEN Germany 28.1250
18 JESSICA DA VEIGA REIS Switzerland 27.1875
19 TAMARA ANTONČIČ Slovenia 27.0938
20 CHLOE HAYDEN Ireland 27.0000
 
  PRELIMINARY    
21 NERINE GIJSMAN Netherland 25.4063
22 ERIKA GREBNER Sweden 24.7500
23 FRIDA ERIKSSON Sweden 24.0938
24 NECA KENDA Slovenia 23.9063
25 SARA WAHLBERG Sweden 23.2500
26 GEORGIA BLOOM England 20.3438
27 LISA LEIKANGER Norway 19.6875
27 KATIE JACKSON England 19.6875
29 CRYSTAL CLAY England 19.1250
30 KAYLEIGH GIFFORD Ireland 16.3125
31 ANGELIQUE JOSSI Belgium 15.9375
32 MARINE EGGERICKX Belgium 13.5938

Return to top.

Men's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 CLEMENT BUISINE France 45.0000
2 ESTEBAN FAYARD France 40.0313
3 SOUHEL DEBICHE France 33.5625
4 EDDIE ENGLID Sweden 26.0625
5 OSCAR RICO Spain 23.5313
6 GABRIELE CRISI Italy 19.1250
 
Place PRELIMINARY    
7 TINO PION VAN DYCK Belgium 15.0938
 
Senior
Place FINAL    
1 THEO BOCQUET France 55.7813
2 MAXIME CRAVIC France 52.3125
3 JOAN DIDAC ROMAN Spain 44.6250
4 DAVID ACCENSI Spain 35.9063
5 TIM UDOVIČ Slovenia 33.5625
6 KEANE MAHER Ireland 30.1875
 
Place PRELIMINARY    
7 GIACOMO ROCCHETTI Italy 20.6250

Return to top.

Pair

Junior
Place FINAL    
1 FRANCE FRANCE 56.7500
2 ITALY ITALY 51.0000
3 SPAIN SPAIN 45.7500
4 NORWAY NORWAY 37.2500
5 SCOTLAND SCOTLAND 36.7500
6 IRELAND IRELAND 35.5000
 
  PRELIMINARY    
7 SWITZERLAND SWITZERLAND 32.3750
8 BELGIUM BELGIUM 30.5000
9 SWEDEN SWEDEN 29.0000
10 GERMANY GERMANY 27.0000
11 ENGLAND ENGLAND 24.5000
12 NETHERLAND NETHERLAND 22.8750
 
Senior
Place FINAL    
1 ITALY ITALY 70.5000
2 SPAIN SPAIN 61.5000
2 FRANCE FRANCE 61.5000
4 NETHERLAND NETHERLAND 55.2500
5 SWEDEN SWEDEN 47.0000
6 SCOTLAND SCOTLAND 36.5000
 
  PRELIMINARY    
7 SLOVENIA SLOVENIA 38.5000
8 ENGLAND ENGLAND 37.0000
9 SWITZERLAND SWITZERLAND 32.5000
10 CROATIA CROATIA 31.5000
11 IRELAND IRELAND 15.2500

Return to top.

Team

Junior
Place FINAL  
1 ELS ALFACS Spain
2 FOUGÈRES France
3 QUESSOY France
4 GAGGIANO Italy
5 TERME EUGANEE Italy
6 L'HOSPITALET Spain
 
  PRELIMINARY  
7 DUMFRIES TWIRLERS Scotland
8 NORWAY Norway
9 MMC VILLINGEN Germany
10 TTSG NIEDERESCHACH Germany
11 NYON Switzerland
12 KILWINNING Scotland
13 BJUV Sweden
14 THE PRETTY GIRLS Belgium
15 1916 Ireland
16 KALMAR Sweden
17 HARMONY England
 
Senior
Place FINAL  
1 LANGUIDIC France
2 S.CRISTINA Italy
3 NOVA GORICA Slovenia
4 BLANES Spain
5 CLAIX CHAMP JARRIE France
6 L'HOSPITALET Spain
 
  PRELIMINARY  
7 TV 1886 LANGENSELBOLD Germany
8 STIX England
9 CROATIA Croatia
10 ANGEL BATON TWIRLERS England
11 KALMAR Sweden

Return to top.

Group

Junior
Place FINAL  
1 LA ROCHELLE France
2 CHOISY LE ROI France
3 BLANES A Spain
4 S.CRISTINA Italy
5 BLANES B Spain
6 THRILLER Ireland
 
Senior
Place FINAL  
1 NEGREPELISSE France
2 OLEGGIO Italy
3 L'AMETLLA DE MAR Spain
4 GEX France

Return to top.

Artistic Group

Junior
Place FINAL  
1 COLLEGNO Italy
2 CORMANO Italy
3 LANGUIDIC France
4 CADAUJAC France
5 DUMFRIES TWIRLERS Scotland
6 L'HOSPITALET Spain
 
  PRELIMINARY  
7 ALCANAR Spain
 
Senior
Place FINAL  
1 S.CRISTINA Italy
2 SANGANO Italy
3 NANTES France
4 MAJORETTEN STOCKHAUSEN Germany
5 REVOLTING CHILDREN Ireland
6 ENVOY England
 
  PRELIMINARY  
7 MESANGER France

Return to top.

WBTF Board Representative Spotlight on Alessia Dolci, President FSTB Switzerland

WBTF wishes to spotlight our member representatives to the Board of Directors during the next few months.  We thank each of them for sharing a little information about themselves and what their goals are for the future in baton twirling.

This Spotlight is on Alessia Dolci, President of FSTB Switzerland:

1. When and how did you get involved in baton twirling? *
    In 1983 as an Athlete in my city

2. What leadership positions have you been part of in your country? *
    President, technical commission member, expert youth and sport association and many others

3. How long have you represented your federation in the WBTF? *
    Since 2011 - this year will be the 10th as FSTB President

4. What do you believe is your strongest asset as the WBTF representative of your federation? *
    Communication and mediative skills, positive and enthusiastic approach

5. What do you envision for baton twirling in your country in 10 years? *
    To be part of a bigger baton sport federation and stay part in Swiss Olympic Committee as an Olympic sport

6. Do you have an occupation outside of baton twirling? *
    Lawyer, President of a family court

7. Tell us a little about yourself … (i.e.: family, pets, hobbies, awards, interests, etc.) *
    I am the mother of two beautiful and talented children; I love two magical cats and I am surrounded by many wonderful friends. I love sports, yoga and Pilates and reading books      and spending my vacations in oceans islands (Hawaii).

8. What is one thing that no one in WBTF knows about you. *
    I love champagne, chocolate and dancing all night long.

2015 European Cup - Maribor, Slovenia

Complete results of all events from the 2015 WBTF European Championship competition, held in Maribor, Slovenia.

Women's Freestyle
Men's Freestyle
Pair
Team
Group

 

Women's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 Anais CRAVIC France 70.6953
2 Maïlys CAMUS France 68.0704
3 Chiara COLAFRANCESCO Italy 67.3595
4 Noémie DREAU France 65.1721
5 Sara FAVERATO Italy 63.7502
6 Juliette TANGUY France 62.7345
7 Martina VERGANI Italy 59.4766
8 Giulia DAMILANO Italy 59.0861
9 Kiera JOHNSTONE Scotland 52.1953
10 Daša HAREJ Slovenia 50.7267
 
  SEMI-FINAL    
11 Tifanny PORTELA Switzerland 48.7500
12 Marina LICINI Switzerland 47.0470
13 Anna ZAFRA Spain 44.8908
14 Paula MEGIA Spain 43.9453
15 Nele EPPERLEIN Germany 43.6173
16 Yaël GUASCH CAZALLA Switzerland 42.1953
17 Megan STEWART Scotland 41.4533
18 Nuria ET TIBARI Spain 41.1563
19 Eilidh FRANCIS Scotland 41.0313
20 Lia PASOTTI Switzerland 39.9141
21 Nuria GUERRA Spain 39.8203
22 Camilla Myklebust SKOG Norway 39.2265
23 Wilma BORGSHAMMAR Sweden 38.2578
24 Holly BROOKER England 37.7266
25 Holly DAKIN Scotland 35.6096
26 Hanna PERSSON Sweden 34.6250
27 Laura EPPERLEIN Germany 34.5938
28 Nerine GIJSMAN Netherlands 34.1953
29 Iris WISSE Netherlands 32.1720
30 Lisa LEIKANGER Norway 31.7578
  PRELIMINARY    
31 Sara PERSSON Sweden 30.8048
32 Nienke BERNHARD Netherlands 30.6641
33 Urška ŠTEBE Slovenia 30.4063
34 Sarah GROß Germany 28.9766
35 Lucy SWINDAIL England 28.2970
36 Amalie SANDVIK Norway 27.9140
37 Synnove RODAL Norway 27.3828
38 Lisa STRID Sweden 24.7578
39 Carolann MCDONALD Ireland 24.3360
40 Sophie JACKSON England 22.0158
41 Chloe HAYDEN Ireland 19.2033
42 Jessica HOWARD Ireland 19.1251
43 Kinga BIRTALAN Hungary 18.1563
44 Tara BYRNE Ireland 17.7188
45 Crystal CLAY England 16.8360
46 Anikó SZELP Hungary 13.6015
47 Eva Mlakar Slovenia NS
 
Senior
Place FINAL    
1 Ilaria INTERLIGI Italy 76.5708
2 Justine HOARAU France 73.1625
3 Margherita ROCCHETTI Italy 72.2959
4 Sabrina PEAN France 71.1458
5 Laurie MENVIELLE France 68.9667
6 Melissa BELLOTTI Italy 68.9500
7 Živa KOVAČ Slovenia 68.5876
8 Alexia DESSY France 68.4709
9 Federica ITALIA Italy 65.6458
10 Maša KOVAČ Slovenia 64.4750
 
  SEMI-FINAL    
11 Alessandra OSTINI Switzerland 55.0917
12 Cindy BOTER Netherlands 54.4583
13 Tamara VERSTEEGEN Netherlands 52.8332
14 Sonja SEKIRNIK CERGONJA Slovenia 52.5333
15 Marina MOLINA Spain 50.2500
16 Monica FERREIRA Switzerland 49.9001
17 Oda Kristine MAKESTAD Norway 49.0168
18 Stefanie WILLEMSEN Netherlands 48.6251
19 Diana EISENZAPF Germany 45.5250
20 Malin Soreide HOPE Norway 40.5001
 
  PRELIMINARY    
21 Maiken STEFFENSEN Norway 43.4833
22 Nerea ORTEGA Spain 42.7250
23 Samira GIJSMAN Netherlands 42.3667
24 Kristine Nostdahl HAUGSBO Norway 42.3499
25 Kirsty DUNCAN England 42.2917
26 Ouidad ET TIBARI Spain 40.7750
27 Jessica WHITBOURN England 40.2668
28 Maria RIDELL Sweden 37.6999
29 Gemma RODRIGUEZ Spain 34.7582
30 Courtney ELLIOT Scotland 34.4584
31 Aurélie AUBRY Switzerland 32.6668
32 Jessica CUVIELLO Switzerland 32.3167
33 Aisha BEECH England 29.7584
34 Amy WHEELER-SMITH England 29.0917
35 Sara WAHLBERG Sweden 28.4166
36 Ann-Kristin HILDENHAGEN Germany 28.0582
37 Romina MARKSTEINER Germany 27.4417
38 Beatrice EJDEMYR Sweden 26.3418
39 Adrijana JURIĆ Croatia 22.2749
40 Elin WAHLBERG Sweden 18.5916
41 Nikolett JOBBÁGY Hungary 15.8167

Return to top.

Men's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 Raphael HERCOUET France 71.6668
2 Luca FASANO Italy 66.4688
3 Salvatore ADERNO' Italy 60.9896
4 Davide SIDOTI OLIVO Italy 60.9481
5 Noam GOMES France 60.2083
6 Maxime CRAVIC France 55.9584
 
  PRELIMINARY    
7 Roberto LICINI Switzerland 52.8230
8 Keane MAHER Ireland 36.8958
9 Connor WATTERSON England 35.2501
 
Senior
Place FINAL    
1 Jason TRAVERS France 82.0188
2 Andy MOREL France 74.0750
3 Tihomir BENDELJA Croatia 72.7563
4 Daniele ZAMBITO Italy 71.3875
5 Tommy DELPORTE France 65.5000
6 Fabio AGALIATI Italy 65.0875
 
  PRELIMINARY    
7 Sjors HUISMAN Netherlands 42.3688
8 Alberto PEREZ Spain 39.7313
9 Vittorio PANDINI Italy 36.6500
10 Tim UDOVIČ Slovenia 35.8375
11 Márton RÁTKAI Hungary 24.3813

Return to top.

Pair

Junior
Place FINAL    
1 GEFFRE Lisy & GOMES Noam France 70.6667
2 FASANO Luca & COLAFRANCESCO Chiara Italy 65.0000
3 LICINI Marina & LICINI Roberto Switzerland 56.0000
4 ZAFRA Anna & NAVARRO Andrea Spain 51.6667
5 ČESNIK Hana & KODERMAC Aneja Slovenia 42.6667
6 HAYDEN Chloe & MAHER Keane Ireland 41.0000
 
  PRELIMINARY    
7 SAUTER Sophia & EPPERLEIN Nele Germany 41.3333
8 WATTERSON Connor & COOLEY Cameron England 36.3333
9 MAGUIRE Ellie & DAKIN Holly Scotland 27.0000
10 PERSSON Hanna & STRID Lisa Sweden 25.0000
11 TVEIT Karoline Aamelfot & ARNONE Martina Gran Norway 23.6667
12 LESINGER Sara & RIBIĆ Ilarija Croatia 21.3333
 
Senior
Place FINAL    
1 BERNARD Marina & CASSORLA Damien France 75.2500
2 HERMANS Steffi & PAPS Zoë Belgium 74.7500
3 AGALIATI Fabio & ITALIA Federica Italy 71.2500
4 KOVAČ Živa & KOVAČ Maša Slovenia 68.7500
5 ET TIBARI Ouidad & ET TIBARI Nuria Spain 52.7500
6 MAKESTAD Oda Kristine & HOPE Malin Soreide Norway 48.2500
 
  PRELIMINARY    
7 BOTER Cindy & WILLEMSEN Stefanie Netherlands 43.5000
8 AUBRY Aurélie & PORTELA Tifanny Switzerland 38.7500
9 OREST Louise & JOHANSSON Josefin Sweden 36.5000
10 STURMAN Grace & CHITTOCK Sophie England 33.2500
11 BARAČ Bernard & PERCAČ Paula Croatia 30.7500
12 KERTI Szandra & RÁTKAI Márton Hungary 27.0000

Return to top.

Team

Place FINAL    
1 FRANCE France 86.6000
2 ITALY Italy 74.2000
3 BELGIUM Belgium 67.0000
4 NETHERLANDS Netherlands 61.4000
5 SWITZERLAND Switzerland 51.6000
6 SPAIN Spain 45.2000
 
  PRELIMINARY    
7 NORWAY Norway 36.0000
8 ENGLAND England 34.4000
9 SWEDEN Sweden 32.8000
10 SCOTLAND Scotland 29.4000
11 IRELAND Ireland 25.2000

Return to top.

Group

Place FINAL    
1 FRANCE France 77.0000
2 SPAIN Spain 67.7500
3 SLOVENIA Slovenia 65.7500
4 ITALY Italy 65.5000
5 SWITZERLAND Switzerland 32.2500
6 ENGLAND England 31.7500
 
  PRELIMINARY    
7 SCOTLAND Scotland 22.2500

Return to top.

2014 European Cup - Würzburg, Germany

Complete results of all events from the 2014 WBTF European Cup competition, held in Würzburg, Germany.

Solo
2-Baton

Women's Freestyle
Men's Freestyle
Pair
Team
Group

Solo

B Junior
Place FINAL  
1 Marina LICINI Switzerland
2 Giada POGLIANI Italy
3 Yaël GUASCH CAZALLA Switzerland
4 Courtney THORPE Scotland
5 Sonia PERUCCA Italy
6 Esmée VAN DER VLIET The Netherlands
7 Charline SUDRAT France
8 Anna COMINO Spain
9 Keane MAHER Ireland
10 Neca KENDA Slovenia
 
  SEMI-FINAL  
11 Emma LIDURIN France
12 Chloe HAYDEN
Jana ZEC
Ireland
Slovenia
14 Rina FERIZAJ Germany
15 Lina MAJCEN Slovenia
 
  PRELIMINARY  
16 Iulia PLATON Spain
17 Ellie MAGUIRE Scotland
18 Giorgia NURIOTTI Italy
19 Megan KERR Scotland
20 Louane HÜGLI Switzerland
21 Tara BYRNE Ireland
22 Paige BOULTER England
23 Niamh KELLY Ireland
24 Lois WALKER Scotland
25 Auriane AUBRY Switzerland
26 Cameron COOLEY England
27 Alessandra PALEARI Italy
28 Raquel SUECA Spain
29 Hanna PERSSON Sweden
30 Sabrina DEAK Germany
31 Ellie SPOONER England
32 Sara KOBAL Slovenia
33 Sophia SAUTER Germany
34 Montserrat URBANO Spain
35 Marine DONADU France
36 Deveny BOERKAMP The Netherlands
37 Esmee KOEMAN The Netherlands
 
A Junior
Place FINAL  
1 Kiera JOHNSTON Scotland
2 Roberto LICINI Switzerland
3 Angèle GARCIA France
4 Camille TOURNAYRE France
5 Alessia CATTANEO Italy
6 Axelle LE PICARD France
7 Antonela GRGIĆ Croatia
8 Eva MLAKAR Slovenia
9 Nele EPPERLEIN Germany
10 Tifanny PORTELA Switzerland
 
  SEMI-FINAL  
11 Kayleigh SMITH England
12 Melissa DONA' Italy
13 Lorena FERNANDEZ Switzerland
14 Giulia BERTOTTO Italy
15 Romy VAN LIEROP The Netherlands
 
  PRELIMINARY  
16 Anna COBOS Spain
17 Fabienne HOFFMANN Germany
18 Mairi GORDON Scotland
19 Lia PASOTTI Switzerland
20 Sarah GROß Germany
21 Carolina BLANCO Spain
22 Nerine GIJSMAN The Netherlands
23 Laura EPPERLEIN Germany
24 Nienke BERNHARD The Netherlands
25 Urška ŠTEBE Slovenia
26 Valentina FERRETTI Italy
27 Ilona MENSINK The Netherlands
 
Elite Junior
Place FINAL  
1 Lisy GEFFRE France
2 Marika OTTAVIANO Italy
3 Giorgia VETTORE Italy
4 Valentina DAL MAS Italy
5 Noam GOMES France
6 Léa TECHER France
7 Gaia LOCATELLI Italy

 

B Senior
Place FINAL  
1 Charrone COUPLAND Scotland
2 Olivia AYMON Switzerland
3 Thais GARCIA Spain
4 Nathalie GÖLLNER Germany
5 Serena AIMONE CESCHIN Italy
6 Silvia SALEMME Italy
7 Lucy CATTERALL England
8 Moira ARDUINI Switzerland
9 Valentina BUH Slovenia
10 Alexandra COTTET Switzerland
 
  PRELIMINARY  
11 Chloe FAIRGRIEVE Scotland
 
A Senior
Place FINAL  
1 Danique VAN STIPHOUT The Netherlands
2 Sonja SEKIRNIK CERGONJA Slovenia
3 Ilaria POLENGHI Italy
4 Maria RIDORSA Spain
5 Jessica WHITBOURN England
6 Maiken STEFFENSEN Norway
7 Raquel POMARES Spain
8 Manon BOUCHEMAL France
9 Sandra VAN DE VEN The Netherlands
10 Eleonora VAZZOTTI Italy
 
  SEMI-FINAL  
11 Patrizia BOTTE Italy
12 Vittorio PANDINI Italy
13 Aurélie AUBRY Switzerland
14 Mandy DERKSEN The Netherlands
15 Nerea ORTEGA Spain
16 Gemma RODRIGUEZ Spain
 
  PRELIMINARY  
17 Esmee HEKKELMAN The Netherlands
18 Sophia WEINMANN Germany
19 Krista DAVID Switzerland
20 Ane OMMUNDSEN Norway
21 Lorena JAKOBOVIĆ Croatia
22 Michelle TUNGLAND THORSEN Norway
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Melissa BELLOTTI Italy
2 Maša KOVAČ Slovenia
3 Laurine BERNARD France
4 Marina MOLINA Spain
5 Cheyenne BATTUNG France
NS Samira GIJSMAN The Netherlands

 

B Adult
Place FINAL  
1 Mandy HOUTEKAMER The Netherlands
2 Tina GORKIČ Slovenia
3 Sophie GASCOIGNE England
4 Jana WEBER Germany
5 Sabrina MAUCH Germany
6 Edel COOKE Ireland
 
A Adult
Place FINAL  
1 Alessandra OSTINI Switzerland
2 Diana EISENZAPF Germany
3 Cristina GRNADOS Spain
4 Patricia PERNOUX Switzerland
5 Ann-Kristin HILDENHAGEN Germany
6 Sabrina PLATJOUW The Netherlands
7 Maria GIUNTA Italy
8 Emilie AVILES France
9 Virginie DONADU France
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 Živa KOVAČ Slovenia
2 Joan Didac ROMAN Spain
3 Monica FERREIRA Switzerland
4 Tamara VERSTEEGEN The Netherlands
5 Tea SOFTIĆ Croatia

Return to top.

2-Baton

B Junior
Place FINAL  
1 Špela ROZMAN
Ellie MAGUIRE
Slovenia
Scotland
3 Daša HAREJ Slovenia
4 Nienke BERNHARD The Netherlands
5 Esmée VAN DER VLIET The Netherlands
6 Alisea CATALANI Italy
7 Laura EPPERLEIN Germany
8 Nele EPPERLEIN Germany
9 Francesca BOTTE
Fabienne HOFFMANN
Italy
Germany
 
 
  PRELIMINARY  
11 Romy VAN LIEROP The Netherlands
12 Sofia ROCCHETTI Italy
13 Sara RE Italy
14 Arlina LETONJA Slovenia
15 Sarah GROß Germany
16 Lisa STRID Sweden
17 Marine DONADU France
 
A Junior
Place FINAL  
1 Kiera JOHNSTON Scotland
2 Angèle GARCIA France
3 Kayleigh SMITH England
4 Giorgia VETTORE Italy
5 Alessandra PALEARI Italy
6 Denise MARCHIORI Italy
7 Clara POLLANO Italy
8 Joëlle MEYRAT Switzerland
 
Elite Junior
Place FINAL  
  None  

 

B Senior
Place FINAL  
1 Charrone COUPLAND Scotland
2 Vanessa ZIMMERMANN Germany
3 Moira ARDUINI Switzerland
4 Federica TOGNANA Italy
5 Johanna OLSSON Sweden
6 Linnea WEDIN Sweden
7 Chloe FAIRGRIEVE Scotland
 
A Senior
Place FINAL  
1 Marta VILLANI Italy
2 Giulia SOTTORIVA Italy
3 Colomer ANNA Spain
4 Jessica WHITBOURN England
5 Danique VAN STIPHOUT The Netherlands
6 Isaurine CERDA France
7 Daniela BARRA Italy
 
Elite Senior
Place FINAL  
  None  

 

B Adult
Place FINAL  
1 Sara WAHLBERG Sweden
2 Mandy HOUTEKAMER The Netherlands
3 Erica GEBNER Sweden
4 Diana STAHL Germany
 
A Adult
Place FINAL  
1 Živa KOVAČ Slovenia
2 Tea SOFTIĆ Croatia
3 Maria GIUNTA Italy
4 Sabrina PLATJOUW The Netherlands
5 Emilie AVILES France
6 Virginie DONADU France
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 Joan Didac ROMAN Spain

Return to top.

Women's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 Juliette TANGUY FRA 13.3500
2 Afia BEN SEGHIR FRA 13.2500
3 MARTINA VERGANI ITA 11.4750
4 Emma NUNES FRA 11.2250
5 Mélanie DI CARLO FRA 11.1750
6 MARIKA OTTAVIANO ITA 11.0500
7 Daša HAREJ SLO 9.8000
8 MICHELA MAZZOLA ITA 10.4500
9 Nuria GUERRA SPA 9.7750
10 SARA FAVERATO ITA 9.9000
 
  SEMI-FINAL    
11 Nuria TIBARI SPA 8.4500
12 Tifanny PORTELA SWI 7.7750
13 Paula LOPEZ SPA 8.1500
14 Eva MLAKAR SLO 8.0250
15 Marina LICINI SWI 7.3250
16 Megan STEWART SCO 7.0750
17 Chloe STEVENS SCO 7.6750
18 Lorena FERNANDEZ SWI 7.1250
19 Yaël GUASCH CAZALLA SWI 6.3750
20 Romina MEDINA SPA 6.1500
 
  PRELIMINARY    
21 Laura Epperlein GER 6.5250
22 Cameron COOLEY ENG 6.5000
23 Sabrina Deak GER 6.2750
24 Romy VAN LIEROP THE 6.6500
25 Ilona MENSINK THE 6.1750
26 Carolann MCDONALD IRE 6.1750
27 Tuva NILSEN SOLHEIM NOR 6.3250
28 Jessica HOWARD IRE 6.2500
29 Fabienne Hoffmann GER 6.3500
30 Rebecca STEWART SCO 6.1500
31 Eilidh FRANCIS SCO 5.4250
32 Rosna Hasan SWE 5.6000
33 Shayna MCLOUGHLIN IRE 5.5500
34 Hanna Persson SWE 5.2250
35 Petra LEOPOLDOVIĆ CRO 5.3500
36 Chloe HAYDEN IRE 5.6000
37 Greta HAAZ HUN 4.9000
38 Nienke BERNHARD THE 5.2750
39 Maren NES NYGAARD NOR 5.2500
39 Sarah Groß GER 5.3750
41 Sanne TER HORST THE 5.3250
42 Lisa Strid SWE 5.4500
43 Paige BOULTER ENG 4.9500
44 Eva Beckers BEL 4.3000
45 Ellie SPOONER ENG 4.8750
46 Andrea T. KJERSTAD NOR 4.5750
47 Eva-Cristina MIHAI HUN 4.5000
48 Lucy SWINDAIL ENG 4.5500
49 Viktoria KUMINKA HUN 4.3250
50 Petronella Lönn SWE 4.5250
51 Sofia R. ANKERSTJERNE NOR 4.1250
52 Aniko SZELP HUN 3.2000
53 Sarah Petry BEL 3.4500
 
Senior
Place FINAL    
1 Sandrine GARCIA FRA 13.1400
2 Maša KOVAČ SLO 12.8400
3 ELISA MATOZZO ITA 12.2400
4 Zoe Paps BEL 11.4600
5 GIORGIA FERRARESE ITA 11.4000
6 Margaux BRIERE FRA 10.7400
7 Marion FANTOZZI FRA 11.2200
8 Tamara VERSTEEGEN NET 10.6400
9 MARTA GEROMIN ITA 10.2800
10 Fiona BONDOUX FRA 10.4400
 
  SEMI-FINAL    
11 Sonja S. CERGONJA SLO 9.4200
12 Samira GIJSMAN NET 9.3600
13 Stephanie CLARKE ENG 9.1000
14 Marina MOLINA SPA 8.8800
15 Nerea ORTEGA SPA 8.7600
16 Diana Eisenzapf GER 8.6200
17 Danique VAN STIPHOUT NET 8.4800
18 ELENA PAGANI ITA 8.2200
19 Sophia Weinmann GER 7.0600
20 Charrone COUPLAND SCO 6.6400
 
  PRELIMINARY    
21 Kristina H. NOSTDAHL NOR 8.2400
22 Tajda BUH SLO 8.0200
23 Sandra RODRIGUEZ SPA 8.0000
24 Mandy DERKSEN NET 7.7000
24 Jessica CUVIELLO SWI 7.7000
26 Sammie MCGUIRE ENG 7.6000
27 Andreea PASCA SPA 7.5000
28 Sophie GASCOIGNE ENG 7.4600
29 Romina Marksteiner GER 6.9200
30 Szandra KERTI HUN 6.7000
31 Olivia AYMON SWI 6.6400
32 Ann-K. Hildenhagen GER 6.5800
33 Ane OMMUNDSEN NOR 6.5200
34 Nikolett JOBBAGY HUN 6.2600
35 Aisha BEECH ENG 6.1600
36 Erica Grebner SWE 6.0600
37 Patricia PERNOUX SWI 5.9800
38 Lucy CRAWFORD SCO 5.9400
39 Angelique Jossi BEL 5.7400
40 Krista DAVID SWI 5.5600
41 Aoife TYNAN IRE 5.3200
42 Adrijana JURIĆ CRO 5.1600
43 Chloe CARSWELL SCO 5.0800
44 Frida K. MYHRA NOR 5.0400
45 Krisztina FRAST HUN 4.9800
46 Frida Eriksson SWE 4.9000
47 Manon Petry BEL 4.8600
48 Marine Eggerickx BEL 4.8000
49 Elin Wahlberg SWE 4.7000
50 Emma Sebyhed SWE 4.6800
51 Lorena JAKOBOVIĆ CRO 4.3800
52 Elizabeta VUKOVIĆ CRO 4.3400
53 Edel COOKE IRE 4.0200
54 Ivana DUPOR CRO 3.3400

Return to top.

Men's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 Maxime CRAVIC FRA 10.3400
2 Keane MAHER IRE 9.4600
3 Nathan BOUCHEMAL FRA 9.2000
4 Simone CRISANTE ITA 8.6600
5 Clémont BUISINE FRA 7.0800
6 Christian MATTURRO ITA 6.6800
 
Senior
Place FINAL    
1 Tommy DELPORTE FRA 13.8250
2 Alan BLIN FRA 12.3750
3 Corentin BADOUX FRA 10.8750
4 Dimitri Vandersteen BEL 10.8750
5 VITTORIO PANDINI ITA 9.0000
6 Marc JAIME SPA 6.6750
7 Tim UDOVIČ SLO 5.7500

Return to top.

Pair

Junior
Place FINAL    
1 GEFFRE Lisy / GOMES Noam FRANCE 62.8000
2 OTTAVIANO Marika / BERTOTTO Giulia ITALY 50.8000
3 COBOS Anna / Alvarez Nerea SPAIN 49.2000
4 THORPE Coutney / FRANCIS Eilidh SCOTLAND 42.4000
5 FRISON Tamar / SIMON PAZ Sarah SWITZERLAND 41.6000
6 MARTINSSON Ingrid / SEBYHED Elin SWEDEN 38.0000
 
  PRELIMINARY    
7 KOBAL Sara / Rozman Špela SLOVENIA 37.8000
8 TER HORST Sanne / GIJSMAN Nerine NETHERLANDS 36.4000
9 COOLEY Cameron / BOULTER Paige ENGLAND 30.6000
10 CLAESSEN Lize / LOWEL Jana BELGIUM 26.6000
11 HOFFMANN Fabienne / GROß Sarah GERMANY 26.0000
12 HOWARD Jessica / MCDONALD Carolann IRELAND 25.6000
13 R. ANKERSTJERNE Sofia / BAKKE Marthe A. NORWAY 24.4000
14 HAAZ Greta / SZELP Aniko HUNGARY 20.8000
 
Senior
Place FINAL    
1 FAVOTTO Valeria / MORA Noemi ITALY 57.2000
2 CAMUS Mailys / BLIN Alan FRANCE 54.0000
3 COLOMER Anna /RIDORSA Maria SPAIN 51.6000
4 SMITH Kayleigh / WHITBOURN Jessica ENGLAND 45.0000
5 H. NOSTDAHL Kristina / MOLNES AAS Linda NORWAY 44.4000
6 AUBRY Aurélie / DAVID Krista SWITZERLAND 41.0000
 
  PRELIMINARY    
8 OREST Louise / JOHANSSON Josefin SWEDEN 37.2000
9 GIJSMAN Samira / VERSTEEGEN Tamara NETHERLANDS 36.4000
10 CARSWELL Chloe /CARSWELL Nicolle SCOTLAND 33.6000
11 WEINMANN Sophia / SCHRAMM Alina GERMANY 33.3000
12 JAKOBOVIĆ Lorena / JURIĆ Adrijana CROATIA 30.6000
13 ANTONČIČ Tamara / KENDA Neca SLOVENIA 24.6000
14 BECKERS Eva / PETRY Manon BELGIUM 22.6000
15 KERTI Szandra / FRAST Krisztina HUNGARY 22.0000

Return to top.

Team

Junior
Place FINAL      
1 LANG LANGUIDIC FRANCE 59.2000
2 NEGR NEGREPELISSE FRANCE 51.8000
3 LHOS L'HOSPITALET SPAIN 49.2000
4 CIGL CIGLIANO ITALY 47.4000
5 LAVI LA VIE D'ULLDECONA SPAIN 43.4000
6 DUMF Dumfries 1 - Black Team SCOTLAND 37.6000
 
  PRELIMINARY      
7 SANT SANTA CRISTINA ITALY 38.4000
8 PAPI Papillon NETHERLANDS 36.6000
9 TTSG TTSG Niedereschach GERMANY 32.4000
10 STAF STAFFANSTORP SWEDEN 30.8000
11 TOTE Totem IRELAND 28.0000
12 BELL Bellinzona SWITZERLAND 27.9000
13 TVLA TV Langenselbold GERMANY 27.0000
14 SHOO Shooting Stars IRELAND 23.8000
15 NORW Norway NORWAY 22.7000
16 DUMR Dumfries 2 - Green Team SCOTLAND 22.2000
17 THEG The Pretty Girls BELGIUM 19.8000
18 KALM KALMAR SWEDEN 14.8000
 
Senior
Place FINAL      
1 PORT PORTES LES VALENCE FRANCE 71.5000
2 LAME L'AMETLLA DE MAR SPAIN 58.5000
3 BLAN BLANES SPAIN 51.0000
4 GENE Genève SWITZERLAND 50.0000
5 IMAG Imagination A NETHERLANDS 39.7500
6 KALM KALMAR SWEDEN 39.0000
 
  PRELIMINARY      
7 NORD Nord Vaudois SWITZERLAND 39.0000
8 SPIR Spirit SCOTLAND 37.5000
9 MMCV MMC Villingen GERMANY 37.2500
10 BELL Bellettes ENGLAND 36.5000
11 HORJ Horjul SLOVENIA 33.5000
12 CROW Crow CROATIA 32.5000
13 SIXP Six Pack & Co GERMANY 29.2500
14 TWIR Twirlingteam Waremmien BELGIUM 21.0000

Return to top.

Group

Junior
Place FINAL    
1 LA ROCHELLE FRANCE 67.5000
2 SAINT HILAIRE DES LOGES FRANCE 57.0000
3 Nova Gorica SLOVENIA 55.7500
4 CARRU' ITALY 52.2500
5 SANGANO ITALY 45.2500
6 L'HOSPITALET SPAIN 38.7500
 
  PRELIMINARY    
7 Dumfries SCOTLAND 38.2500
8 TSG Niedergirmes GERMANY 26.7500
 
Senior
Place FINAL    
1 SANTA CRISTINA ITALY 61.6000
2 PORTES LES VALENCE FRANCE 57.2000
3 L'AMETLLA DE MAR SPAIN 54.2000
4 CHIMILIN FRANCE 46.4000
5 LA VIE D'ULLDECONA SPAIN 41.2000
6 Full House GERMANY 21.8000
 
  PRELIMINARY    
7 Dream Stars IRELAND 23.4000

Return to top.

2013 European Championship - Helsingborg, Sweden

Complete results of all events from the European Championship competition, held in Helsingborg, Sweden July 4-7 2013.

 

Women's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 Mailys CAMUS FRA 69.4000
2 Oceane VRASTOR FRA 67.1000
3 Chiara SALVATTI ITA 64.8000
3 Laura LOBET FRA 64.8000
5 Anais CRAVIC FRA 59.1000
6 Giulia DAMILANO ITA 58.0000
7 Federica BACCHELLA ITA 57.0000
8 Kiera JOHNSTONE SCO 56.2000
9 Maša KOVAČ SLO 55.1000
10 Nerea ORETGA SPA 53.5000
 
  SEMI-FINAL    
11 Anna COBOS SPA 51.1000
12 Chiara COLAFRANCESCO ITA 51.0000
13 Anna ZAFRA SPA 46.0000
14 Xiomara MARIOTTA SWI 45.6000
15 Lorena FERNANDEZ SWI 43.9000
16 Chloe STEVENS SCO 43.2000
17 Olivia AYMON SWI 41.3000
18 Holly BROOKER ENG 41.2000
19 Paula LOPEZ SPA 41.1000
20 Megan STEWART SCO 32.7000
 
  PRELIMINARY    
21 Katherine KITT SCO 3.6000
22 Wilma BORGSHAMMAR SWE 3.5600
23 Nerine GIJSMAN NET 3.5500
24 Mandy DERKSEN NET 3.3800
25 Kayleigh SMITH ENG 3.1800
26 Marie VON ROHR SWI 3.0200
27 Sanne TER HORST NET 2.9000
28 Amelie REEKMANS BEL 2.8300
29 Romina MARKSTEINER GER 2.7300
30 Wendy ROODENBURG NET 2.6500
31 Antonela GRGIĆ CRO 2.6500
32 Laura EPPERLEIN GER 2.6000
33 Lacie DUTHIE ENG 2.4800
34 Camilla MYKLEBUST-SKOG NOR 2.3500
35 Sara PERSSON SWE 2.2400
36 Bethany COUSINS ENG 2.1500
37 Annebeth PERSSON NOR 2.0700
38 Rosna HASAN SWE 1.8400
39 Elin WAHLBERG SWE 1.7100
40 Ane OMMUNDSEN NOR 1.3000
41 Michelle THORSEN NOR 1.1900
42 Niamh KELLY IRE 1.1800
 
Senior
Place FINAL    
1 Laurie MENVIELLE FRA 8.0833
2 Sabrina PEAN FRA 7.7333
3 Fanny HONORINE FRA 7.5250
4 Ilaria INTERLIGI ITA 7.2000
5 Silvia TARABBIA ITA 6.6750
6 Margherita ROCCHETTI ITA 6.6667
7 Marina JANKOVIC FRA 6.5667
8 Cindy BOTER NET 6.3833
9 Melissa BELLOTTI ITA 5.7167
10 Katharina KLING GER 5.7083
 
  SEMI-FINAL    
11 Živa KOVAČ SLO 6.0000
12 Samira GIJSMAN NET 5.5583
13 Kirsty DUNCAN ENG 5.4333
13 Monica FERREIRA SWI 5.4333
15 Stefanie WILLEMSEN NET 5.4000
16 Charrone COUPLAND SCO 5.0333
17 Alessandra OSTINI SWI 4.9833
18 Alena HEIDT GER 4.9583
19 Caroline Tia AKSNES NOR 4.7917
20 Raquel POMARES SPA 4.5000
 
  PRELIMINARY    
21 Tonje AAS MOLNES NOR 4.7333
22 Sonia TRAVERSARI SWI 4.4250
23 Stephanie CLARKE ENG 4.4167
24 Jessica DA VEIGA REIS SWI 4.3750
25 Linda AAS MOLNES NOR 4.2833
26 Patricia JURADO SPA 4.2750
27 Ann-Kristin HILDENHAGEN GER 4.2500
28 Natasja VONK NET 4.0833
29 Alexandra LINDSKOOG SWE 4.0500
30 Jessica WHITBOURN ENG 4.0000
31 Franziska SCHRAMM GER 3.9583
32 Amy WHEELER-SMITH ENG 3.8833
33 Sofie ISACSSON SWE 3.6917
34 Kristina H. NØSTDAHL NOR 3.6917
35 Gemma RODRIGUEZ SPA 3.6667
36 Marina MOLINA SPA 3.5167
37 Sara PEČKAJ SLO 3.2667
38 Chlole CARSWELL SCO 3.0500
39 Frida ERIKSSON SWE 2.9667
40 Tove HALLENBERG SWE 2.8250

 

Men's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 Raphael HERCOUET FRANCE 71.3330
2 Andrea BELLUARDO ITALY 68.9170
3 Luca FASANO ITALY 63.3330
4 Salvatore ADERNO' ITALY 60.5830
5 Théo BOCQUET FRANCE 58.8330
6 Alan BLIN FRANCE 58.6670
 
  PRELIMINARY    
7 Roberto LICINI SWITZERLAND 44.2500
8 Bernard BARAČ CROATIA 37.0000
 
Senior
Place FINAL    
1 Jason TRAVERS FRANCE 7.9100
2 Andy MOREL FRANCE 7.6600
3 Tihomir BEDELJA CROATIA 7.5500
4 Virgile LABERTHE FRANCE 6.8000
5 Daniele ZAMBITO ITALY 6.6200
6 Fabio AGALIATI ITALY 6.3800
 
  PRELIMINARY    
7 Sjors HUISMAN NETHERLANDS 4.5900

 

Pair

Junior
Place FINAL    
1 Laura LOBET & Lauryn GIORGETTI FRANCE 61.4000
2 Carlotta CERRUTI & Luca FASANO ITALY 53.4000
3 Anna COLOMER & Maria RIDORSA SPAIN 42.2000
4 Olivia AYMON & Tifanny PORTELA SWITZERLAND 40.0000
5 Ellie MAQUIRE & Holly DAKIN SCOTLAND 33.2000
6 Anna JOHANSSON & Clara KLINGSTEDT SWEDEN 27.0000
 
  PRELIMINARY  
7 Georgia BLOOM & Melissa BOWLING ENGLAND 28.8000
8 Annebeth PERSSON & Camilla M. SKOG NORWAY 26.6000
9 Aideen MCCANN & Byrne BYRNE IRELAND 21.4000
10 Bernard BARAČ & Llarija RIBIĆ CROATIA 20.2000
 
Senior
Place FINAL    
1 Adrien SELLIER & Sabrina PEAN FRANCE 74.0000
2 Daniele ZAMBITO & Giullia CAPORGNO ITALY 71.8333
3 Steffi HERMANS & Zoe PAPS BELGIUM 68.6667
4 Charonne COUPLAND & Kiera JOHNSTONE SCOTLAND 55.3333
5 Cindy BOTER & Petra KIEWITT NETHERLANDS 52.8333
6 AnneMarie SCHULZ & Stephanie WAGNER GERMANY 50.1667
 
 
  PRELIMINARY    
7 Linda AAS MOLNES & Tonje AAS MOLNES NORWAY 47.1667
8 Monica FERREIRA & Sonia TRAVERSARI SWITZERLAND 44.5000
9 Amy WHEEL-SMITH & Jessica WHITBOURN ENGLAND 44.3333
10 Marina MOLINA & Raquel POMARES SPAIN 43.5000
11 Beatrice EJDEMYR & Matilda WEIDEMARK SWEDEN 39.3333
12 Nina SIRK & Ziva KOVAČ SLOVENIA 34.0000
13 Adrijana JURIĆ & Lorena JAKOBOVIĆ CROATIA 28.0000

 

Team

Place FINAL  
1 FRANCE 74.5000
2 ITALY 67.1250
3 BELGIUM 57.5000
4 NETHERLANDS 47.5000
5 SWEDEN 36.5000
6 ENGLAND 34.1250
 
  PRELIMINARY  
7 SCOTLAND 32.5000
8 NORWAY 27.6250
9 IRELAND 26.0000

 

Group

Place FINAL  
1 FRANCE 77.0000
2 ITALY 71.5000
3 SPAIN 52.3750
4 NETHERLANDS 45.0000
5 ENGLAND 28.8750
6 SCOTLAND 23.7500
 
  PRELIMINARY  
7 IRELAND 22.7500

 

AttachmentSize
PDF icon 2013_Helsingborg_Sweden.pdf155.21 KB

2012 European Cup - Hasselt, Belgium

Complete results of all events from the European Cup competition, held in Hasselt, Belgium July 5-8 2012.

 

Women's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 NOEMIE DREAU FRA 13.0800
2 0CEANE VRASTOR FRA 11.5000
3 BEATRICE ANDREONE ITA 11.0600
4 ANAIS CRAVIC FRA 11.0400
5 ENRICA ABBONA ITA 10.0000
6 ELENA PAGANI ITA 9.8400
7 CARLOTTA CERRUTI ITA 9.6400
8 KIERA JOHNSTON SCO 9.4000
9 CORALIE JUNG FRA 9.3000
10 CERGONJA SEKIRNIK SLO 8.6600
 
  SEMI-FINAL    
11 ERIKA TISCARMAYO CAT 8.3200
12 LISA-MARIE HAHNER GER 7.7400
13 XIOMARA MARIOTTA SWI 7.5200
14 DANIQUE VAN-OLST HOL 7.5200
15 ROMINA MARKSTEINER GER 7.4600
16 DIANA POPA CAT 7.1600
17 LORENA FERNANDEZ SWI 6.6200
18 AMELIE REEKMANS BEL 6.5800
19 MYKLEBUST SKOGCAMILL NOR 6.2600
20 MARLOES PAS HOL 6.0200
 
  PRELIMINARY    
21 ANE OMMUNDSEN NOR 6.0000
22 KAYLEIGH SMITH ENG 5.8400
23 AJDA BERZIN SLO 5.7000
24 KATHARINE KITT SCO 5.5600
25 NERINE GIJSMAN NET 5.4600
26 LACIE DUTHIE ENG 5.4400
27 SOPHIA WEINMANN GER 5.3000
28 WILMA BORGSHAMMAR SWE 5.1600
29 MARIE VAN-ROHR SWI 5.0600
30 ESMEE HEKKELMAN NET 4.8600
31 GEORGIA BLAKE ENG 4.8200
32 SZANDRA KERTI HUN 4.7800
33 SARA PERSSON SWE 4.7200
34 MAIRI GORDON SCO 4.6400
35 MARINE EGGERICKX BEL 4.6400
36 FABIENNE HOFFMANN GER 4.5400
37 CHARRONNE COUPLAND SCO 4.3200
38 ANNEBETH PERSSON NOR 4.2800
39 LAIA BERTOMEU-MARIN CAT 4.2200
39 JANA PINTAR SLO 4.2200
41 AIDA MESTRE CAT 4.1200
42 ERIN MCEVOY ENG 4.0600
43 SARA PRISTOVNIK SLO 4.0000
44 MICHELLE THORSEN NOR 3.8600
45 TIFANNY PORTELA SWI 3.7800
46 LARA BOROVNIK SLO 3.0400
47 HANNELORE MAESEN BEL 2.9000
48 CELINE JOHANSSON SWE 2.5400
49 NIAMH KELLY IRE 2.5200
50 UXOA KING-ARENZANA IRE 1.9400
 
Senior
Place FINAL    
1 SABRINA PEAN FRA 14.9000
2 LlARIA INTERLIGI ITA 14.6800
3 SANDRINE GARCIA FRA 14.3800
4 AURORE IDZIKOWSKI FRA 13.9200
5 JUSTINE HOAREAU FRA 12.5200
6 FEDERICA ITALIA ITA 12.5000
7 LAURA PETRIE SCO 12.2000
8 GIORGIA LEONARDI ITA 11.9600
9 ELENA VERONESI ITA 11.8800
10 DIANA EISENZAPF GER 11.1600
 
  SEMI-FINAL    
11 SAMIRA GIJSMAN HOL 10.7000
12 NATASJA VONK HOL 9.6600
13 SAMANTHA DE-BEET HOL 9.1400
14 ANA KASCEK SLO 9.0800
15 CHLOE CARSWELL SCO 8.9200
16 SONIA TRAVERSI SWI 8.3800
17 ANNA-MARIE FORWARD ENG 7.7400
18 AISHA BEECH ENG 7.2800
19 SVENJA SCHNEIDER GER 6.8200
20 VANESSA METZGER GER 6.8000
 
  PRELIMINARY    
21 PETRA KIEWITT NET 8.0200
22 MIREIA RUIZRIVAS CAT 7.9600
23 LORENA CASES CAT 7.6800
24 CHLOE-MARIE MCNAUGHTON SCO 7.6600
25 MARIONA TORRENT MART IN CAT 7.5000
26 NICOLLE CARSWELL SCO 7.1400
27 ERICA GREBNER SWE 6.9400
28 LOUISE OREST SWE 6.8200
29 MAUDE MONNEY SWI 6.8200
30 LUCINDA HARDING ENG 6.6200
31 SAMMIE MCGUIRE ENG 6.4000
32 JESSICA CUVIELLO SWI 6.3000
33 JANNIKA RUHL GER 5.8200
34 TEA SOFTIC CRO 5.7800
35 SARA WAHLBERG SWE 5.5800
36 INGRID GULLHAV KLEIVEN NOR 5.2000
37 KRISTINA ILiC SLO 4.9400
38 FRIDA ERIKSSON SWE 4.9200
39 TINA MARIE MOE NOR 4.8600
40 L1NA JEANETTE BJERMELAND NOR 4.5600
41 IVA BRACIC SLO 4.4200
42 MARIE NOLAN IRE 4.2800
43 KRISZTlNA FRAST HUN 4.2400
44 AUDE MICHEL BEL 4.1600
45 ANGELIQUE JOSSI BEL 4.1400
46 ANJA HEBAR SLO 4.1000
47 ALLISON ONEILL IRE 3.7800
48 KATINKA LUCKL HUN 3.6000
49 EDEL COOKE IRE 3.4400
50 ZSOFIA KERNZ HUN 3.0000
51 AMY CONHEENY IRE 2.9200
52 ANAIS EGGERICKX BEL 2.3600

 

Men's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 ALEXANDRE MANEA FRA 11.3800
2 ALEXIS SOIRON FRA 11.3000
3 ALAN BUN FRA 10.8600
4 SALVATORE CARPINO ITA 10.8200
5 ROBERTO UCINI SWI 7.8800
6 GIACOMO ROCCHETTI ITA 6.7800
 
  PRELIMINARY    
7 VITTORIO PANDINI ITA 6.7600
 
Senior
Place FINAL    
1 TIHOMIR BENDELJA CRO 16.8000
2 ANDY MOREL FRA 15.4000
3 CHARLY LUCAS FRA 14.0000
4 MAXIME DUMOULIN FRA 11.9200
5 DIMITRI VANDERSTEEI BEL 10.1800
6 MARTON RATKAI HUN 7.0600

 

Pair

Junior
Place FINAL    
1 Pauline Chambery & Celia Pasquin France 60.6000
2 Beatrice Andreone & Giorgia Ferrarese Italy 60.6000
3 Diana Popa & Laia Diaz-Pelaez Catalonia 50.8000
4 Lacie Duthie & Kayleigh Smith England 42.0000
5 Roberto Licini & Maelyne Reumer Switzerland 38.0000
6 Esmee Hekkelman & Marloes Pas Netherlands 37.5000
 
  PRELIMINARY  
7 Lucy Crawford & Chloe Stevenston Scotland 36.1000
8 Lonne Cosemans & Lisa Vandenhoudt Belgium 34.6000
9 Annebeth Persson & Myklebus Skog-Camilla Norway 30.4000
10 Samina Carnesten & Elin Sebyhed Sweden 29.8000
11 Jana Pintar & Sara Pristovnik Slovenia 28.8000
12 Sarah GroB & Fabienne Hoffmann Germany 24.9000
13 Nicole Doherty & Tori Lawlor-Walker Ireland 21.0000
 
Senior
Place FINAL    
1 Sandrine Garcia & Julie Garlisi France 72.7000
2 Fabio Agaliati & Federica Italia Italy 69.6000
3 Cindy Boter & Petra Kiewitt Netherlands 55.5000
4 Alena Heidt & Vanessa Metzger Germany 51.1000
5 Laura Lopez-Simo & Mireia Ruiz-Rivas Catalonia 47.0000
6 Eleonora Fiorati & Alessandra Ostini Switzerland 44.4000
 
  PRELIMINARY    
7 Laura Petrie & Gillian Wilson Scotland 39.9000
8 Frida Eriksson & Josefina Rudin Sweden 36.9000
9 Katja Drevensek & Maja Trlep Slovenia 35.5000
10 Ajda Korosec & Tina Korosec Slovenia MTZS 35.1000
11 Ellie Duthie & Jessica Withbourn England 33.4000
12 Judit Mezosi & Marton Ratkai Hungary 31.9000
13 Marie Nolan & Deirdre 0Rourke Ireland 28.6000

 

Team

Junior
Place FINAL    
1 LANGUIDUC FRANCE 67.5000
2 PORTES-LES-VALENCE FRANCE 60.7500
3 S. CRISTINA ITALY 56.0000
4 SACCONAGO ITALY 52.7500
5 PAPILLON HOLLAND 46.5000
6 DUMFRIES SCOTLAND 44.5000
7 CALSAY SCOTLAND 40.2500
 
  PRELIMINARY    
8 ARC-EN-CIEL SWITZERLAND 42.7500
9 MMC-VILLINGEN GERMANY 41.0000
10 KALMAR SWEDEN 40.2500
11 THE-PRETTY-GIRLS BELGIUM 39.2500
12 YVONAND SWITZERLAND 38.0000
13 TORTOSA CATALONIA 37.5000
14 TEAM-NORWAY NORWAY 36.0000
15 DELTEBRE CATALONIA 31.5000
16 ROTTERDAM HOLLAND 27.0000
17 UNITED-TWIRLERS SLOVENIA 26.0000
18 STAFFANSTORP SWEDEN 25.7500
19 DESKLE SLOVENIA 25.0000
 
Senior
Place FINAL    
1 S.CRISTINA ITALY 75.7500
2 LA-ROCHELLE FRANCE 69.2500
3 CORMANO ITALY 62.5000
4 LESSE-FALQUEMONT FRANCE 59.0000
5 ULLDECONA CATALONIA 51.2500
6 COSTA-BRAVA CATALONIA 47.0000
 
  SEMI-FINAL    
7 BELLINZONA SWITZERLAND 38.8000
8 SPIRIT SCOTLAND 38.0000
9 BJUV SWEDEN 36.2000
10 IMAGINATION HOLLAND 36.1000
11 HAMPDEN-PARK ENGLAND 35.9000
12 PASCHALIS HOLLAND 31.9000
13 LOGATEC SLOVENIA MT 30.0000
14 TSG-NIEDERGIRMES GERMANY 28.9000
15 DESKLE SLOVENIA 26.6000
 
  PRELIMINARY    
16 UNITED-TWIRLERS SLOVENIA 31.5000
17 SIX PACK & CO GERMANY 29.5000
18 ATOMIC-CITY-GIRLS HUNGARY 29.5000
19 WARREMIEN BELGIUM 26.2500
20 CLAREVILLE IRELAND 26.2500
21 PRVACINA SLOVENIA MT 25.5000
22 CORTIL-NOIRMONT BELGIUM 24.2500
23 ST-MARYS IRELAND 22.7500

 

Group

Junior
Place FINAL    
1 GEX FRANCE 64.5000
2 SAINT HILAIRE FRANCE 53.2500
3 SACCONAGO ITALY 52.7500
4 NOVA GORCIA SLOVENIA MT 51.7500
5 S.CRISTINA ITALY 45.7500
6 BELLETTE ENGLAND 41.5000
 
  PRELIMINARY    
7 The Pretty Girls BELGIUM 39.2500
8 Dumfries SCOTLAND 35.2500
9 Costa Brava CATALONIA 34.7500
10 Major. Stockhausen GERMANY 22.0000
11 St. Annes IRELAND 12.7500
 
Senior
Place FINAL    
1 CHILLY FRANCE 61.0000
2 S.CRISTINA ITALY 60.0000
3 FOUGERES FRANCE 56.0000
4 SANGANO ITALY 53.2500
5 HAMPDEN PARK ENGLAND 46.5000
6 MMC VILLINGEN GERMANY 38.7500
 
  PRELIMINARY    
7 LOGATEC SLOVENIA MT 34.5000
8 ST.MARYS IRELAND 19.7500

 

AttachmentSize
PDF icon 2012_Hasselt_Belgium.pdf166.55 KB

2016 World Championship - Helsingborg, Sweden

Complete results of all events from the 2016 WBTF World Championship competition, held in Helsingborg, Sweden.

 

Women's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 Natsuki KAI Japan 82.4419
2 Mai KOYANAGAWA Japan 81.3261
3 Miyu TANIKAWA Japan 79.5358
4 Laney PUHALLA USA 75.2902
5 Anais CRAVIC France 70.1026
6 Mailys CAMUS France 69.6385
7 Ally DUDA USA 68.0315
8 Sara FAVERATO Italy 66.1028
9 Sophia  BARDEN USA 65.3038
10 Martina VERGANI Italy 62.1208
 
  SEMI-FINAL    
11 Sophie LIGHTHEART Canada 58.2590
12 Anna ZAFRA Spain 57.8708
13 Giorgia VETTORE Italy 57.7323
14 Juliette TANGUY France 55.7321
15 Amina EGAG Canada 52.9644
16 Danielle SKINNER Canada 52.0981
17 Eva MLAKAR Slovenia 47.0759
18 Tifanny PORTELA Switzerland 46.5224
19 Daša HAREJ Slovenia 45.6786
20 Aura GÜETO Spain 43.7188
 
  PRELIMINARY    
21 Chloe STEVENS Scotland 41.3839
22 Marina LICINI Switzerland 41.3080
23 Eilidh FRANCIS Scotland 40.6919
24 Nele EPPERLEIN Germany 40.2409
25 Amalie SANDVIK Norway 40.1026
26 Lia PASOTTI Switzerland 40.0178
27 Wilma BORGSHAMMAR Sweden 38.1652
28 Lisa STRID Sweden 37.4375
29 Holly BROOKER England 35.0758
30 Tara BYRNE Ireland 34.4196
31 Paula LOPEZ Spain 33.8794
32 Megan KERR Scotland 33.1698
33 Alida VAN WJINGAARDEN Norway 31.7813
34 Sara PERSSON Sweden 31.2546
35 Renae EDMUNDS Australia 31.1073
36 Aideen MCCANN Ireland 28.8526
37 Iris WISSE The Netherlands 27.6293
38 Lucy SWINDAIL England 26.1785
39 Sigrid SLETTVOLL Norway 23.6963
40 Nienke BERNHARD The Netherlands 22.5356
41 Bianca POWDITCH Australia 21.8261
 
Senior
Place FINAL    
1 Tomoe NISHIGAKI Japan 92.2238
2 Savannah MILLER USA 90.0792
3 Mizuki SAKO Japan 88.9329
4 Karrissa WIMBERLEY USA 86.8940
5 Yuna SEKI Japan 85.6102
6 Adaline BEBO USA 80.5103
7 Julee STEWART Canada 75.3440
8 Alexia DESSY France 71.7178
9 Ilaria INTERLIGI Italy 70.0412
10 Maša KOVAČ Slovenia 69.3341
 
  SEMI-FINAL    
11 Sabrina PEAN France 67.5609
12 Justine HOARAU France 64.4740
13 Živa KOVAČ Slovenia 60.2692
14 Giorgia FERRARESE Italy 59.9261
15 Jasmine RUNGE Canada 58.9558
16 Nicole JOHNSON Canada 57.3240
17 Elisa MATOZZO Italy 52.9120
18 Kirsty DUNCAN England 52.3345
19 Cindy BOTER The Netherlands 52.2345
20 Tamara VERSTEEGEN The Netherlands 45.9250
 
  PRELIMINARY    
21 Maiken STEFFENSEN Norway 47.3512
22 Marina MOLINA Spain 45.9225
23 Mandy DERKSEN The Netherlands 45.5891
24 Kristina HAUGSBØ Norway 44.7833
25 Camilla MYKLEBUST SKOG Norway 43.9298
26 Alessandra OSTINI Switzerland 43.6474
27 Sara PEČKAJ Slovenia 41.5526
28 Maria RIDELL Sweden 40.4834
29 Megan STEWART Scotland 37.9953
30 Beatrice EJDEMYR Sweden 36.3714
31 Jessica WHITBOURN England 35.9797
32 Louise OREST Sweden 35.2474
33 Amy WHEELER-SMITH England 34.4192
34 Aurélie AUBRY Switzerland 34.3370
35 Chloe-Marie McNAUGHTON Scotland 33.0500
36 Anastassia TSALOUKAS Australia 29.1369

 

Men's Freestyle

Junior
Place FINAL    
1 Keito IWABUCHI Japan 81.1510
2 Taisei SAKAMOTO Japan 74.7659
3 Kouta FURUNO Japan 62.3124
4 Salvatore ADERNO' Italy 61.3699
5 Noam GOMES France 59.5574
6 Davide SIDOTI OLIVO Italy 55.4271
 
  PRELIMINARY    
7 Nathan BOUCHEMAL France 56.3491
8 Yonatan ORLOV Canada 48.5991
9 Connor WATTERSON England 48.0677
10 Yann GARRIC France 45.6563
11 Cristian MATTURRO Italy 45.2864
 
Senior
Place FINAL    
1 Keisuke KOMADA Japan 98.2792
2 Jason TRAVERS France 84.8189
3 Hiroaki KAKIGI Japan 80.4563
4 Shohei KIDA Japan 79.6730
5 Raphael HERCOUET France 73.4021
6 Luca FASANO Italy 72.4917
 
  SEMI-FINAL    
7 Fabio AGALIATI Italy 68.2541
8 Tommy DELPORTE France 67.7582
9 Daniele ZAMBITO Italy 57.9082
10 Sjors HUISMAN The Netherlands 51.7624
11 Michael LOPEZ USA 50.1208
12 Richie TERWILLIGER USA 47.9501
 
  PRELIMINARY    
13 Roberto LICINI Switzerland 50.6793
14 Mathias LANGSETH ELIASSEN Norway 49.7709
15 Richard SPAAN The Netherlands 34.4543

 

Pair

Junior
Place FINAL  
1 Japan 82.0000
2 USA 64.4286
3 France 62.5000
4 Italy 59.2857
5 Canada 56.2857
6 Slovenia 44.0000
 
  PRELIMINARY  
7 Spain 48.5714
8 Germany 43.7143
9 Switzerland 36.5714
10 Norway 35.8571
11 Sweden 34.1429
12 Scotland 32.3571
13 Ireland 30.4286
14 Australia 27.6429
 
Senior
Place FINAL  
1 Japan 92.4286
2 France 85.8571
3 Belgium 66.1429
4 Italy 64.2143
5 USA 63.0000
6 Canada 59.1429
 
  PRELIMINARY  
7 Slovenia 57.2857
8 Switzerland 53.0000
9 The Netherlands 50.2857
10 England 47.4286
11 Norway 42.7857
12 Scotland 37.4286
13 Sweden 30.0000

 

Team

Place FINAL  
1 Japan 100.0000
2 USA 90.2222
3 France 80.3333
4 Canada 58.1111
5 The Netherlands 53.2222
6 Sweden 39.4444
 
  PRELIMINARY  
7 Switzerland 41.8333
8 Scotland 41.7222
9 England 41.6667
10 Italy 40.0000
11 Norway 36.1111

 

WBTF Board Representative Spotlight on Bernadette Doyne, President BTSAI Ireland

WBTF wishes to spotlight our member representatives to the Board of Directors during the next few months.  We thank each of them for sharing a little information about themselves and what their goals are for the future in baton twirling.

The Spotlight is on Bernadette Doyne, President of BTSAI Ireland:

Country & Name of Federation: Ireland. Baton Twirling Sport Association of Ireland

1. When and how did you get involved in baton twirling? *
The Association was started in 1973 and was then called Twirl Ireland. Ireland had the usual sports, football, rugby and the national compilation of sports under the directorship of the Gaelic Athletic Association. Our local community decided to have a week of activities and wanted a band and some majorettes to lead a parade to start the week off. The chairman of the committee having failed to secure and band and majorettes from another area thought it might be a better idea to set up our own instead. As no one had any idea of how we should go about it they approached my husband Syl Doyne who was an army veteran, because he had the experience of marching and maneuverings from his army days and that would be our starting point. I was drafted in to help with making uniforms and acting as chaperone, and so it all began. This was suppose to be a one off event, but the group was so well received by the public that other committees were asking to have them perform at local fetes. So he then decided to enter them in the Dublin St. Patrick’s Day Parade. There were other groups from all over Ireland taking part and Syl felt that this was too good an opportunity to miss to expand this great activity for the girls to pursue and so he approached these individuals about the possibility of coming together to set up and association and so Twirl Ireland was born. He spent a lot of time writing to other clubs in England and the USA looking for coaches who would help with the progression of our members and eventually he found the WBTF. The rest as they say is history. I became the reluctant board member as he was too busy coaching and planning new things for the association.

2. What leadership positions have you been part of in your country? *
Syl is our founder. I have been secretary and became president in 1996

3. How long have you represented your federation in the WBTF? *
I attended my first meeting in 1982 in Milan, Italy, when Ireland applied for and received membership and have been there ever since.

4. What do you believe is your strongest asset as the WBTF representative of your federation? *
As a very small country who are punching way about our weight I feel I have the passion to fight for what's best for our members. I contribute to the meetings and try to see things from a different angle, possibly playing devils advocate more often than I like to.

5. What do you envision for baton twirling in your country in 10 years? *
With a very young, vibrant executive committee who are all ex-twirlers, most of whom have competed at World Championship level, we are hoping Ireland will be in a good place under their guidance going forward. Unfortunately, this pandemic looks like it will do some serious damage to us over the next year or two but I'm confident we can recover from it.

6. Do you have an occupation outside of baton twirling? *
We have both been foster careers since 1995 and put a lot of time into the children in our care.

7. Tell us a little about yourself … (i.e. family, pets, hobbies, awards, interests, etc.) *
We have three children, all of them have twirled and represented Ireland at WBTF World Championship. One of our daughters is a member of the BTSAI executive and a tutor for our sport with Sport Ireland, who control all the National Governing Bodies of Sport in Ireland. We are very proud of our son David who was elected to the ETC of the WBTF in 2020. We have two foster children, two brothers who are teenagers who were abandoned until we took them in almost two years ago. No pets, We like to go walking and are members of our local community council. Syl is also a member of the Irish United National Veterans Association as he served with the UN peace keeping forces in the then Belgium Congo in the 1960s

8. What is one thing that no one in WBTF knows about you. *
Probably that while I'm more than likely the longest serving member on the WBTF board, I'm also the most reluctant one. That Syl is the real driving force behind our association and our membership of the WBTF, and while I am very proud and humbled that the WBTF board of directors saw fit to bestow the title of honourary member on me in 2017, I feel it is an honour that should really have gone to him because I feel he is much more deserving of it than me. If it was not for his drive and persistence baton twirling would not be at the level it is in Ireland today.

WBTF Board Representative Spotlight on Stefania Lenzini, President FITw Italy

WBTF Board Representative Spotlight 2021

WBTF wishes to spotlight our member representatives to the Board of Directors during the next few months.  We thank each of them for sharing a little information about themselves and what their goals are for the future in baton twirling.

Our first Spotlight is on Stefania Lenzini, President of FITw Italy:

Country & Name of Federation:

Italy - Italian Twirling Federation FITw

1. When and how did you get involved in baton twirling? *

I started as a Majorette in the late ‘70s, when I was 9 years old, and then switched to baton twirling after this was recognized as a sport in Italy.

2. What leadership positions have you been part of in your country? *

I first started out as twirling club manager, and later on was manager in the organization involved in coordinating the local sports activities in the area I live. In 2016, I was elected president of the WBTF Italian Federation and since 2017 I’ve been a member of the national board of CONI (the Italian Olympic Committee), as a representative of Discipline Sportive Associate (a branch of CONI in which twirling is represented alongside with other sport federations that are not in the Olympics yet).

3. How long have you represented your federation in the WBTF? *

Since July of 2016

4. What do you believe is your strongest asset as the WBTF representative of your federation? *

I’ve always attended the meetings with a propositive attitude, with the goal of contributing to the general growth and development of our sport, so that everyone could benefit from it.

5. What do you envision for baton twirling in your country in 10 years? *

Well, that’s a good question. First of all we have to realize that, if we want to grow and develop, we need to have a clear idea of who we are and what we want to do. In Italy, baton twirling is a not-so-well-known sport, but that still has a great worth. 10 years could seem like a long time, but everything depends on how you spend them. Priorities order, competence, determination and resources are the basic aspects to look to, in order to bring to life a program that looks to the future. I feel I can say that only with these assumptions, Italian baton twirling will be able to find its way and develop a future that is worth of respect.

6. Do you have an occupation outside of baton twirling? *

Baton twirling is my passion, but not a job for me. My main occupation consists in managing my artisanal business, that is specialized in manufacturing marble and granite.

7. Tell us a little about yourself … (i.e. family, pets, hobbies, awards, interests, etc.) *

I can say I’m lucky: I have a nice family, with my husband (that is also my business partner), my son Jacopo, 21, and Aurora, 18. If I had more free time (and that is, if my free time wouldn’t all be focused on twirling) I would for sure dedicate myself to many hobbies, like getting back to studying music, as I did when I was a teenager. I would also enjoy going to the theater and would love to take some time to travel.

8. What is one thing that no one in WBTF knows about you. *

Honestly, I don’t know!

Information for Judges about the IBTF Judge Seminars

*REGISTRATION FOR ALL IBTF JUDGE SEMINAR SESSIONS IS NOW OPEN*
All international judges who wish to be considered by their federation for judging assignments at the IBTF World Baton Twirling Championship and Nations Cup are required to complete all of the Seminars and the follow- Note: all times listed on confirmations are North America CST.  Please double check your own local time. up Review Forms.

ITBF JUDGES SEMINARS FUTURE MEETING DATES & TIMETABLES

 

For February – April 2021

 

IBTF JUDGES SEMINAR ON DUET & TWIRL TEAM - OPTION # 1

Description

FEBRUARY 2 - TUESDAY
Location Local Time Zone UTC
North America PST at 11:00:00 am PST
North America MST at 12:00:00 pm MST
North America CST at 1:00:00 pm CST
North America EST at 2:00:00 pm EST
UK – Ireland GMT at 7:00:00 pm GMT
Western Europe CET at 8:00:00 pm CET
Moscow MSK at 10:00:00 pm MSK

FEBRUARY 3 - WEDNESDAY
Location Local Time Zone UTC
Japan JST at 4:00:00 am JST
Australia AEDT at 6:00:00 am AEDT

Register in advance for this meeting:

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZIpc--sqjoqHNeCITdWU0aQOfONrY795BRH

After registering, you will receive a confirmation email containing information about joining the meeting.   Note: all times listed on confirmations are North America CST.  Please double check your own local time.

 

IBTF JUDGES SEMINAR ON DUET & TWIRL TEAM - OPTION # 2

Description

FEBRUARY 6 - SATURDAY
Location Local Time Zone UTC
North America PST at 1:00:00 pm PST
North America MST at 2:00:00 pm MST
North America CST at 3:00:00 pm CST
North America EST at 4:00:00 pm EST
UK- Ireland GMT at 9:00:00 pm GMT
Western Europe CET at 10:00:00 pm CET

SUNDAY - FEBRUARY 7
Location Local Time Zone UTC
Russia MSK at 12:00:00 am MSK
Japan JST at 6:00:00 am JST
Australia AEDT at 8:00:00 am AEDT

Register in advance for this meeting:

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZYvdOiurTgtH9OjqNcfp4_PyD8W2RyXmY2n

After registering, you will receive a confirmation email containing information about joining the meeting.  Note: all times listed on confirmations are North America CST.  Please double check your own local time.

 

IBTF JUDGES SEMINAR ON X STRUT & ARTISTIC TWIRL - OPTION 1

Description

MARCH 16 - TUESDAY
Location Local Time Zone UTC
North America PDT at 12:00:00 am PDT
North America MDT at   1:00:00 pm MDT
North America CDT at 2:00:00 pm CDT
North America EDT at 3:00:00 pm EDT
UK – Ireland GMT at 7:00:00 pm GMT
Western Europe CET at 8:00:00 pm CET
Moscow MSK at 10:00:00 pm MSK

MARCH 17- WEDNESDAY
Location Local Time Zone UTC
Japan JST at 4:00:00 am JST
Australia AEDT at 6:00:00 am AEDT

Register in advance for this meeting:

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZUuce2tpjopG9I7axhQcYICV4IJZZe417Bb

After registering, you will receive a confirmation email containing information about joining the meeting.  Note: all times listed on confirmations are North America CST.  Please double check your own local time.

 

IBTF JUDGES SEMINAR ON STRUT & ARTISTIC TWIRL - OPTION # 2

Description

MARCH 20 - SATURDAY
Location Local Time Zone UTC
North America PDT at 2:00:00 pm PDT
North America MDT at 3:00:00 pm MDT
North America CDT at 4:00:00 pm CDT
North America EDT at 5:00:00 pm EDT
UK- Ireland GMT at 9:00:00 pm GMT
Western Europe CET at 10:00:00 pm CET

MARCH 21 - SUNDAY
Location Local Time Zone UTC
Russia MSK at 12:00:00 am MSK
Japan JST at 6:00:00 am JST
Australia AEDT at 8:00:00 am AEDT

Register in advance for this meeting:

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZUrfuCuqzMvE9zzx5W6Ee6TXVJBOAX5TDNM

After registering, you will receive a confirmation email containing information about joining the meeting.  Note: all times listed on confirmations are North America CST.  Please double check your own local time.

 

IBTF JUDGES SEMINAR ON ARTISTIC PAIR & ARTISTIC TEAM - OPTION 1

Description

APRIL 13 - TUESDAY
Location Local Time Zone UTC
North America PDT at 11:00:00 am PDT
North America MDT at 12:00:00 pm MDT
North America CDT at 1:00:00 pm CDT
North America EDT at 2:00:00 pm EDT
UK – Ireland BST at 7:00:00 pm BST
Western Europe CEST at 8:00:00 pm CEST
Moscow MSK at 9:00:00 pm MSK

APRIL 14- WEDNESDAY
Location Local Time Zone UTC
Japan JST at 3:00:00 am JST
Australia AEST at 4:00:00 am AEST

Register in advance for this meeting:

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZApd-2rrDoqGNPxKLt6JPDUIQKBaSxzGV5i

After registering, you will receive a confirmation email containing information about joining the meeting.  Note: all times listed on confirmations are North America CST.  Please double check your own local time.

 

IBTF JUDGES SEMINAR ON PAIR & ARTISTIC TEAM - OPTION # 2

Description

APRIL 17 - SATURDAY
Location Local Time Zone UTC
North America PDT at 2:00:00 pm PDT
North America MDT at 3:00:00 pm MDT
North America CDT at 4:00:00 pm CDT
North America EDT at 5:00:00 pm EDT
UK- Ireland BST at 10:00:00 pm BST
Western Europe CEST at 11:00:00 pm CEST

APRIL 18 - SUNDAY
Location Local Time Zone UTC
Russia MSK at 12:00:00 am MSK
Japan JST at 6:00:00 am JST
Australia AEST at 7:00:00 am AEST

Register in advance for this meeting:

https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZUsd-2qrjgvEtbendb9WrrcnhfFfHWhJitj

After registering, you will receive a confirmation email containing information about joining the meeting.  Note: all times listed on confirmations are North America CST.  Please double check your own local time.

Announcing the newly reformatted Online WBTF Master Judges Workshops

Save the 2021 Dates!

The newly reformatted workshop will be divided into 3 sections to accommodate online learning.   Each section will be offered twice to help all interested people find a date that is suitable for their schedule.  

PLEASE NOTE: 

  • The workshop dates have been revised January 2021 since first published. 
  • Registration is now available.

·   There are 2 Time Options available each day for each section of the workshop to accommodate all the different time zones. 

  •  It will not be possible to “re-test” a section during this course offering. (Example:  if you do not pass the Short Program section during the first time offered in Option # 1, you may not re-take that section again during the second time offered in Option # 2.

·   Master Judges may register for any section for seminar credit but must attend both days.    

·   Coaches are welcome to register for any section.

Who may attend?

Current Master Judge who would like to attend to update their certification date

Anyone who would like to become a WBTF Certified Master Judge

Any professional WBTF member (Coach) who would like to come and sit in and observe how the judges are trained.  Think of it as a coaches training session from a judges point of view.  Come for ½ day, full day or both days. All professional members, 18 years or older, may attend judges’ workshops for information purposes, and attendees must be 18 years or older to test for certification.

Requirements

Must be a member in good standing of their WBTF member country.  New applicants must purchase WBTF Judges Manual.  Current judges should have the current WBTF Judges Manual.

Advance Preparation

Participants wishing to test to become a WBTF Master judge must be familiar with the material in the Manual and role model video examples

Materials needed

WBTF Master Judges Manual (mandatory) $35.00 US* (Purchase from WBTF website)

Follow this link to order the manual:  https://www.wbtf.org/store/wbtf-master-judges-manual

Notebook, post-it notes, pens, high lighter

You must order the manual in advance from the WBTF Store on the WBTF Website.  *The manual is only sold as downloadable files.     

Note:  Manual not mandatory for Coaches Sit In

The following pages display the Scheduled Dates and Times for each session: 

 

SHORT PROGRAM SECTION 1 - DAY 1:   Friday, March 5 / Saturday, March 6   (Depending on your location) 

Intro to Short Program -  (approx. 1 ½ hours in length

SHORT PROGRAM SECTION 2 - DAY 2    Saturday, March 6 / Sunday, March 7   (Depending on your location) 

Short Program Workshop & Practical Exam -  (approx. 3 ½ hours in length)

REGISTER AND PAY ONLINE HERE WITH THIS LINK:  https://form.jotform.com/203637772321151                                                                                                                  Registration Deadline for the Short Program Section is February 15, 2021.

 

FREESTYLE SECTION 1 - DAY 1:   Friday, April 9 / Saturday, April 10   (Depending on your location) 

Intro to Freestyle - (approx. 1 ½ hours in length)

FREESTYLE SECTION 2 - DAY 2:    Saturday, April 10 / Sunday, April 11   (Depending on your location) 

Freestyle Workshop & Practical Exam  - (approx. 3 ½ hours in length)

REGISTER AND PAY ONLINE HERE WITH THIS LINK:  https://form.jotform.com/210007089816150                                                                                                                  Registration Deadline for the Freestyle Section is March 19, 2021.

 

PAIR & TEAM SECTION 1- DAY 1:   Friday, May 14 / Saturday, May 15  (Depending on your location) 

Intro to Pair & Team - (approx. 1 ½ hours in length)

PAIR & TEAM SECTION 2 - DAY 2:   Saturday, May 15 / Sunday, May 16  (Depending on your location)  

Pair & Team Workshop & Practical Exam - (approx. 3 ½ hours in length)

REGISTER AND PAY ONLINE HERE WITH THIS LINK:  https://form.jotform.com/210009389129152                                                                                                                  Registration Deadline for the Pair & Team Section is April 23, 2021.

 

Download the information below for specific times for each session. 

Each session has two time options each day to select from for registering to attend. 

 

   

 

WBTF will be offering Short Program Evaluations for Athletes

The WBTF is offering an online Short Program evaluation program. Athletes can film themselves performing their Short Program, submit that video, and have it evaluated and scored by certified WBTF Master Judges.

  • Videos will be accepted from January 15 – February 1, 2021
  • Complete the registration form, submit payment, and upload your video:
  • Wear appropriate clothing for short program
  • Be in a setting in which you can be viewed with the entire body and baton in the screen
  • Video should be filmed in landscape
  • Video should be in the highest resolution available on your device – 1080p or 4k is the best, 720 is the minimum resolution to use
  • Make sure the volume of the Short Program music is audible

Two Baton Development

The Two-baton routine should include a variety of skills and should be constructed with logical transitions, patterns and directional changes. Once the basic beginner routine is established, the coach can develop more difficulty and intricacy as the athlete progresses. In this video, Two-baton expert and educator, Kathy Forsythe, explains it all and will set you on your way to success!

This video demonstrates a basic 2 baton routine and will instruct the coach in:

  • routine construction
  • progression of skills
  • how to make a trick harder

 

To purchase this video or any other in our TwirlNations LIbrary, visit the WBTF TwirlNations On Demand page.

 

Two Baton Fundamentals

 

Making a Two-Baton Athlete...

A good Solo twirler who picks up a 2nd baton will not necessarily become a skilled two-baton twirler.  A well trained two-baton athlete can TWIRL two batons rather than just executing isolated two-baton tricks.  In addition to the skills learned in solo, the two-baton twirler must learn correct timing and integration of BOTH batons.

Kathy Forsythe, a true baton twirling educator, gives you this video to instruct the coach in the basics of two baton and a teaching syllabus.

Video subject matter includes:
• the modes that should be included in a two-baton routine
• the timing required to accomplish certain moves and how to teach timing
• how to teach the basic skills so that execution is seamless

To purchase this video or any other in our TwirlNations LIbrary, visit the WBTF TwirlNations On Demand page.

 

Three Baton Development Series

A series of “3” FOR 3-BATON from the ULTIMATE “AUTHOR” of multiple-baton herself: GINNETTE GROOME!

Video #1: “The Science of Three Baton”

Back to basics and understanding the dynamics of 3-Baton, Ginnette gives you the “science” behind the discipline that will set you on your way to mastering all the juggling techniques.

Video #2: “The Juggles Continue”

The second video of Ginnette’s series continues with how two-baton impacts three-baton sequences.  You’ll learn about high-low, stacks, triple tosses in addition to drills, series, transitions, rolls, and contact material. This is a real “must have” in order to continue your path to 3-baton success!

Video #3:  “The Complete 3-Baton Package”

The third and final video in Ginnette’s series focuses on the more challenging 3 baton basics with variations; You will learn about vertical showers, Horizontal showers, Bowling pIns, Triple tosses adding double releases, variety of release and catch, high / low and some design suggestions...


These videos are available separately or as a complete series - PURCHASING THE ENTIRE SERIES IS GREAT VALUE COMPARED TO BUYING EACH VIDEO SEPARATELY!

To purchase this video or any other in our TwirlNations LIbrary, visit the WBTF TwirlNations On Demand page.

 

About the Clinican

Ginnette is recognized as a Master of 3-Baton:

  • USTA Certified Coach, Master Judge
  • Coach of US World Team members / IC athletes and medalists since 1991
  • Coach of many State, Regional and US National Champions
  • Coaches internationally in both Canada and Europe
  • Specialist in Coaching / Judging Multiple Baton Events
  • Helped write the 2/3 baton sections of the WBTF Coaches Manual. level 2
  • Past NY State, NE Regional and US National Champion in 2 and 3 Baton
  • USTA’s first Grand National 3 Baton Champion. 
  • Was honored to have the US Grand National 3 Baton Cup named after her.
  • Has served on the US Technical Committee and Essentials Commission, helping to create and establish the current USTA Compulsory and Movement Technique levels.
  • Nationally Licensed and Certified Massage Therapist and Reflexologist since 1992
  • Certified Qigong / Tai Chi Instructor

Ginnette is a technician. She promotes correct technique and patience when it comes to learning and perfecting baton skills. 2 and 3 baton have been events that she excelled in as an athlete and now as a coach and judge, she has taken on the role of sharing her expertise through educating athletes and professionals alike. Her approach is systematic, in order to develop the understanding, progression, strength and focus to participate in the multiple baton events.

Ginnette is a Licensed Massage Therapist and Certified Reflexologist in NH.

She has an active lifestyle; traveling, coaching / judging baton, maintaining her established massage therapy practice and teaching Tai Chi and Qigong.    

As a wholistic practitioner she educates her patients and athletes about health - “promoting wellness through awareness and balance.”

2015 International Cup - Abbotsford, Canada

Complete results of all events from the 2015 WBTF International Cup competition, held in Abbotsford, Canada.

Round by round results for each division are attached at the bottom of this page.

 

Solo

B Junior
Place FINAL  
1 Danielle SKINNER Canada
2 Lily GIBBES Canada
3 Sarah WEIR Canada
4 Morgan DIXON Canada
5 Lina MAJCEN Slovenia
6 Tara BYRNE Ireland
7 Brittany LAWLOR Canada
8 Nuša DETIČEK Slovenia
9 Kiara BOTKIN Canada
10 Grace MCDONALD Australia
 
  SEMI-FINAL  
11 Auriane AUBRY Switzerland
12 Serena CARNALI Italy
13 Aoife TYNAN Ireland
14 Tiani VANDERBURG Australia
15 Sarita POLTER France
 
  PRELIMINARY  
16 Lucija POLANČEC Slovenia
17 Marissa DE VALCK The Netherlands
18 Laurène COTTET Switzerland
19 Andrine Charlotte EDVARDSEN Norway
20 Aideen MCCANN Ireland
21 Grace STURMAN England
22 Mathilde MAKESTAD Norway
23 Erika REILLY Ireland
24 Sophie WOLFISBERG Switzerland
25 Georgia GAFFNEY Ireland
26 Lieke VAN DER VEEKEN The Netherlands
27 Alexandre MULCIBA France
28 Tatiana TAYAMOUTOU France
29 Lucie ARZEL Switzerland
 
B Senior
Place FINAL  
1 Natalie SEGUIN Canada
2 Nicole NAGLIE Canada
3 Mélany POUCOCHINHO France
4 Kaitlyn BUXTON Canada
5 Tyra JOE Canada
6 Shana Jade HOLT England
7 Alexandra COTTET Switzerland
8 Trinity STARR Canada
9 Nikisah HENDRICKSON-ALEXANDER Canada
10 Amber STEWART England
 
  PRELIMINARY  
11 Georgia BLOOM England
12 Ellen VINCE England
13 Rebecca HOWAT Scotland
14 Taylor CHEE-KELLY Australia
NS Melissa MAZZOLA Switzerland
 
B Adult
Place FINAL  
1 Cassandra FRANK Canada
2 Alyssa WEATHERBEE Canada
3 Patricia PERNOUX Switzerland
4 Lauren STEARMAN. England
5 Jennifer PARISIAN Canada
6 Cynthia BACH France
7 Joyce VAN DER LOCHT The Netherlands
8 Kendra MACPHEE Canada
9 Kim JACOBS The Netherlands
A Junior
Place FINAL  
1 Ally DUDA USA
2 Cassidy DOHERTY Canada
3 Amelia DIPAOLA USA
4 Brianna BOLINGER USA
5 Eva MLAKAR Slovenia
6 Katiana WELSHEIMER USA
7 Sarah DOHERTY Canada
8 Sophie LIGHTHEART Canada
9 Brianna MIDDLETON Canada
10 Mackenzie ROSS Canada
 
  SEMI-FINAL  
11 Amina EGAG Canada
12 Courtney SUH USA
13 Ophélie SOLDERA France
14 Melissa DONA' Italy
15 Mélyna-Do-Céu MORAIS-OLIMPIO France
 
  PRELIMINARY  
16 Tifanny PORTELA Switzerland
17 Urška ŠTEBE Slovenia
18 Neca KENDA Slovenia
19 Hannah MCCABE USA
20 Stephanie DE THEIJE The Netherlands
21 Yaël GUASCH CAZALLA Switzerland
22 Karen HOWAT Scotland
 
A Senior
Place FINAL  
1 Julee STEWART Canada
2 Curt BURROWS USA
3 Kendra RICH Canada
4 Chantal SUTTON Canada
5 Brianne TURNBULL USA
6 Emily MCCRONE USA
7 Julia NEWTON Canada
8 Taelyr PATTON Canada
9 Teija ROM-COLTHOFF Canada
10 Kurtis HUBBELL USA
 
  SEMI-FINAL  
11 Cassidy TSE USA
12 Maiken STEFFENSEN Norway
13 Lauren NORTHUP USA
14 Abbey MCNAB Australia
15 Sandra VAN DE VEN The Netherlands
 
  PRELIMINARY  
16 Manon FRAISSE France
17 Kimberley BRASSEUR France
18 Aurélie AUBRY Switzerland
19 Maxine BROWN England
20 Moira ARDUINI Switzerland
NS Amy WHEELER-SMITH England
NS Jessica WHITBOURN England
 
A Adult
Place FINAL  
1 Sara PEČKAJ Slovenia
2 Sandra DOYLE Ireland
3 Jannette GRIFFITHS Australia
4 Amanda CUERVO USA
5 Anastassia TSALOUKAS Australia
6 Kristina ILIĆ Slovenia
7 Emily M COOPER USA
8 Jessica MASSIE USA
9 Marjolein MUSKITA The Netherlands
Elite Junior
Place FINAL  
1 Lexi DUDA USA
2 Minami ISHIBABA Japan
3 Yuka KIHARA Japan
4 Miku HATAMORI Japan
5 Simone ESTERS USA
6 Yuuka FUJITA Japan
7 Moeka KUBO Japan
8 Hirari TAKAHARA Japan
9 Sophia BARDEN USA
10 Jasmine RUNGE Canada
 
  PRELIMINARY  
11 Anaïs CRAVIC France
12 Bailey DRAPER USA
13 Madison EIS USA
14 Trina CATTERSON USA
15 Maxime CRAVIC France
16 Josi TRELEAVEN Canada
17 Noémie DREAU France
18 Giorgia VETTORE Italy
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Savannah MILLER USA
2 Konatsu INAKUMA Japan
3 Mai TERASHIMA Japan
4 Ai FUJII Japan
5 Megumi OURA Japan
6 Adaline BEBO USA
7 Naoya MORO Japan
8 Sonomi OGINO Japan
9 Mathias Langseth ELIASSEN
Matthew JOHNSON
Norway
Canada
 
  PRELIMINARY  
11 Nicole JOHNSON Canada
12 Kiera WEST Canada
13 Domenica IOCCO USA
14 Jameson KENERLY
Kristina TERWILLIGER
USA
USA
16 Sabrina SMITH USA
17 Alyssa LARADE Canada
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 Keisuke KOMADA Japan
2 Tomoe NISHIGAKI Japan
3 Jennifer MARCUS USA
4 Naomi NISHIGAKI Japan
5 Shohei KIDA Japan
6 Yuna SEKI Japan
7 Jenny HANNAH USA
8 Kristine ANDERSON USA
9 Richie TERWILLIGER USA
10 Yumeno HIRAI Japan
 
  PRELIMINARY  
11 Virgile LABERTHE France
12 Danelle MOCKNOWED Canada
13 Liane ARAMAKI USA

 

2Baton

B Junior
Place FINAL  
1 Madison ROSS Canada
2 Lily GIBBES Canada
3 Yonatan ORLOV Canada
4 Danielle SKINNER Canada
5 Tim UDOVIČ Slovenia
6 Britney DENROCHE Canada
7 Tiani VANDERBURG Australia
8 Tifanny PORTELA Switzerland
9 Tara BYRNE Ireland
10 Sara PERSSON Sweden
 
  PRELIMINARY  
11 Nathan BOUCHEMAL France
 
B Senior
Place FINAL  
1 Natalie SEGUIN Canada
2 Nicole NAGLIE Canada
3 Kaitlyn BUXTON Canada
4 Teija ROM-COLTHOFF Canada
5 Erin LOAT Canada
6 Maiken STEFFENSEN Norway
7 Shana Jade HOLT England
8 Hayley HEGLAND Canada
9 Georgia BLOOM England
10 Stephanie RAMAGE Australia
 
  PRELIMINARY  
11 Taylor CHEE-KELLY Australia
12 Sandra VAN DE VEN The Netherlands
13 Ellen VINCE England
14 Aurélie AUBRY Switzerland
15 Amber STEWART England
16 Rebecca HOWAT Scotland
 
B Adult
Place FINAL  
1 Joyce VAN DER LOCHT The Netherlands
2 Patricia PERNOUX Switzerland
3 Jennifer PARISIAN Canada
4 Lauren STEARMAN England
5 Marjolein MUSKITA The Netherlands
6 Kendra MACPHEE Canada
A Junior
Place FINAL  
1 Jasmine RUNGE Canada
2 Kimberly LEWIS USA
3 Amelia DIPAOLA USA
4 Cassidy DOHERTY Canada
5 Giorgia VETTORE Italy
6 Sophia BARDEN USA
7 Josi TRELEAVEN Canada
8 Arielle COMELLAS USA
9 Julia BOSS USA
10 Maxime CRAVIC France
 
  PRELIMINARY  
11 Mackenzie ROSS Canada
12 Brianna MIDDLETON Canada
13 JaZee GRIFFITH USA
14 Stephanie DE THEIJE The Netherlands
15 Sophie LIGHTHEART Canada
16 Joëlle MEYRAT Switzerland
17 Karen HOWAT Scotland
 
A Senior
Place FINAL  
1 Chantal SUTTON Canada
2 Sabrina SMITH USA
3 Emily MCCRONE USA
4 Julee STEWART Canada
5 Cassidy TSE USA
6 Emily DOOMS USA
7 Taelyr PATTON Canada
8 Anika BOUCHER Canada
9 Amelia MUGAVERO USA
10 Kendra RICH Canada
 
  PRELIMINARY  
11 Ashley BISHOP USA
12 Geneviève CORMIER Canada
13 Abbey MCNAB Australia
NS Amy WHEELER-SMITH
Jessica WHITBOURN
England
England
 
A Adult
Place FINAL  
1 Sandra DOYLE Ireland
2 Cory ARCHER Canada
3 Amanda CUERVO USA
4 Nicole ARTSETOS Australia
Elite Junior
Place FINAL  
1 Miku HATAMORI Japan
2 Lexi DUDA USA
3 Natsuki KAI Japan
4 Madison EIS USA
5 Rina YAITA Japan
6 Simone ESTERS USA
7 Trina CATTERSON USA
8 Tamaki OCHIDA Japan
9 Shiori UENO Japan
10 Minami ISHIBABA Japan
 
  PRELIMINARY  
11 Kirsandra WELSHEIMER USA
12 Emily PERKINS USA
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Koetsu KURACHI Japan
2 Savannah MILLER USA
3 Nozomi KUMAMOTO Japan
4 Yurina NAKAZAWA Japan
5 Mana SAITO Japan
6 Adaline BEBO USA
7 Emi TANIKAWA Japan
8 Yuka OSUGI Japan
9 Matthew JOHNSON Canada
10 Nicole JOHNSON Canada
 
  PRELIMINARY  
11 Jameson KENERLY USA
12 Kiera WEST Canada
13 Domenica IOCCO USA
14 Mathias Langseth ELIASSEN Norway
15 Alyssa LARADE Canada
16 Kurtis HUBBELL USA
17 Kristina TERWILLIGER USA
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 Keisuke KOMADA Japan
2 Jennifer MARCUS USA
3 Kazuhiro OGAMI Japan
4 Miku HIRAI Japan
5 Tomomi KATO Japan
6 Miumi FUKAYA Japan
7 Richie TERWILLIGER USA
8 Danelle MOCKNOWED Canada
9 Emily M COOPER USA
10 Yukari WATANABE Japan

 

3Baton

B Junior
Place FINAL  
1 Sarah DOHERTY Canada
2 Emallie MORIN-BARICH Canada
3 Yonatan ORLOV Canada
4 Amina EGAG Canada
5 Danielle SKINNER Canada
6 Grace STURMAN England
NS Jessie JONES Canada
 
B Senior
Place FINAL  
1 Lindsey MCINNES. Canada
2 Geneviève CORMIER Canada
3 Sara SABESKI Canada
4 Teija ROM-COLTHOFF Canada
5 Amber MACDONALD Canada
6 Georgia BLOOM England
7 Trinity STARR Canada
8 Moïra ARDUINI Switzerland
 
B Adult
Place FINAL  
1 Sandra DOYLE Ireland
2 Nicole MANCINI Canada
3 Lauren STEARMAN England
4 Cassandra FRANK Canada
5 Joyce VAN DER LOCHT The Netherlands
A Junior
Place FINAL  
1 Amelia DIPAOLA USA
2 Cassidy DOHERTY Canada
3 Jasmine RUNGE Canada
4 Mackenzie ROSS Canada
5 Brianna MIDDLETON Canada
6 Jenna FRIEDMAN USA
7 Alicia TAYLORSON-WEGER Canada
8 Julia BOSS USA
9 Alexandra SPENIK USA
10 Tatyana HAMPTON USA
 
  PRELIMINARY  
11 Emily PERKINS USA
12 Kelsey BUETTNER Canada
 
A Senior
Place FINAL  
1 Curt BURROWS USA
2 Julee STEWART Canada
3 Jameson KENERLY USA
4 Chantal SUTTON Canada
5 Ashley BISHOP USA
6 Anika BOUCHER Canada
7 Nicole JOHNSON Canada
8 Melissa VALENTOVIC USA
9 Alyssa LARADE Canada
10 Myranda HINKSON USA
 
  PRELIMINARY  
11 Emily MCCRONE USA
12 Léa GUISOLAN Switzerland
13 Tianna TEDFORD Canada
 
A Adult
Place FINAL  
1 Lindsey FINKEL USA
2 Kasey BRETHERICK Canada
Elite Junior
Place FINAL  
1 Kokoro KUSAKABE Japan
2 Asami SAKAGUCHI Japan
3 Ichika SUGIYAMA Japan
4 Ayaka TESHIMA Japan
5 Shiori UENO Japan
6 Kimberly LEWIS USA
7 Julia ARCIOLA USA
8 Simone ESTERS USA
9 Morgan WINKLER USA
10 Siena KAHLER USA
 
  PRELIMINARY  
NS Shimon MATSUO Japan
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Savannah MILLER USA
2 Kizasu ISHIKAWA Japan
3 Mana SAITO Japan
4 Atsuko HAMAMOTO Japan
5 Kurtis HUBBELL USA
6 Misaki NAKAYAMA Japan
7 Domenica IOCCO USA
8 Taelyr PATTON Canada
9 Kristina TERWILLIGER USA
10 Kohki TAMICHI Japan
 
  PRELIMINARY  
11 Manami SAITO Japan
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 Jennifer MARCUS USA
2 Miku HIRAI Japan
3 Tomomi KATO Japan
4 Miumi FUKAYA Japan
5 Yukari WATANABE Japan
6 Saki YAMADA Japan
7 Mizuki HOSHINO Japan
8 Richie TERWILLIGER USA
9 Cory ARCHER Canada
10 Emily M COOPER USA

 

Artistic Twirl

B Junior
Place FINAL  
1 Danielle SKINNER Canada
2 Morgan DIXON Canada
3 Sarah WEIR Canada
4 Lisa STRID Sweden
5 Francesca DEJARIO Canada
6 Serena CARNALI Italy
7 Kiara BOTKIN Canada
8 Lina MAJCEN Slovenia
9 Lily GIBBES Canada
10 Tara BYRNE Ireland
 
  SEMI-FINAL  
11 Julie MACCES France
12 Grace STURMAN England
13 Lucija POLANČEC Slovenia
14 Grace MCDONALD Australia
15 Raphaël DURON France
 
  PRELIMINARY  
16 Hanna PERSSON Sweden
17 Renae EDMUNDS Australia
18 Luana BEAUCHAMPS France
19 Auriane AUBRY Switzerland
20 Erika REILLY Ireland
21 Sonia MACCES France
22 Chantelle WALKER Australia
23 Laurie DORVILLE France
24 Aoife TYNAN Ireland
25 Marissa DE VALCK The Netherlands
26 Célia TIRVAUDEY Switzerland
27 Nahémy CERIAC France
28 Georgia GAFFNEY Ireland
29 Aideen MCCANN Ireland
 
B Senior
Place FINAL  
1 Natalie SEGUIN Canada
2 Samantha O'REILLY Canada
3 Anika BOUCHER Canada
4 Nicole NAGLIE Canada
5 Shana Jade HOLT England
6 Jessica POSOSKI Canada
7 Nikisah HENDRICKSON-ALEXANDER Canada
8 Georgia BLOOM England
9 Amber STEWART England
10 Ellen VINCE England
 
  PRELIMINARY  
11 Rebecca HOWAT Scotland
 
B Adult
Place FINAL  
1 Cassandra FRANK Canada
2 Lauren STEARMAN. England
3 Marine BAUMER Switzerland
4 Kristina ILIĆ Slovenia
5 Erika GALLANT Canada
6 Audrey LEFRERE France
7 Jennifer PARISIAN Canada
8 Joyce VAN DER LOCHT The Netherlands
9 Marjolein MUSKITA The Netherlands
10 Kendra MACPHEE Canada
 
  PRELIMINARY  
11 Kim JACOBS The Netherlands
A Junior
Place FINAL  
1 Amanda TRUJILLO USA
2 Ally DUDA USA
3 Katiana WELSHEIMER USA
4 Sophia BARDEN USA
5 Amina EGAG Canada
6 Maëva ROY France
7 Cassidy DOHERTY Canada
8 Sophie LIGHTHEART Canada
9 Mackenzie ROSS Canada
10 Brianna MIDDLETON Canada
 
  SEMI-FINAL  
11 Perrine ARTHUR France
12 Hannah MCCABE USA
13 Alicia TAYLORSON-WEGER Canada
14 Célia DULUC France
15 Noémie BENSADOUN-GAILLARD France
 
  PRELIMINARY  
16 Tiffany PORTELA Switzerland
17 Katia CAMPANTE France
18 Neca KENDA Slovenia
19 Sara PERSSON Sweden
20 Urška ŠTEBE Slovenia
21 Arianna BRAMATI Italy
22 Courtney SUH USA
23 Stephanie DE THEIJE The Netherlands
24 Karen HOWAT Scotland
 
A Senior
Place FINAL  
1 Julee STEWART Canada
2 Alyssa LARADE Canada
3 Sabrina SMITH USA
4 Julia NEWTON Canada
5 Manon BOUCHEMAL France
6 Teija ROM-COLTHOFF Canada
7 Kendra RICH Canada
8 Jennifer BENEVENTANO USA
9 Brianne TURNBULL USA
10 Kyler JUMP USA
 
  PRELIMINARY  
11 Taelyr PATTON Canada
12 Amelia MUGAVERO USA
13 Jessica CUVIELLO Switzerland
14 Maéva BUTLINGAIRE France
15 Sandra VAN DE VEN The Netherlands
16 Aurélie AUBRY Switzerland
 
A Adult
Place FINAL  
1 Lindsey FINKEL USA
2 Marjorie BONDAREWICZ France
3 Sandra DOYLE Ireland
4 Marine ESTEVEZ Switzerland
5 Amanda CUERVO USA
6 Anastassia TSALOUKAS Australia
7 Cory ARCHER Canada
8 Nicole MANCINI Canada
9 Jessica MASSIE USA
10 Emily M COOPER USA
 
  PRELIMINARY  
11 Emery HARRISTON USA
Elite Junior
Place FINAL  
1 Miyu TANIKAWA Japan
2 Manami OSHIMA Japan
3 Ai HIROSE Japan
4 Keragan OGDEN USA
5 Maïlys CAMUS France
6 Akari IWAMOTO Japan
7 Yuuka FUJITA Japan
8 Risa WATANABE Japan
9 Noam GOMES France
10 Trina CATTERSON USA
 
  PRELIMINARY  
11 Justine ARTHUR France
12 Lorine POUCOCHINHO France
13 Lisy GEFFRE France
14 Noémie DREAU France
15 Bailey DRAPER USA
16 Brianna BOLINGER USA
17 Madison EIS USA
18 Josi TRELEAVEN Canada
19 Jasmine RUNGE Canada
20 Emily PERKINS USA
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Konatsu INAKUMA Japan
2 Mayu NISHIMURA Japan
3 Savannah MILLER USA
4 Adaline BEBO USA
5 Ai FUJII Japan
6 Sayumi YAMAMOTO Japan
7 Natsumi TANAKA Japan
8 Sabrina PEAN France
9 Nicole JOHNSON Canada
10 Kiera WEST Canada
 
  PRELIMINARY  
11 Jameson KENERLY USA
12 Matthew JOHNSON Canada
13 Alan BLIN France
14 Célia PASQUIN France
15 Mayu SUZUKI Japan
16 Chantal SUTTON Canada
17 Kristina TERWILLIGER USA
18 Pauline CHAMBERY France
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 Naomi NISHIGAKI Japan
2 Yuna SEKI Japan
3 Kanazu HANAI Japan
4 Miku HIRAI Japan
5 Erina KUSANAGI Japan
6 Jenny HANNAH USA
7 Virgile LABERTHE France
8 Kristine ANDERSON USA
9 Yurie ISHIHARA Japan
10 Danelle MOCKNOWED Canada

 

Artistic Pair

B Junior
Place FINAL  
1 DETIČEK/MLAKAR Slovenia
2 GIBBES/ROSS Canada
3 LIGHTHEART/WEIR Canada
4 LEACH/SKINNER Canada
5 PATTON/SCHULZ Canada
6 AUBRY/PORTELA Switzerland
7 EDMUNDS/POWDITCH Australia
8 FEDERCHUK/JOHNSON Canada
9 DULUC/SENTENAC France
10 BYRNE/MCCAN Ireland
 
  PRELIMINARY  
11 FEDERCHUK/JOHNSON  
12 PERSSON/STRID  
13 GEREMY/JABES  
14 REILLY/GAFFNEY  
 
B Senior
Place FINAL  
1 MARIETTE 1/JADAS 2 France
2 COTTET/COTTET Switzerland
3 ORLOV/SABESKI Canada
4 PERSAUD/PERSAUD Canada
5 BLOOM/STEWART England
6 BOUCHER/CORMIER Canada
7 STANGER/STARR Canada
8 GODNIČ/PIŠOT Slovenia
9 NICHOLSON/TOBIN Canada
10 ALLAIN/STEEVES Canada
 
B Adult
Place FINAL  
1 BACH/LEICK France
2 DWYER/GALLANT Canada
3 CRISPIN/FRANK Canada
4 HOLT/STEARMAN England
A Junior
Place FINAL  
1 WELSHEIMER/WELSHEIMER USA
2 DIPAOLA/MCVAY USA
3 LIGHTHEART/TRELEAVEN Canada
4 DOHERTY/DOHERTY Canada
5 LASHYN/LEAKOS Canada
6 TRUJILLO/WAGNER USA
7 GRABOWSKI/LEAKOS Canada
8 DONA'/SINIGALIA Italy
9 TAN/TYMCHYSHYN Canada
10 FLANAGAN/LAFURNO USA
11 STICKNEY/TRIVIGNO USA
 
  PRELIMINARY  
12 COOPER/WINSLOW USA
13 FRISON/SIMON PAZ Switzerland
 
A Senior
Place FINAL  
1 RUNGE/STEWART Canada
2 LARADE/PATTON Canada
3 ROSS/SUTTON Canada
4 TURNBULL/TURNBULL USA
5 POUCOCHINHO/POUCOCHINHO France
6 GABLE/HINKSON USA
7 BOSS/NORTHUP USA
8 MCINNES/PICKRELL Canada
9 LOAT/SMITH Canada
10 GRIFFITH/GRIFFITH USA
 
  PRELIMINARY  
11 DENISON/TSE USA
12 BEEHLER/PRESTIA-YOUNG USA
 
A Adult
Place FINAL  
1 BUH/PEČKAJ Slovenia
2 FINKEL/FINKEL USA
3 TRAVERSARI/ESTEVES Switzerland
4 BONDAREWICZ/BUTLINGAIRE France
5 COOPER/JARETT USA
6 MASSIE/MCCRONE USA
Elite Junior
Place FINAL  
1 KIHARA/KAI Japan
2 TAKAHARA/TAKAHARA Japan
3 IKEDA/IKEDA Japan
4 SAKAMOTO/SUETANI Japan
5 ETO/NISHIHARA Japan
6 ISHIBASHI/NAKAGAWA Japan
7 OGDEN/PERKINS USA
8 FRIEDMAN/SCHEPIS USA
9 BOLINGER/DENNIE USA
 
  PRELIMINARY  
NS GOMES/GEFFRE France
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 KURACHI/TAKAHARA Japan
2 OURA/TANIKAWA Japan
3 NAKAZAWA/HIRAKUI Japan
4 OGINO/OGAWA Japan
5 JOHNSON/JOHNSON Canada
6 CAMUS/BLIN France
7 OGUSHI/MASUDA Japan
8 BRAMATI/VENANZI Italy
9 EIS/JUMP USA
10 CHAMBERY/PASQUIN France
 
  PRELIMINARY   
11 SHINSHI/SEKITO Japan
12 BATTAGLIA/BENEVENTANO USA
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 KIDA/HIRAI Japan
2 MIZUKOSHI/MIZUKOSHI Japan
3 PEAN/SELLIER France
4 OBA/YOSHIDA Japan
5 LEMAIRE TOMASEK/LABERTHE France
6 SAKAMOTO/YONEOKA Japan
7 ANDERSON/BURROWS USA
8 TERWILLIGER/TERWILLIGER USA
 
  PRELIMINARY  
NS ARAMAKI/WANG USA

 

Team

B Team
Place FINAL  
1 Beethoven Medley Canada
2 Palladio Canada
3 St Jacques France
4 Fire and Light Unite Australia
5 Angel Baton Twirlers England
6 Secrets Canada
 
  PRELIMINARY  
7 Frozen Ireland
A Team
Place FINAL  
1 Synergy USA
2 Revolution USA
3 Camaros Paint It Black Canada
4 At Midnight Canada
5 GENEVE Switzerland
6 LAUSANNE Switzerland
 
  PRELIMINARY  
7 Sparklers USA
8 Team Essonne France
9 Team Toba Canada
10 Yvelines 78 France
Elite Team
Place FINAL  
1 Ritsumeikan Baton Team Japan
2 PL GAKUEN Baton Team Japan
3 Baton Team SHIN Japan
4 Intrepide USA
5 The Matrix Canada
6 Wissembourg France
 
  PRELIMINARY  
7 So. Florida Dynamics USA
8 Rouge Canada
9 Magic USA

 

Artistic Group

B Artistic Group
Place FINAL  
1 Mirror Canada
2 Viva La Vida Canada
3 Team Toba - Phantom Canada
4 Guadeloupe France
5 Thriller Ireland
A Artistic Group
Place FINAL  
1 Hide-A-Way Canada
2 Camaros Heartline Canada
3 So. Florida Dynamics USA
4 Work it Out Canada
5 Clarkettes USA
6 Sparklers USA
Elite Artistic Group
Place FINAL  
1 Midi-Pyrénées France
2 Dynamics USA

 

AttachmentSize
PDF icon 01_Tabulation IC Jr_Solo_B_2.pdf81.9 KB
PDF icon 02_Tabulation IC Sr_Solo_B_1.pdf20.38 KB
PDF icon 03_Tabulation IC Adult_Solo_B_1.pdf22.76 KB
PDF icon 04_Tabulation IC Jr_Solo_A_2.pdf54.79 KB
PDF icon 05_Tabulation IC Sr_Solo_A_2.pdf51.02 KB
PDF icon 06_Tabulation IC Adult_Solo_A_1.pdf29.97 KB
PDF icon 07_Tabulation IC Jr_Solo_Elite_0.pdf32.24 KB
PDF icon 08_Tabulation IC Sr_Solo_Elite_1.pdf19.95 KB
PDF icon 09_Tabulation IC Adult_Solo_Elite_1.pdf23.44 KB
PDF icon 10_Tabulation IC Jr_2-Baton_B_1.pdf56.5 KB
PDF icon 11_Tabulation IC Sr_2-Baton_B_1.pdf114.6 KB
PDF icon 12_Tabulation IC Adult_2-Baton_B_1.pdf21.58 KB
PDF icon 13_Tabulation IC Jr_2-Baton_A_1.pdf20.48 KB
PDF icon 14_Tabulation IC Sr_2-Baton_A_1.pdf32.04 KB
PDF icon 15_Tabulation IC Adult_2-Baton_A_0.pdf20 KB
PDF icon 16_Tabulation IC Jr_2-Baton_Elite_1.pdf23.34 KB
PDF icon 17_Tabulation IC Sr_2-Baton_Elite_1.pdf20.26 KB
PDF icon 18_Tabulation IC Adult_2-Baton_Elite_1.pdf30.66 KB
PDF icon 19_Tabulation IC Jr_3-Baton_B_1.pdf31.35 KB
PDF icon 20_Tabulation IC Sr_3-Baton_B_1.pdf30.52 KB
PDF icon 21_Tabulation IC Adult_3-Baton_B_1.pdf28.51 KB
PDF icon 22_Tabulation IC Jr_3-Baton_A_1.pdf31.2 KB
PDF icon 23_Tabulation IC Sr_3-Baton_A_2.pdf33.43 KB
PDF icon 24_Tabulation IC Adult_3-Baton_A_1.pdf26.79 KB
PDF icon 25_Tabulation IC Jr_3-Baton_Elite_0.pdf22.96 KB
PDF icon 26_Tabulation IC Sr_3-Baton_Elite_1.pdf33.03 KB
PDF icon 27_Tabulation IC Adult_3-Baton_Elite_0.pdf30.45 KB
PDF icon 28_Tabulation IC Jr_Artistic_Twirl_B_2.pdf71.62 KB
PDF icon 29_Tabulation IC Sr_Artistic_Twirl_B_1.pdf22.81 KB
PDF icon 30_Tabulation IC Adult_Artistic_Twirl_B_1.pdf55.32 KB
PDF icon 31_Tabulation IC Jr_Artistic_Twirl_A_2.pdf44.88 KB
PDF icon 32_Tabulation IC Sr_Artistic_Twirl_A_1.pdf34.69 KB
PDF icon 33_Tabulation IC Adult_Artistic_Twirl_A_1.pdf33.3 KB
PDF icon 34_Tabulation IC Jr_Artistic_Twirl_Elite_1.pdf28.96 KB
PDF icon 35_Tabulation IC Sr_Artistic_Twirl_Elite_1.pdf24.68 KB
PDF icon 36_Tabulation IC Adult_Artistic_Twirl_Elite_1.pdf30.83 KB
PDF icon 37_Tabulation IC Jr_Artistic_Pairs_B_1.pdf30.52 KB
PDF icon 38_Tabulation IC Sr_Artistic_Pairs_B_1.pdf52.3 KB
PDF icon 39_Tabulation IC Adult_Artistic_Pairs_B_1.pdf19.92 KB
PDF icon 40_Tabulation IC Jr_Artistic_Pairs_A_1.pdf31.25 KB
PDF icon 41_Tabulation IC Sr_Artistic_Pairs_A_1.pdf30.14 KB
PDF icon 42_Tabulation IC Adult_Artistic_Pairs_A_0.pdf32.54 KB
PDF icon 43_Tabulation IC Jr_Artistic_Pairs_Elite_0.pdf22.16 KB
PDF icon 44_Tabulation IC Sr_Artistic_Pairs_Elite_1.pdf19.23 KB
PDF icon 45_Tabulation IC Adult_Artistic_Pairs_Elite_1.pdf29.6 KB
PDF icon 46_Tabulation_IC_Team B_1.pdf21.15 KB
PDF icon 47_Tabulation_IC_Team A_1.pdf66.71 KB
PDF icon 48_Tabulation_IC_Team Elite_1.pdf30.81 KB
PDF icon 49_Tabulation_IC_Group B_1.pdf20.18 KB
PDF icon 50_Tabulation_IC_Group A_1.pdf28.13 KB
PDF icon 51_Tabulation_IC_Group Elite_1.pdf26.54 KB

2019 International Cup - Limoges, France

Complete results of all events from the 2017 WBTF International Cup competition, held in Poreč, Croatia.

Round by round results for each division are attached at the bottom of this page.

 

Women's Solo

B 12-14
Place FINAL  
1 Jenaya WAGNER CAN
2 Thea MUSATTI CHE
3 Aimee GEORGESON SCO
4 Manon LOISEAU FRA
5 Paige EPP CAN
6 Amelia SEPKE CAN
7 Alice CANTON ITA
8 Sarah HAYDEN IRL
9 Giulia MINARDI ITA
10 Rebeka DEVETAK SVN
 
  SEMI-FINAL  
11 Mia KRUGER IRL
12 Laura BEUTLER CHE
13 Radka ŠINDELÁŘOVÁ CZE
14 Cécile PICHON FRA
15 Olivia DOBSON SCO
 
  PRELIMINARY  
16 Eva IRIE FRA
17 Eliza LETCH ENG
18 Naira ARIAS ESP
19 Gloria PETJE SVN
20 Queralt VALENTÍ ESP
21 Jessica JACKMAN ENG
22 Lea HÜLSMANN DEU
23 Maja LONČARIČ SVN
24 Neve BRYDON SCO
25 Tess MOELANDS NLD
26 Marta ALFONSI ITA
27 Britt SMULDERS NLD
28 Ophélie BRANDT CHE
29 Grace ENDERSBY ENG
30 Chloe STAES NLD
31 Angel GORMAN IRL
32 Alexandra VANĚČKOVÁ CZE
33 Veronika VELTRUSKÁ CZE
34 Anna GORDEEVA RUS
35 Taisiia TREMBANCHUK RUS
NS Laura DE LA FUENTE
Syeda Pakeeza  FATIMA
Syeda Rubab  FATIMA
ESP
PAK
PAK
 
B 15-17
Place FINAL  
1 Julie SOARES FRA
2 Marianna PINNA ITA
3 Emily LEWALL CAN
4 Carolina ANTONIOLI ITA
5 Ruby QUINN SCO
6 Amelia HORNUNG CAN
7 Martina ZONCA ITA
8 Valentina MASSIMINO ITA
9 Ana LEDINEK LOZEJ SVN
10 Andrea ŠALOV HRV
 
  SEMI-FINAL  
11 Ingvild Helen Røli HOPE NOR
12 Kayley WHITE CAN
13 Amy HORTON CAN
14 Iza RITONJA SVN
15 Veronika ŠINDELÁŘOVÁ CZE
16 Pauline HIEF DEU
17 Georgie CURRIE SCO
18 Diana MARZIN DEU
19 Alícia ÁLVAREZ ESP
20 Tiegan POYNTER ENG
 
  PRELIMINARY  
21 Anna Nødseth BRINGEDAL NOR
22 Tinkara ŠEGA SVN
23 Fiona MIRANNE FRA
24 Annabella MARJANOVIĆ HRV
25 Kelly LAMOUCHE FRA
26 Mojca PLETERŠEK SVN
27 Mariona UGART ESP
28 Jana DRAHNÁ CZE
29 Halle THOMSON SCO
30 Veronika BURDOVÁ CZE
31 Gaia OCCELLI ITA
32 Camille CHAMYK FRA
33 Hannah LYWOOD CAN
34 Holly WILMORE AUS
35 Chloé LAMIOT FRA
36 María JACINTO ESP
37 Devin GLEESON CAN
38 Mackenzie SPICE ENG
39 Amy BRYDON SCO
40 Valerie ULBRICHOVÁ CZE
41 Alannagh MURPHY IRL
42 Solveig LUNDANES NOR
43 Megan JOHNSTON IRL
44 Camille CARLIER FRA
45 Melani CIRKVENČIĆ HRV
46 Lauren REILLY IRL
47 Madleen BIELIG DEU
48 Emma CALLAGHAN IRL
49 Jennifer MARKVART DEU
50 Anna Larissa NEIGE DEU
51 Kaja RAJTER SVN
52 Charissa ROOVERS NLD
53 Chloe BOSWELL ENG
54 Orlaith HANNIGAN IRL
55 Giada RIGON ITA
56 Chloe PELLE AUS
57 Milly MCCARTHY ENG
58 Alesha GLYNN ENG
59 Fiona ROMANO CHE
60 Amber DONKERS NLD
61 Madelon THEUNISSE NLD
62 Arina HAAS DEU
63 Olga CHERNOBROVINA RUS
64 Sára ŠMÍDOVÁ CZE
65 Molly-Anne ALLEN ENG
66 Joëlle WILLEMSE NLD
NS Špela KOVAČIČ SVN
 
B Senior
Place FINAL  
1 Chloe HAYDEN IRL
2 Léa OUARET FRA
3 Shantelle EASTON SCO
4 Lisa LEIKANGER NOR
5 Milla Jian HAUGEN NOR
6 Sergeja PAUMAN SVN
7 Manon GIRARDIN FRA
8 Cyrielle GRAIGNON FRA
9 Crystal CLAY ENG
10 Audrey JACQUENET FRA
 
  SEMI-FINAL  
11 Evi BEIRNAERT NLD
12 Anaïs BRUNET FRA
13 Francesca CARNEVALE ITA
14 Farah HEURLIE FRA
15 Hanna PERSSON SWE
16 Denisa SKOHOUTILOVÁ CZE
17 Alessia Bianca LEONE ITA
18 Klara CRNKOVIĆ HRV
19 Paige JOHNSON CAN
20 Bo DE LEEUW NLD
 
  PRELIMINARY  
21 Jay MARCHAL NLD
22 Sanne LAURIJSSEN NLD
23 Madison MCKNIGHT CAN
24 Shalliënne PROVENCE NLD
25 Emma ROBERTSON SCO
26 Ashleigh HAMILTON SCO
27 Laurène COTTET CHE
28 Serena LAGRASSA ITA
29 Cassandra YOUNG CAN
30 Claire FITZGERALD IRL
31 Natasha CRUISE IRL
32 Tinkara KRANJEC SVN
33 Chantelle WALKER AUS
34 Ellie-Mae MITCHELL ENG
35 Siria CARITO ITA
36 Christina VARGA CAN
37 Alice TRETT ENG
38 Petra RICCARDI ITA
39 Megan CAMERON SCO
40 Faye OGLE ENG
41 Brittany COLEY ENG
42 Vita TROBEC SVN
43 Kayleigh GIFFORD IRL
44 Eirin Byberg FOSSE NOR
45 Kennedy LATTA CAN
46 Mila CROOK ENG
47 Nina DUELLMANN DEU
48 Teisha ANDERSON AUS
49 Ellie NOLAN IRL
50 Celina VAN OORSCHOT NLD
51 Leanne PLEWES CAN
52 Kseniia MACHEKHINA RUS
53 Alissa HARTSCHEN CHE
54 Chloe ROSS AUS
NS Azam RABIA PAK
 
B Adult
Place FINAL  
1 Veronika KADLECOVÁ CZE
2 Nathalie GOELLNER DEU
3 Sarah BACH FRA
4 Fany DEVLIEGER FRA
5 Moira ARDUINI CHE
6 Aurélie AUBRY CHE
7 Clémence GAILLARD FRA
8 Emeline LEFRANC FRA
9 Fanny LEGRAND FRA
10 Katie JACKSON ENG
 
  SEMI-FINAL  
11 Melissa BOWLING ENG
12 Deveny WIEGERAAD NLD
13 Romy VEENSTRA NLD
14 Isabelle KOZERA CAN
15 Amy-Lynn HUNTING NLD
 
  PRELIMINARY  
16 Floriane MAGUET FRA
17 Georgia BLOOM ENG
18 Louise BORG SWE
19 Beatrice EJDEMYR SWE
20 Rebecca HOWAT SCO
21 Jane NG IRL
22 Selena BOUTILIER CAN
23 Megan BURNETT ENG
24 Andrea ŠTOLOVÁ CZE
25 Clare GUY ENG
26 Lucija LJUBIČIĆ HRV
27 Laura YARWOOD SCO
A 12-14
Place FINAL  
1 Nikita NOBERT CAN
2 Elsie POST CAN
3 Kylee SALTSMAN USA
4 Sara FACCHETTI ITA
5 Madison EBY USA
6 Candice DREAU FRA
7 Asia IACOBONE ITA
8 Marissa BIELENY CAN
9 Arianna BACCHELLA ITA
10 Célia BOUR FRA
 
  PRELIMINARY  
11 Júlia PARRA ESP
12 María CAMPANALS ESP
13 Edith SOLER
Viktorie ŠITLEROVÁ
ESP
CZE
15 Alyssa BAGHLOUL FRA
16 Katerina SIUGIIAINEN RUS
17 Laura BARELLI CHE
18 Ava SKOLRUD USA
19 Alexia GRAND CHE
 
A 15-17
Place FINAL  
1 Eva BERANOVÁ CZE
2 Caitlyn DIGNARD CAN
3 Anna MEREDITH USA
4 Marina LICINI CHE
5 Fanny BINDLER FRA
6 Mariagrazia FEROLDI ITA
7 Alyssia BOUECHE FRA
8 Abigail VECCIA USA
9 Sofie FOSSE-IVERSEN NOR
10 Lou-Ann CESAIRE FRA
 
  SEMI-FINAL  
11 Brooke MAURO CAN
12 Morgan DIXON CAN
13 Margrete Bakke KRISTENSEN NOR
14 Arianna CONTI ITA
15 Patrícia MÓRAS ESP
 
  PRELIMINARY  
16 Alyssa HENDRY CAN
17 Greta CONTADINI ITA
18 Miriam VILLAN ITA
19 Ilènia SÁNCHEZ ESP
20 Katie LIMB USA
21 Ally GROOMS USA
22 Simona MEINI ITA
23 Autumn BARFIELD USA
24 Giorgia MUSCA ITA
25 Aimee SWEENEY IRL
26 Iris WISSE NLD
27 Hannah OUNSWORTH CAN
28 Anna TRNKOVÁ CZE
29 Giulia TATTI CHE
30 Jessica VARGA CAN
31 Trinity VILLIN FRA
32 Alba MARTÍNEZ ESP
33 Maena TAVERNIER FRA
34 Jana SCHNABEL DEU
35 Nika MASK SVN
36 Nina FILLIGER CHE
37 Leah MCVIE ENG
38 Hanne SARKODEE-ADOO NOR
39 Aisha HALFORD ENG
 
A Senior
Place FINAL  
1 Jessica JORDAN USA
2 Amalie Skeide SANDVIK NOR
3 Jazee GRIFFITH USA
4 Carolyn TRIVIGNO USA
5 Kaitlyn MC GREGOR USAA
6 Mikayla FEDERCHUK CAN
7 Jennifer STICKNEY USA
8 Darielle LAFURNO USA
9 Nienke BERNHARD NLD
10 Nora Bakke KRISTENSEN NOR
 
  SEMI-FINAL  
11 Laura TYMCHYSHYN CAN
12 Núria ET TIBARI ESP
13 Charline SUDRAT FRA
14 Megan STEWART SCO
15 Carolann MCDONALD IRL
16 Malaurie DUCROT FRA
17 Alexandra GANEA ITA
18 Emily MATHEWSON CAN
19 Kendall PATTON CAN
20 Nuša DETIČEK SVN
 
  PRELIMINARY  
21 Madison REYNOLDS CAN
22 Jessica HOWARD IRL
23 Elisa MOCCI ITA
24 Iben Nørkov BAKMARK NOR
25 Pauline MOULINIER FRA
26 Yaël GUASCH CAZALLA CHE
27 Elena RIVADOSSI ITA
28 Federica SANTIN ITA
29 Ophélie SOLDERA FRA
30 Sydney JOHNSON CAN
31 Syria CATTANEO ITA
32 Mélyna MORAIS-OLÍMPIO FRA
33 Roberta ARSI' ITA
34 Lucija POLANČEC SVN
35 Chloe STEVENS SCO
36 Amandine BOUR FRA
37 Shauna STEPHENSON ENG
38 Noemí PELL ESP
39 Daphne LANCEL NLD
40 Urša HORVAT SVN
41 Sophie JACKSON ENG
42 Kelsey ROMBOUTS NLD
NS Daniela KOPŘIVOVÁ CZE
 
A Adult
Place FINAL  
1 Anaelle LE ROUX FRA
2 Bridget SULTZER USA
3 Maeva BUTLINGAIRE FRA
4 Emilie LAURANCE FRA
5 Manon BOUCHEMAL FRA
6 Ashley BISHOP USA
7 Clémentine MAJUREL FRA
8 Patrizia BOTTE ITA
9 Cynthia BACH FRA
10 Alessia ALFANO ITA
 
  SEMI-FINAL  
11 Wendy ROODENBURG NLD
12 Jennifer ATKINSON CAN
13 Julia NAVARRO USA
14 Zoe DAVIDSON SCO
15 Alexa WADDELL CAN
 
  PRELIMINARY  
16 Stephanie DE THEIJE NLD
17 Cheyenne GRIFFITH USA
18 Alessia LUCA ITA
19 Anastassia TSALOUKAS AUS
20 Sara MONELLI ITA
21 Krystal MILLER USA
22 Maxine BROWN ENG
23 Alyssa CRISPIN CAN
Elite divisions were held as part of the 2019 IBTF Grand Prix. Please refer to their website for results.

 

Men's Solo

B Junior
Place FINAL  
1 Samuel BRETON-YOUNG IRL
2 Hugo LOGIE FRA
3 Jake MURRAY SCO
4 Sébastien DALEAU FRA
5 Albert JAMÁS ESP
6 Martin KOTOUČ CZE
7 Valentin DOMINIAK FRA
8 Angelo GAMMIERI ITA
9 Leon HEINE DEU
10 Alexandre ELSENSOHN FRA
 
  PRELIMINARY  
11 Janero LUCHIES NLD
12 Michail GUREV RUS
 
B Senior
Place FINAL  
1 Kylian HAUTCHAMP FRA
2 Jonathan MIRABEL FRA
3 Tom SUEUR FRA
4 Charley BRAVO FRA
A Junior
Place FINAL  
1 Alexis CRAVAREZZA FRA
2 Quentin MAHO FRA
3 Arthur SUDRAT FRA
4 Valentin SIEFERT TRICHI FRA
5 Simone RUSSO ITA
6 Emmanuel DORMOIS FRA
7 Noé RICHE FRA
 
A Senior
Place FINAL  
1 Laurent DALEAU FRA
2 Keane MAHER IRL
3 Alban HOARAU FRA
4 James KOEHLER USA
5 Bixente DEVLIEGER FRA
6 Dylan THERON FRA
7 Benjamin ILIČIĆ HRV
8 Austin ARELLANES USA
9 Austin PETERSON USA
10 Romain PALISSON FRA
 
  PRELIMINARY  
11 Pietro GIUFFRIDA ITA
Elite divisions were held as part of the 2019 IBTF Grand Prix. Please refer to their website for results.

 

Women's 2Baton

B 12-14
Place FINAL  
1 Jenaya WAGNER CAN
2 Elise MILLER CAN
3 Aimee GEORGESON SCO
4 Agathe BRUCKER FRA
5 Malene Skogtrø OLSEN NOR
6 Mélissande OLIVIER-LATAPIE FRA
7 Olivia DOBSON SCO
8 Kensey EPP CAN
9 Jaime GLOVER SCO
10 Saoirse LEE IRL
 
  SEMI-FINAL  
11 Martina CAPELLUPO ITA
12 Anais POLCRATZKY FRA
13 Alexandra VANĚČKOVÁ CZE
14 Aimee MURPHY IRL
15 Kayleigh MOOREHOUSE IRL
 
  PRELIMINARY  
16 Grace ENDERSBY ENG
17 Bethany GLYNN ENG
18 Scarlette BURTON ENG
19 Chloe STAES NLD
20 Joanne GRAND CHE
21 Alice CANTON ITA
22 Isabel DANESE ITA
23 Ambre LECOULTRE CHE
24 Gloria PETJE SVN
 
B 15-17
Place FINAL  
1 Ruby QUINN SCO
2 Shaye YAWYLAK CAN
3 Anna WIEDEMANN CAN
4 Lena MASNY FRA
5 Bridget MALONEY CAN
6 Greta KNEBEL DEU
7 Amelia HORNUNG CAN
8 Kaja RAJTER SVN
9 Amy HORTON CAN
10 Carolina ANTONIOLI ITA
 
  SEMI-FINAL  
11 Janee EMMS AUS
12 Amy BRYDON SCO
13 Ingvild Helen Røli HOPE NOR
14 Tahlia DUNNE AUS
15 Aimee SWEENEY IRL
16 Live Vigestad VALDERHAUG NOR
17 Trinity VILLIN FRA
18 Valentina SATURNI ITA
19 Mojca PLETERŠEK SVN
20 Elisa ARSI' ITA
 
  PRELIMINARY  
21 Aisha HALFORD ENG
22 Julie SOARES FRA
23 Martina FERRARI ITA
24 Alesha GLYNN ENG
25 Cyntha TEN BARGE NLD
26 Maria ALFONSI ITA
27 Anna Lucia TARRAUD FRA
28 Charissa ROOVERS NLD
29 Léa ADENOT FRA
30 Alannagh MURPHY IRL
31 Hana PIŠEK SVN
32 Halle THOMSON SCO
33 Emma BUTLINGAIRE FRA
34 Georgie CURRIE SCO
35 Milly MCCARTHY ENG
36 Emma FITZACHARY IRL
37 Chloe PELLE AUS
38 Sára ŠMÍDOVÁ CZE
39 Amber MAVING ENG
40 Mackenzie SPICE ENG
41 Mya WHITWELL CAN
42 Jetske BASTIAANSEN NLD
43 Summer IRONS AUS
44 Lisa COSTAMAGNA ITA
45 Emma CALLAGHAN IRL
46 Poppy SADDINGTON ENG
47 Macey KAMMHOLZ AUS
48 Megan JOHNSTON IRL
49 Shannon COYNE IRL
50 Olivia WING AUS
51 Ivana GREPLOVÁ CZE
 
B Senior
Place FINAL  
1 Sarah CIMINO CAN
2 Laura TYMCHYSHYN CAN
3 Lisa LEIKANGER NOR
4 Sara PERSSON SWE
5 Hanna PERSSON SWE
6 Madison REYNOLDS CAN
7 Hannah BARRETT ENG
8 Charline SUDRAT FRA
9 Crystal CLAY ENG
10 Paola SECCAMANI ITA
 
  SEMI-FINAL  
11 Shauna STEPHENSON ENG
12 Elisa MOCCI ITA
13 Paige JOHNSON CAN
14 Chloé SCHNEIDER FRA
15 Maša TROBIŠ SVN
16 Kyra VAN IERSEL NLD
17 Pauline DESCHAMPS FRA
18 Christina VARGA CAN
19 Madison MCKNIGHT CAN
20 Clara BERTRAND FRA
 
  PRELIMINARY  
21 Nikola KUTILOVÁ CZE
22 Ellie NOLAN IRL
23 Caitlin BIRCHAM ENG
24 Sanna WIIK SWE
25 Cyrielle GRAIGNON FRA
26 Victoria SALISBURY ENG
27 Emma ROBERTSON SCO
28 Megan CAMERON SCO
29 Bo DE LEEUW NLD
30 Sergeja PAUMAN SVN
31 Ashleigh HAMILTON SCO
32 Sara VALSESIA ITA
33 Jasmin SEHL AUS
34 Sofia CIANCI ITA
35 Alice TRETT ENG
36 Alice PETERSSON SWE
37 Siria CARITO ITA
38 Sarah AASEN NOR
39 Evi BEIRNAERT NLD
40 Bianca VAN DER VORST NLD
41 Letitia WALKER AUS
42 Kayleigh GIFFORD IRL
43 Lieke VAN DER VEEKEN NLD
44 Teisha ANDERSON AUS
45 Amandine BOUR FRA
46 Michelle PUTS NLD
NS Shantelle EASTON SCO
 
B Adult
Place FINAL  
1 Veronika KADLECOVÁ CZE
2 Manon BOUCHEMAL FRA
3 Cynthia BACH FRA
4 Léa GUISOLAN CHE
5 Katie JACKSON ENG
6 Melissa BOWLING ENG
7 Alexa WADDELL
Selena BOUTILIER
CAN
CAN
9 Chiara ARSI' ITA
10 Marjorie BONDAREWICZ FRA
 
  SEMI-FINAL  
11 Casey HAMILL ENG
12 Zoe DAVIDSON SCO
13 Pauline PATAY FRA
14 Georgia BLOOM ENG
15 Erica GREBNER SWE
16 Jane NG IRL
 
  PRELIMINARY  
17 Audrey LEFRERE FRA
18 Romy VEENSTRA NLD
19 Ellen VINCE ENG
20 Aida ENGVALL SWE
21 Linnea WEDIN SWE
22 Victoria NOWACKI AUS
23 Rebecca HOWAT SCO
24 Fanny LEGRAND FRA
25 Deveny WIEGERAAD NLD
26 Laura YARWOOD SCO
27 Isabelle KOZERA CAN
28 Sara MONELLI ITA
A 12-14
Place FINAL  
1 Jaida JOBE USA
2 Marissa BIELENY CAN
3 Paige EPP CAN
4 Elsie POST CAN
5 Silvia TOSTI ITA
6 Candice DREAU FRA
7 Julia SAWIN USA
8 Lisa NIKOLIC FRA
9 Maili HAUSMANN FRA
10 Adason LAMBERT USA
 
A 15-17
Place FINAL  
1 Mikayla SCHULLER USA
2 Ally GROOMS USA
3 Luisa WEISS DEU
4 Morgan DIXON CAN
5 Brooke MAURO CAN
6 Maggie CHRUDIMSKY USA
7 Maia MACLENNAN SCO
8 Marina LICINI CHE
9 Jordan MCINTIRE USA
10 Abigail VECCIA USA
 
  SEMI-FINAL  
11 Katie LIMB USA
12 Hannah OUNSWORTH CAN
13 Jessica VARGA CAN
14 Alessia SEVERGNINI ITA
15 Irene MEZZASALMA ITA
 
  PRELIMINARY  
16 Emily LEWALL CAN
17 Altea RIGON ITA
18 Louane FAOU FRA
19 Marianna PINNA ITA
20 Iris WISSE NLD
21 Iselin Blomvik FIVELSTAD NOR
22 Lina Bøe STORLYKKEN NOR
23 Sarah MENDES FRA
24 Miyah KAILEY CAN
25 Shania KUHN FRA
 
A Senior
Place FINAL  
1 Amanda TRUJILLO USA
2 Alexandra SPENIK USA
3 Jazee GRIFFITH USA
4 Chloe STEVENS SCO
5 Krissana ABOLAFIA USA
6 Federica CAPRINI ITA
7 Anita NEY USA
8 Kendall PATTON CAN
9 Victoria Blomvik FIVELSTAD NOR
10 Erin SMITH USA
 
  SEMI-FINAL  
21 Núria ET TIBARI ESP
22 Megan STEWART SCO
23 Justine VOUGNON FRA
24 Amalie Silseth BERGSÅS NOR
25 Nienke BERNHARD NLD
 
  PRELIMINARY  
26 Mikayla FEDERCHUK CAN
27 Ingri Helene HUSBY NOR
28 Mikayla MCDONALD CAN
29 Rumbidzai MUTSWANGWA CAN
30 Elena BELLISARIO ITA
31 Ruby DRIEDGER CAN
32 Malaurie DUCROT FRA
33 Daphne LANCEL NLD
34 Emily MATHEWSON CAN
 
A Adult
Place FINAL  
1 Melissa MAVOUNZA FRA
2 Katie COFFEY USA
3 Ashley BISHOP USA
4 Sandra DOYLE IRL
5 Bridget SULTZER USA
6 Hilary DENISON USA
7 Jennifer ATKINSON CAN
8 Elsa PEREIRA FRA
9 Alyssa CRISPIN CAN
10 Laia DÍAZ ESP
 
  PRELIMINARY  
11 Cheyenne GRIFFITH USA
12 Stephanie DE THEIJE NLD
Elite divisions were held as part of the 2019 IBTF Grand Prix. Please refer to their website for results.    

 

Men's 2Baton

B Junior
Place FINAL  
1 Jake MURRAY SCO
2 Samuel BRETON-YOUNG IRL
3 Leon HEINE DEU
 
B Senior
Place FINAL  
1 Alban HOARAU FRA
2 Théo FONCELLE FRA
   
A Senior
Place FINAL  
1 Keane MAHER IRL
2 James KOEHLER USA
3 Nathan BOUCHEMAL FRA
4 Romain PALISSON FRA
Elite divisions were held as part of the 2019 IBTF Grand Prix. Please refer to their website for results.

 

Women's 3Baton

B 12-14
Place FINAL  
1 Elsie POST CAN
2 Nikita NOBERT CAN
3 Kensey EPP CAN
 
B 15-17
Place FINAL  
1 Maia MACLENNAN SCO
2 Kaja RAJTER SVN
3 Anna WIEDEMANN CAN
4 Janee EMMS AUS
5 Hannah OUNSWORTH CAN
6 Olivia PATE FRA
7 Claire ZEEB CAN
8 Caitlyn DE JONG CAN
9 Speranza ALBENSI CAN
10 Summer IRONS AUS
 
  PRELIMINARY  
11 Kira GEREIN CAN
12 Halle THOMSON SCO
 
B Senior
Place FINAL  
1 Sarah CIMINO CAN
2 Laura TYMCHYSHYN CAN
3 Alice PETERSSON SWE
4 Madison MCKNIGHT CAN
5 Cassandra YOUNG CAN
6 Caitlin BIRCHAM ENG
7 Leanne PLEWES CAN
8 Emily MATHEWSON CAN
9 Sara PERSSON SWE
 
  PRELIMINARY  
NS Shantelle EASTON SCO
 
B Adult
Place FINAL  
1 Alexa WADDELL CAN
2 Sandra DOYLE IRL
3 Veronika KADLECOVÁ CZE
4 Elsa PEREIRA FRA
5 Victoria NOWACKI AUS
A 12-14
Place FINAL  
1 Paige EPP CAN
2 Kylee SALTSMAN USA
3 Marissa BIELENY CAN
4 Emma BROCK USA
 
A 15-17
Place FINAL  
1 Emily LEWALL CAN
2 Shaye YAWYLAK CAN
3 Siena KAHLER USAA
4 Alyssa HENDRY CAN
5 Mikayla SCHULLER USA
6 Jordan MCINTIRE USA
7 Morgan DIXON CAN
8 Sally OTTS USA
9 Brooke MAURO CAN
10 Erienne HAY USA
 
  PRELIMINARY  
11 Madison BRODE USA
12 Clara LIGHTHEART CAN
 
A Senior
Place FINAL  
1 Krissana ABOLAFIA USA
2 Anita NEY USA
3 Kaitlyn MC GREGOR USA
4 Mikayla MCDONALD CAN
5 Amanda TRUJILLO USA
6 Kendall PATTON CAN
7 Sydney JOHNSON CAN
8 Ruby DRIEDGER CAN
9 Rumbidzai MUTSWANGWA CAN
10 Britney DENROCHE CAN
 
  PRELIMINARY  
11 Jazee GRIFFITH USA
 
A Adult
Place FINAL  
1 Cassidy TSE USA
2 Sabrina SMITH USA
3 Julia NAVARRO USA
4 Ashley BISHOP USA
5 Jennifer ATKINSON CAN
6 Alyssa LARADE CAN
7 Léa GUISOLAN CHE
8 Bridget SULTZER USA
9 Cheyenne GRIFFITH USA
10 Alyssa CRISPIN CAN
Elite 12-14
Place FINAL  
1 Rinon UEDA JPN
2 Yuna OHSHIMA JPN
3 Ayana UEDA JPN
 
Elite 15-17
Place FINAL  
1 Rizumu IKEDA JPN
2 Mao OKAMOTO JPN
3 Wakaba OTANI JPN
4 Kazune MATSUMOTO JPN
5 Rio SHIGARAKI JPN
6 Brianna MIDDLETON CAN
7 Marissa PIERCE USA
8 Chihiro TSUKAMOTO JPN
9 Deayza-Marie PEEBLES USA
10 Claudia SWAUGER USA
 
  PRELIMINARY  
11 Danielle SKINNER CAN
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Momo SHIBATA JPN
2 Emily PERKINS USA
3 Julia ARCIOLA USA
4 Haruka KITAGUCHI JPN
5 Asami SAKAGUCHI JPN
6 Natsuki KUMAMOTO JPN
7 Manaka SHIMAMURA JPN
8 Amelia DIPAOLA USA
9 Alexandra SPENIK USA
10 Kimberly LEWIS USA
 
  PRELIMINARY  
11 Emily R.C. COOPER USA
12 Haru MATSUMOTO JPN
 
Elite Adult
Place FINAL  
1 Julee STEWART CAN
2 Yukari WATANABE JPN
3 Miho TANAKA JPN
4 Mana SAITO JPN
5 Natsumi IMAMURA JPN
6 Miumi FUKAYA JPN
7 Kanako SEKITO JPN
8 Kristina TERWILLIGER USA
9 Merri-Frances DMITRZAK USA
10 Megan EKSTROM USA

 

Men's 3Baton

   
A Senior
Place FINAL  
1 James KOEHLER USA
2 Keane MAHER IRL
3 Tim UDOVIC SVN
Elite Senior
Place FINAL  
1 Yamato HIOKI JPN
2 Kai SHIMIZU JPN
3 Taichi ARAI JPN
4 Hayato NIWA JPN
5 Hiromichi SASAKI JPN
 
Elite Senior
Place FINAL  
1 Kizasu ISHIKAWA JPN
2 Hisanori ARAI JPN
3 Daichi FUJIWARA JPN
4 Richie TERWILLIGER USA
5 Yonatan ORLOV CAN
6 Yohei MAEDA JPN
7 Kyler JUMP USA
8 Mitsutaka TERAMOTO JPN

 

Women's Artistic Twirl

B 12-14
Place FINAL  
1 Cécilia BOUCARD FRA
2 Annabelle PORTER CAN
3 Cécile PICHON FRA
4 Jenaya WAGNER CAN
5 Elise MILLER CAN
6 Aimee GEORGESON SCO
7 Lucy COUTERRY FRA
8 Serena FIORENTINI ITA
9 Francesca GABUTTI ITA
10 Thea PINNA CHE
 
  SEMI-FINAL  
11 Sofía ÁLVAREZ ESP
12 Laia CRUZ ESP
13 Radka ŠINDELÁŘOVÁ CZE
14 Sarah HAYDEN IRL
15 Nicole SHIELDS SCO
 
  PRELIMINARY  
16 Claudia SALICRU ESP
17 Megan OMAHONEY IRL
18 Mia KRUGER IRL
19 Thea MUSATTI CHE
20 Scarlette BURTON ENG
21 Lea HÜLSMANN DEU
22 Jaime GLOVER SCO
23 Gloria PETJE SVN
24 Taisiia TREMBANCHUK RUS
25 Bethany GLYNN ENG
26 Veronika VELTRUSKÁ CZE
27 Tess MOELANDS NLD
28 Giulia SPINA CHE
29 Liv BÖKEMEIER DEU
30 Livvi COLLINS ENG
31 Lora LEDIĆ HRV
32 Anna GORDEEVA RUS
33 Elvira WESTERBROEK NLD
34 Britt SMULDERS NLD
35 Karin KOLÁŘOVÁ CZE
NS Giorgia MANCUSO ITA
 
B 15-17
Place FINAL  
1 Lorena LAVISTA ITA
2 Emily LEWALL CAN
3 Charlotte ANDRIES FRA
4 Amandine BINDLER FRA
5 Francesca LASAGNA ITA
6 Lea MARATUECH FRA
7 Taja GRUDEN SVN
8 Ruby QUINN SCO
9 Holly WILMORE AUS
10 Andrea ŠALOV HRV
 
  SEMI-FINAL  
11 Ohiane MAGRANS ESP
12 Brenda SMIT ESP
13 Amelia HORNUNG CAN
14 Lisa RAOUINE FRA
15 Mallaury VEIS FRA
16 Siraya FRANKLYN CAN
17 Veronika ŠINDELÁŘOVÁ CZE
18 Mya WHITWELL CAN
19 Joy COCU FRA
20 Jana DRAHNÁ CZE
 
  PRELIMINARY  
21 Francesca CIAIOLO ITA
22 Amy BRYDON SCO
23 Chiara RAMAZZOTTI ITA
24 Foix JULIÀ ESP
25 Iza RITONJA SVN
26 Elena KORMANJEC HRV
27 Megan JOHNSTON IRL
28 Sofia OUHELLA CHE
29 Lauren REILLY IRL
30 Halle THOMSON SCO
31 Summer IRONS AUS
32 Elisa ARSI' ITA